مجتبی گروسی-سینماتوگراف:حکم رسمی سوپراستارسینمای ایران بهرام رادان به عنوان  سفیر سازمان ملل در مبارزه علیه گرسنگی، اعطا شد. در مراسمی که صبح امروز، دوشنبه ششم اردیبهشت در مقر سازمان ملل متحد در تهران برگزار شد، این حکم سینمای ما هم به بهرام رادان اعطا شد.
[ دوشنبه ششم اردیبهشت 1389 ] [ 22:21 ] [ مجتبی گروسی ]

حمیده خیر آبادی

مجتبی گروسی-سینماتوگراف:حمیده خیرآبادی بازیگر سینما و تلویزیون بامداد سه شنبه در 86 سالگی درگذشت. این بازیگر سینما و تلویزیون که سال 1303 در شهرستان رشت متولد شد در سالهای اخیر مقابل دوربین نمی‌رفت.او 31 فروردین ساعت 2 بامداد درگذشت . پیکرخیرآبادی سه شنبه 31 فروردین‌ماه در بهشت زهرا به خاک سپرده می‌شود. در حال حاضر پس از انتقال پيكر متوفي از غسالخانه ،خانواده‌اش در حال تشييع و خاكسپاري پيكر وي در بهشت زهرا(س) هستند.

«حميده خيرآبادي» متولد 1303 در شهرستان رشت بود و در 86 سالگي دارفاني را وداع گفت. زنده یاد خیرآبادی در سالهای فعالیت سینمایی‌اش در 150 فیلم و تعدادی مجموعه مقابل دوربین رفت. خیرآبادی آخرین بار در فیلم سینمایی "سرود تولد" (۱۳۸۳) مقابل دوربین رفت و در این سال‌ها به جز نمایی در فیلم "شیرین" به کارگردانی عباس کیارستمی تصویری از او ثبت نشد.
تعدادی از فیلمهای این بازیگر عبارتند از : " توکیو بدون توقف" (۱۳۸۱)، " بازیگر" (۱۳۷۸)، "روزی که خواستگار آمد" (۱۳۷۵)، " پاکباخته" (۱۳۷۴)، "سلام به انتظار" (۱۳۷۴)، "ماه مهربان" (۱۳۷۴)، "تحفه هند" (۱۳۷۳)، "روز واقعه" (۱۳۷۳)، "سفر بخیر" (۱۳۷۳)، "کلاه قرمزی و پسرخاله" (۱۳۷۳)،"تماس شیطانی" (۱۳۷۱)، "راز گل سرخ" (۱۳۷۱)، "عیالوار" (۱۳۷۱)، "مریم و می تیل" (۱۳۷۱)، "هنرپیشه" (۱۳۷۱)، "یک مرد یک خرس" (۱۳۷۱)،" بانو" (۱۳۷۰) "جیب برها به بهشت نمی روند" (۱۳۷۰)

"راز چشمه سرخ" (۱۳۷۰)، "گرگهای گرسنه" (۱۳۷۰)،"جستجو در جزیره" (۱۳۶۹)، "در آرزوی ازدواج" (۱۳۶۹)، "سایه خیال" (۱۳۶۹)،"علی و غول جنگل" (۱۳۶۹)،"بچه های طلاق" (۱۳۶۸)، "ریحانه" (۱۳۶۸)، "شب بیست و نهم" (۱۳۶۸)
"مادر" (۱۳۶۸)،" زرد قناری" (۱۳۶۷)، "هی جو" (۱۳۶۷)، "سایه های غم" (۱۳۶۶)، "اجاره نشین ها" (۱۳۶۵)
"خانه ابری" (۱۳۶۵)، "مدرک جرم" (۱۳۶۴)، "پیراک" (۱۳۶۳)، "شب شکن" (۱۳۶۳)، "مفسدین" (۱۳۵۹)، "با عشق مردن" (۱۳۵۷)، "پرستش" (۱۳۵۷)، "تشنه باران" (۱۳۵۷)، "خیابانی ها" (۱۳۵۷)،" تازه عروس" (۱۳۵۶)، "خاتون" (۱۳۵۶)، "خدا قوت" (۱۳۵۶)،"زن" (۱۳۵۶)، "شب آفتابی" (۱۳۵۶)، "مشکل آقای اعتماد" (۱۳۵۶)، "پیش کسوت" (۱۳۵۵)، "رابطه جوانی" (۱۳۵۵)، "شادیهای زندگی" (۱۳۵۵)،"ماه عسل" (۱۳۵۵)، "میهمان" (۱۳۵۵)، "پاشنه طلا" (۱۳۵۴)، "پلنگ در شب" (۱۳۵۴)، "تعصب" (۱۳۵۴)، "دو آقای با شخصیت" (۱۳۵۴)، "شاهرگ" (۱۳۵۴)، "همسفر" (۱۳۵۴)،"اوستا کریم نوکرتیم" (۱۳۵۳)، "بزن بریم دزدی" (۱۳۵۳)، "تهمت" (۱۳۵۳)، "صلات ظهر" (۱۳۵۳)، "عروس پابرهنه" (۱۳۵۳)، "فرار از بهشت" (۱۳۵۳)، "ماجراجویان خشن" (۱۳۵۳)"مهدی فرنگی" (۱۳۵۳)، "باجناق" (۱۳۵۲)، "تیغ آفتاب" (۱۳۵۲)، "در آخرین لحظه" (۱۳۵۲)، "قصه شب" (۱۳۵۲)، "محبوب بچه ها" (۱۳۵۲)،" شهر آفتاب" (۱۳۵۱)،" شیر توشیر" (۱۳۵۱)، "بابا شمل" (۱۳۵۰)، "دلقک ها" (۱۳۵۰)، "کاکو" (۱۳۵۰) "حسن کچل" (۱۳۴۹)، "دزد و پاسبان" (۱۳۴۹)، طوقی (۱۳۴۹)، "علی بی غم" (۱۳۴۹)، "الماس 33"(1346)، "میهن پرست" (۱۳۳۲)و ...

[ سه شنبه سی و یکم فروردین 1389 ] [ 23:10 ] [ مجتبی گروسی ]
مجتبی گروسی-سینماتوگراف:فيلم سينمايي "هيچ" به كارگرداني عبدالرضا كاهاني در ايام نوروز به نمايش درآمد. اين فيلم كه با بهره گیری از رئاليسم جادويي در داستان، بيانگر رسوخ پوچي درطبقات فرودست جامعه ايراني است. اگرچه باید به قوت دراماتیک فیلمنامه و بازي هاي خوب بازیگران اذعان کرد اما بايد گفت اینکه همه اینها دست آخر در خدمت سرنوشتی سیاه و پوچ قرار می گیرد.

شخصیتهای اين فيلم در انتهاي خود به نوعی "نيست انگاري" دچار مي شوند كه غايت اندیشه و زندگی روشنفكران غرب زده است. خودکشی، هرزگی، طلاق و از هم پاشیدن کانون یک خانواده، همچون سرنوشتی محتوم در انتظار اعضای خانواده ای است که به دنبال هوس ها واغراض شخصی اند و از آغاز هم یک زندگی سیاه و ادبیاتی نسبتا رکیک و البته با ته مایه ای از طنز دارند. پايان فيلم عبدالرضا كاهاني پايان يك جامعه نيست. در حقيقت پايان دردناك اين فيلم، پاياني بر نحوه نگرش خرده روشنفكران ایرانی است. اگرچه سینما باید به سوی نمایش حقیقت حرکت کند و از انتزاعات روشنفکرانه یا شعار دادن بپرهیزد اما نمایش "حقیقت"، نباید با هرزه درایی و نیست انگاری اشتباه شود.

درونمایه نیهیلیستی فیلمنامه البته بر مبنای داستانی به پیش می رود که از رئاليسم جادويي پیروی می کند، در حالیکه اين مكتب ادبي در غرب در ساختار خاصي مورد توجه قرار مي گيرد.

اما اين مكتب ادبي چيست كه فيلمساز جوان ایرانی، آگاهانه یا ناآگاهانه از آن پيروي کرده است؟ مکتبی ادبی رئالیسم جادویی یا Majic realism در قرن اخیر مورد توجه گروهی از نویسندگان واقع شده است. رئالیسم جادویی در قصه بدین معناست که همه عناصر داستان طبیعی است و تنها یک عنصر جادویی و غیر طبیعی در بافت قصه وجود دارد.

می‌توان گفت که رئالیسم جادویی محصول رویارویی تمدن غرب و سنت‌های کشورهای جهان سوم است. پیش از آنکه از اروپاییان، کشورهای امریکای لاتین را مستعمره خود کنند. مردم این مناطق که فاصله زیادی با تمدن و فرهنگ غرب داشتند، در سایه عادات، افکار و عقاید خود روزگار می‌گذراندند. آنچه که از نظر انسان متمدن امروز، خرافات به نظر می‌رسد، بخش عمده‌ای از زندگی مردم این مناطق را تشکیل می‌داد. آنها به شدت به اجرای مناسک مذهبی و آداب و رسوم خود پای‌بند بودند و اسطوره‌ها را بسیار بهتر از مردم سرزمین‌های غربی درک می‌کردند. با حضور اروپاییان در این کشورها و ورود صنعت و فرهنگ غرب به آنجا مردم این کشورها در تضاد بین سنت و تجدد گرفتار آمدند. این تضاد در آثار هنری به ویژه ادبیات نیز تاثیرگذار بود. اما اين حكايت هنگامي كه درساختار جغرافياي شرق قرار مي گيرد بي معنا وشايد بيشتر كمدي به نظر آيد.

در فیلم سینمایی "هیچ"، داستان مردي كه به صورت بسيار عجيبي ميل به خوردن دارد و بدنش اين توانايی را دارد تا به صورت عجيبي كليه توليد كند، همچون يك عنصر جادويي در داستان رئال "هیچ" جلوه گري مي كند. "نادر" اين انسان عجيب است كه درهمين تهران درميان طبقه فرودست جامعه ما زندگي مي كند.

كل فيلم دردو اپيزود به نمايش درمي آيد: در اپيزود اول نادر، فرد مفلوكي است كه عفت به خاطر توصيه عمه نادر حاضر مي شود به عنوان همسرش در آيد. اما در ادامه عفت متوجه مي شود كه نادر مريضي عجيبی دارد و به شکل مفرطی پرخور است. او بعد از چندين كش وقوس نادر را از خانه بيرون مي اندازند.

در اپيزود دوم خانواده عفت متوجه مي شوند بدن نادر توانايي توليد چندين كليه در سال دارد وخوب مي توانند با فروش كليه ها به وضع نا بسامان اقتصادي سر و ساماني دهند و ادامه داستان ... .

کارگردان تمام تلاش خود را مي كند تا كل فيلم را دريك فضاي رئال به نمايش درآورد. به همين خاطر حتي دوربين تا خصوصي ترين روابط اجتماعي افراد – یعنی اتاق خواب - به پيش مي رود و سعی می کند به مدد نورپردازي مناسب فيلم را از وضعيت فيلمفارسي نجات دهد.

اما سوال اساسي دراينجا طرح مي شود که اساسا در جامعه ما چنين نگاهي به چه ميزان كاربرد اجتماعي دارد؟ آيا رئاليسم جادويي مي تواند مابه‎ازايی در زيست جهان انسان ایرانی داشته باشد؟ جامعه اي كه هنوز با راز و معنويت و دینداری زيست مي كند و مردمي كه هنوز به معجزه ايمان دارند، چگونه مي توانند با اين مكتب فكري ارتباط برقرار كنند؟

متاسفانه بايد گفت نويسنده اين اثر نه تنها فهم درستي از جامعه خود ندارد بلکه سعي مي كند تا با بزرگنمایی برخی زشت‏خویی‎ها جامعه خود را در سطح فحاشي هاي كودكانه تقليل دهد. اگر اين مبنای نقد را بپذیریم که مولف هر اثر، در مرتبه اي تفسير از خود است شاید بايد گفت كاهاني خود را در آينه جامعه ملاحظه كرده.

به غير از بازي هاي قوي بايد گفت اين فيلم در انتهاي خود به نيست انگاري دچار مي شود كه غايت تمام مكاتب فكري و روشنفكران غرب زده است. نهيليسم در حقيقت ذات هر گونه نگاه غربي به عالم است؛ خواه رئاليسم؛ خواه ايده اليسم وخواه رئالیسم جادويي. اين پوچي نمايانگر ذات فكر غربي است. به همين دليل مخاطب ايراني با اين فيلم به صورت كمدي برخورد مي كند براي مخاطب ايراني نقش هاي ليلا، يكتا، بيك، محترم، عادل، نيما و... بيشتركمدي به نظر مي آيند. نکته اصلی در تمایز کمدی با پوچی، آن است که مخاطب ايراني با افرادي بي غيرت كه حاضر مي شوند مادر وخواهرشان به هر کار و شغلی دست بزنند، ارتباطي برقرار نمي كند.

به هر ترتيب فيلمسازان ايراني به جای توجه به مشکلات قشر محروم و آسیب شناسی آن، واقعي جلوه دادن فيلم های خود را در گرو به نمايش درآوردن روابط خصوصي افراد و فحاشي هاي بي پرده درنظر آورده اند؛ این درحالیست که فیلمسازان ما قدري هم باید در پس ذهن خود نگران فرهنگ عمومي جامعه باشند.

[ سه شنبه سی و یکم فروردین 1389 ] [ 11:19 ] [ مجتبی گروسی ]
مجتبی گروسی-سینماتوگراف:«محمدرضا سرشار» نویسنده، در سايت شخصي خود نوشته است: حدود دو سال پيش، در سفري به مشهد با «آقاي رضا ميركريمي» ـ نويسنده و كارگردان سينما ـ همراه شديم. در راه، صحبت از ساده زيستي رهبر انقلاب - حضرت آيت‌الله خامنه‌اي - شد. آقاي ميركريمي خاطره‌اي از رهبر معظم انقلاب تعريف كرد كه بسيار جالب و روشنگر بود. او مي‌گفت:
هر وقت در جريان كار و زندگي، زياد به من فشار [رواني] وارد مي‌آيد، در هر مرحله‌اي كه باشم، همه چيز را رها مي‌كنم و - گاهي از همان سر كار - تلفني به خانه مي‌زنم و يك راست به فرودگاه مي‌روم. همان جا بليطي تهيه مي‌كنم و عازم مشهد مي‌شوم. آنجا زيارتي [و درد دلي] با امام رضا (ع) مي‌كنم و آرام مي‌شوم، و برمي‌گردم.

يك بار - در يكي از همين سفرها - توي هواپيما نشسته بودم و در خودم بودم كه ديدم در قسمت جلو هواپيما انگار وضعيت متفاوتي است. به اين معني كه، كساني را مي‌ديدم كه از جاهاي مختلف هواپيما، يكي يكي به قسمت جلو مي‌رفتند. آنجا كنار يكي از صندلي‌ها مي‌نشستند. با شخصي كه روي آن صندلي نشسته بود چيزهايي مي‌گفتند و مي‌شنيدند. بعد، خوشحال و راضي، برمي‌گشتند و سر جايشان مي‌نشستند.

كنجكاو شدم بدانم قضيه چيست. از يكي از كساني كه از آنجا برمي‌گشت، موضوع را پرسيدم. گفت: «كسي كه آنجا نشسته، مقام معظم رهبري است».

هم بسيار تعجب كردم و هم خوشحال شدم. به قسمت جلو هواپيما رفتم و از فردي كه معلوم بود محافظ است پرسيدم: «مي‌شود رفت، با آقا صحبت كرد؟» گفت: «بله. قدري صبر كن تا كسي كه پهلوي آقاست، صحبتش تمام شود».

از فرصت استفاده كردم و پرسيدم: «چرا آقا با پرواز عمومي به مشهد مي‌روند؟!» گفت: «آقا فقط سفرهاي رسمي دولتي را با پرواز اختصاصي مي‌روند. سفرهاي شخصي [كه عمدتا هم سفر زيارتي به مشهد است ] را مثل همه مردم، با پروازهاي عمومي مي‌روند». پرسيدم: «يعني مي‌روید برايشان بليط هم مي‌خريد؟!» گفت: «بله. مثل همه مسافرهاي معمولي، برايشان بليط مي‌خرند. بدون اطلاع يا تشريفات خاص، مي‌آيند سوار هواپيما مي‌شوند و راهي مي شوند. تازه توي هواپيماست كه خدمه پرواز و مسافران، متوجه حضور ايشان مي‌شوند».

صبر كردم تا صحبت نفر قبلي تمام شد. جلو رفتم. خودم را معرفي كردم و ....

[ یکشنبه بیست و نهم فروردین 1389 ] [ 11:8 ] [ مجتبی گروسی ]

مجتبی گروسی-سینماتوگراف: كيومرث ملك مطيعي بازيگر پيشكسوت سينما ، تئاتر و تلويزيون ساعاتي پيش در سن 74 سالگي دار فاني را وداع گفت. زنده‌ياد كيومرث ملك مطيعي يكي از هنرمندان پيشكسوت در عرصه تلويزيون، تئاتر و سينما ساعت 14:50 امروز به علت ايست قلبي در بيمارستان شريعتي تهران درگذشت.
بنابراين گزارش، يكي از كاركنان بيمارستان شريعتي ضمن تائيد خبر فوق گفت: زنده ياد مطيعي كه به دليل سابقه مشكلات گوارشي مدتي در بيمارستان بستري شده بود، روز گذشته به دليل ناراحتي قلبي به بيمارستان شريعتي مراجعه كرد و سرانجام ظهر امروز بر اثر ايست قلبي دار فاني را وداع گفت.
كيومرث ملك مطيعي ساكن كرج بود و سالها در زمينه هنرهاي نمايشي فعاليت كرده است.
كيومرث ملك مطيعي سال 1315 در بندرانزلي متولد شد. بازي در تئاتر را از سال 1330 در رشت و بازي در سينما را از سال 1350 شروع به كار كرد.
ايفاي نقش غلام‌شش‌لول بند در سريال "زير آسمان شهر " و بازي در سريال‌هاي "شاه دزد "، "اشک تمساح "، "شب هزار و يكم "، "مدرسه ما "، "مزرعه كوچك " ، "هتل مرواريد "، "گل پامچال "، "پس از باران "و "مسافر " از نقش‌آفريني‌هاي معروف وي در تلويزيون محسوب مي‌شود.
حسن سنتوري، زير گذر لوطي صالح، چرا عاقل کند کاري، داروي جواني‌ از بازي‌هاي تئاتري وي به شمار مي‌آيند. گفته می شود آغاز بیماری وی فرار پسرش کامران به آمریکا وکلاه برداری های اقتصادی وی وفعالیت در شبکه تلویزیونی مبلغ تروریست در آمریکا علیه ایران باعث عود بیماری استاد کیومرث ملک مطیعی شده است برادرش ناصر ملک مطیعی هم بزودی برای تشییع جنازه او به ایران خواهد آمد
او نويسندگي و کارگرداني‌ نمايش‌هايي مثل "دختر چوپان " ، "خانواده نمونه " و "ويلاي پرماجرا‌ " را هم در كارنامه دارد.
از ميان ديگر آثاري كه مرحوم ملك مطيعي در آنها ايفاي نقش كرده، مي‌توان به گل بارون (1388)، پسر آدم، دختر حوا (1387)، پوست موز (1387)، صبح روز هفتم (1387)، كلانتري غيرانتفاعي (1387)، خروس جنگي (تلخ و شيرين) (1386) و قاعده بازي (1385) اشاره كرد.
عروس فراري (1383)، فردا روز ديگري است (1374)، الو!الو! من جوجوام (1373)، ديدار (1373)، آواي دريا (1369)، ترن (1366)، جنگلبان (1366)، سرزمين آرزوها (1366)، بگذار زندگي كنم (1365)، معما (1365)، مهماني خصوصي (1365)، تفنگ شكسته (1364) و راه دوم (1363) از ديگر آثاري است كه ملك مطيعي در آنها ايفاي نقش كرده است.

[ شنبه بیست و یکم فروردین 1389 ] [ 18:27 ] [ مجتبی گروسی ]
هفت ستاره پول‌ساز سینمای ایران در سال 88

مجتبی گروسی-سینماتوگراف:سال 88 برای سینمای ایران سالی پر از اتفاق بود .از فروش رویایی "اخراجی های 2" تا موفقیت های جهانی فیلم "درباره الی".اما جدای از این 2 فیلم، سینمای ایران شاهد فروشهای میلیاردی در سال گذشته بود و نکته قابل توجه در این میان ،وجود 3 فیلم جدی در میان فیلمهای کمدی بود که فروش میلیاردی را رقم زدند:"بی پولی" ،"درباره الی"و "سوپر استار".
... و در این میان فیلمهایی بودند که هنرپیشه خیلی در موفقیت فروش آن موثر نبوده و یا به نوعی دیگر هنرپیشه محور نبوده اندبلکه تم آن باعث موفقیت شده است :"اخراجیها

چهره های پر فروش به ترتیب فروش فیلم:
۱)امین حیایی:
امین حیایی با بازی درفیلم "پسرتهرونی"توانست فروش فیلم را به رقم 1 میلیاردو 685 میلیون تومان برساند.امین حیایی در فروش "اخراجیها " تاثیرگذاشت و نشان داده که همیشه بازیگری است که گیشه فیلم را تضمین می کند . امین حیایی با فروش فیلم "پسر تهرونی"توانست به رتبه اول پر فروشها دست پیدا کند.در مجموع۴.۶۰۰میلیارد تومانفروش فیلمهایش فقط  در تهران پول سازترین بازیگر سال۸۸ بشود

۲)رضا عطاران:
رضا عطاران در سال 88 با حضور در 3 فیلم کمدی رکورد دار بازی در فیلمهای کمدی هم هست.او با بازی در فیلم "خروس جنگی "فروش 1 میلیارد و 750 میلیونی را نصیب این فیلم کرد و در فیلم نیش و زنبور که فروش فیلم 1 میلیارد و 480 میلیون تومان رقم خورد (البته نصف از فروش را به حساب عطاران می گذارند و نمیتوان ظرفیتهای رضا کیانیان را نادیده گرفت)رضا عطاران با همین احتساب با فروش معادل 2 میلیارد و 490 میلیون  پولساز باشد. ضمن اینکه فیلم "آقای هفت رنگ" را به حساب نیاوردیم.
۳)محمدرضا گلزار:
محمدرضا گلزار سال 87 بخاطر گرفتن دستمزد کلان برای فیلم دوخواهر جنجال ساز شد .و این ماجرا و برخی حواشی دیگر باعث شد تا گلزار برای مدتها روی پرده سینماها نباشد.تا اینکه در سال 88 گلزار با ظاهری متفاوت در فیلم ضعیف و سخیف "دوخواهر" ظاهر شد تا این فیلم که کپی یک فیلم ضعیف هندی بود به فروش رویایی 2 میلیارد و 100 میلیون دست پیدا کند .هرچند الناز شاکردوست هم در این فیلم حضور داشتند که می توان این فروش را به حساب او گذاشت


۴)جواد رضویان:
نام جواد رضویان همراه با قهقه زدن است و تعجب آور نیست اگر حتی فیلم ضعیف با کارگردانی ضعیف همراه با حضور رضویان فروش کلان نداشته باشد.جواد رضویان در "زندگی شیرین " با علی صادقی و بهنوش بختیاری همبازی شد تا باعث فروش 2 میلیارد و 60میلیون تومانی این فیلم باشند و جواد رضویانئ رتبه چهارم پر فروشها را نصیب خود کند.

۵)بهرام رادان:
بهرام رادان در سال 88 با 2 فیلم در سینماها ظاهر شد اولی "بی پولی "با فروش موفق و دومی "تردید"که اگرچه نام کریم مسیحی را باخود به یدک می کشید اما نتوانست در گیشه موفق باشد. بهرام رادان در فیلم "بی پولی" توانست در کنار لیلا حاتمی رقم فروش فیلم را به 1 میلیارد و 700 میلیون برساند و به رتبه پنجم پر فروشها دست پیدا کند.


۶)پرویز پرستویی:
شاید کمتر کسی فکر می کرد که در میان این آشفته بازار سینمای ایران که فقط چشم و ابرو یا سطحی بودن فیلمها باعث فروش می شوند، بازیگر کهنه کار سینمای ایران با بازی در فیلم رفع توقیف شده "کتاب قانون"با میزان فروش 1 میلیارد و 280 میلیون تومان به رتبه ششم دست پیدا کند.

۷)شهاب حسینی:
شهاب حسینی اگرچه با بازی در فیلم "درباره الی "خوش درخشید و فروش فیلم بی تاثیر از حضور وی نبوده است ،اما با توجه به اینکه فروش رویایی "درباره الی "فراتر از هنرپیشه های آن است، اما بازی سوپراستار سینمای ایران در فیلم "سوپراستار "که اتفاقا برای آنهم سیمرغ گرفته بود باعث شد تا فیلم به فروش 1 میلیاردو 260میلیونی دست پیدا کند و بتواند رتبه هفتم را در جدول پولسازان سینمای ایران از آن خود کند.
گفتنی است بزودی پول سازترین بازیگران زن سال ۸۸ را همین سایت بشما معرفی میکنیم لطفآ نقل هرگونه مطلب با اجازه کتی از اینجانب باشد.
[ جمعه بیستم فروردین 1389 ] [ 11:24 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف: «محمود بنفشه‌خواه» هنرمند عرصه سينما، تئاتر و تلويزيون ايران بامداد امروز در سن 67 سالگي درگذشت.

«رضا بنفشه‌خواه» برادر اين مرحوم در گفت‌وگوئی با تأييد مطلب فوق اظهار داشت: برادرم پس از تحمل يك دوره يك ساله بيماري ساعت 4 صبح امروز بر اثر ايست قلبي در منزل خود درگذشت.
وي افزود: اين مرحوم چند روزي را با توجه وخامت حال عمومي در بيمارستان بستري بود كه 4 روز قبل از بيمارستان به خانه انتقال يافت و سرانجام بامداد امروز در سن 67 سالگي از دنيا رفت.
بنفشه‌خواه: با اشاره به جزئيات مراسم تشييع جنازه مرحوم «محمود بنفشه‌خواه» گفت: مراسم تشييع اين هنرمند ساعت 9:30 صبح روز شنبه 21 فروردين‌ماه از مقابل خانه سينما برگزار مي‌شود اما هنوز در خصوص مراسم ختم و هفتم آن مرحوم تصميم‌گيري نشده است.
مرحوم «محمود بنفشه‌خواه» متولد 1321 تهران است و فعاليت هنري خود را از سال 1352 و با بازي در نمايشنامه «در اعماق» به كارگرداني مهين اسكويي آغاز كرد. وي داراي مدرك تحصيلي فوق ديپلم حسابداري بوده و گذراندن دوره‌ دوسالانه هنركده آناهيتا و فعاليت در تئاتر از ديگر فعاليت‌هاي هنري او بود
.

[ چهارشنبه هجدهم فروردین 1389 ] [ 11:46 ] [ مجتبی گروسی ]
مجتبی گروسی-سینماتوگراف:مهران مدیری در جدید ترین گفت وگوی خود با یک ماهنامه عنوان کرده است از سال جدید من در سینما وتلویزیون با شیوه ای تازه کار می کنم که شکل جدیدی خواهد داشت .این اتفاق قرار است آغاز شود .


ادامه مطلب
[ شنبه چهاردهم فروردین 1389 ] [ 11:30 ] [ مجتبی گروسی ]
 سینماتوگراف: رضا کرم‌ رضايي بازيگر قديمي سينما و تئاتر ايران صبح امروز ـ 14 فروردين ماه ـ بر اثر ايست قلبي در بيمارستان «مهر» تهران از دنيا رفت اين بازيگر که از 25 روز پيش به دليل عفونت ريه در بيمارستان بستري شده بود؛ حدود ساعت 10 صبح امروزدر سن 73 سالگي درگذشت.
بر پايه اين خبر، کرم‌رضايي متولد 1316 کرمانشاه بود و فارغ‌التحصيل کالج تئاتر و فيلم در آلمان غربي است.
او در زمينه‌ي تئاتر و ترجمه متون نمايشي فعال بود و در سال 1333 در سينما کارش را آغاز کرد.
از عمده نمايش‌ها و فيلم‌هاي رضا کرم‌رضايي مي‌توان از:«فيزيکدانان»، «کلبه والدين»، «مستأجر جديد»،«مسافر ري»، «فصل پنجم»، «آقاي شانس» ، «ديوانه‌وار»، «در کمال خونسردي»‌، «نيش»،«رابطه پنهان» ، «نرگس» ، «اعدامي»، «در شهر خبري نيست»، «خواستگار» علي حاتمي نام برد.
زمان برگزاري مراسم تشييع رضا کرم‌رضايي متعاقبا اعلام خواهد شد.
[ شنبه چهاردهم فروردین 1389 ] [ 11:23 ] [ مجتبی گروسی ]

 

مجتبی گروسی-سینماتوگراف: آمار فروش فيلم‌هاي سينمايي سال‌جاري سينماهاي تهران نشان از موفقيت ميلياردي سه فيلم «اخراجي‌ها2 »، «درباره الي...» و «دو خواهر» دارد. با نگاهي به آمار فروش فيلم‌هاي سينمايي اكران يك در سال جاري، فيلم‌هاي به نمايش درآمده در سينماهاي تهران را (بر اساس اعلام پخش‌كننده‌ها و بنياد سينمايي فارابي) مي‌توان به رده‌هاي زير تقسيم‌بندي كرد:
(فهرست زير به ترتيب بر مبناي نام فيلم، كارگردان، تعداد روز نمايش، تعداد هفته نمايش، تاريخ اكران و فروش كل تنظيم شده است).

* بالاي يك ميليارد تومان
1- «اخراجي‌ها2»، مسعود ده‌نمكي، 79 ،12 ، 1 فروردين ، 3 ميليارد 757 ميليون تومان.
2- «دوخواهر»، محمد بانكي،94 ، 18، 36 شهريور،1 ميليارد 139 ميليون تومان.
3- «درباره الي...»، اصغر فرهادي ، 96 ، 13 ، 16 خرداد ، 1 ميليارد 115 ميليون تومان.

* بين 500 تا 900 ميليون تومان
4- «پسرتهروني»، كاظم راست‌گفتار، 78 ، 12 ،20 خرداد، 938 ميليون تومان.
5- «نيش و زنبور»، حميد رضا صلاحمند، 72 ، 11 ، 20 آبان، 905 ميليون تومان.
6- «خروس جنگي»، مسعود اطيابي، 95، 14 ، 20 خرداد ، 891 ميليون تومان.
7- «سوپراستار»، تهمينه ميلاني، 79، 12 ، 1 فروردين ، 875 ميليون تومان.
8- «كتاب قانون»، مازيار ميري، 780، 12 ، 15 مهر، 871 ميليون تومان.
9- «بي‌پولي»، حميد نعمت الله، 62 ، 9 ، 25 شهريور، 747 ميليون تومان.
10- «محاكمه در خيابان»، مسعود كيميايي، 72 ، 11 ، 20 آبان، 695 ميليون تومان.
11- «زندگي‌شيرين»، قدرت الله صلح ميرزايي، 62 ، 9 ، 25 شهريور، 694 ميليون تومان.
12- «حلقه‌هاي ازدواج»، شاهين باباپور،49 ، 8 ، 1 بهمن، 560 ميليون تومان.(ادامه دارد)


* بين 300 تا 400 ميليون تومان
13- «هرشب تنهايي»، رسول صدرعاملي،56 ، 9 ، 16 دي، 394 ميليون تومان.(ادامه دارد)
14- «كيش و مات»، جمشيد حيدري، 46 ، 7 ، 7 مرداد ،446 ميليون تومان.
15- «به رنگ ارغوان»، ابراهيم حاتمي‌كيا، 28، 4، 28 بهمن،393 ميليون تومان.(ادامه دارد - جزو اكران 89 محسوب مي‌شود)
16- «پستچي سه بار در نمي‌زند»، حسن فتحي، 45 ،7 ، 7 مرداد، 390 ميليون تومان.
17- «وقتي همه خوابيم»، بهرام بيضايي ،80 ، 12، 1 فروردين ، 328 ميليون تومان.
18- «آقاي هفت‌رنگ»، شهرام شاه‌حسيني، 36 ، 6 ، 29 مهر، 327 ميليون تومان.

*بين 200 تا 400 ميليون تومان
19- «دلخون»، محمد رضا رحماني، 46 ، 7، 7 مرداد، 299 ميليون تومان.
20- «چشمك»، جهانگير جهانگيري ،39 ، 6 ، 14 مرداد ، 289 ميليون تومان.
21- «امشب شب مهتابه»، محمد هادي كريمي، 92 ،13 ، 20 خرداد ، 256 ميليون تومان.
22- «بيست»، عبدالرضا كاهاني ، 57 ، 9 ، 1 فروردين ،254 ميليون تومان.
23- «دختر ميليونر»، اكبر خامين، 54 ،8 ، 9 دي، 252 ميليون تومان.(ادامه دارد)
24- «ترديد»، واروژ كريم مسيحي، 55 ، 8 ، 25 شهريور، 218 ميليون تومان.

* بين 100 تا 200 ميليون تومان
25- «حريم»، رضا خطيبي سرابي، 38 ،6 ، 9 ارديبهشت ، 146 ميليون تومان.
26- «خاك آشنا»، بهمن فرمان آرا، 46 ، 7 ، 7 مرداد ، 144 ميليون تومان.
27- «شبانه»، كيوان علي‌محمدي و اميد بنكدار،49 ، 8 ،9 دي، 143 ميليون تومان.
28- «پاتو زمين نذار»، ايرج قادري، 41 ، 6 ، 23 ارديبهشت، 140 ميليون تومان.
29- «عيار14»، پرويز شهبازي، 23 ،4 ، 21 بهمن، 123 ميليون تومان.(ادامه دارد)

* بين 50 تا 100 ميليون تومان
30- «هرچي‌تو بخواي»، محمد متوسلاني،47 ، 7 ،20 خرداد ، 77 ميليون تومان.
31- «تردست»، محمد علي سجادي، 2 ، 9 ، 48 ، 18 آذر، 70 ميليون تومان.
32- «تاكسي‌نارنجي»، ابراهيم وحيدزاده ،28 ، 5 ، 9 دي، 66 ميليون تومان.
33- «ماه‌وش»، محمد درمنش، 23 ، 4 ، 29 آبان، 59 ميليون تومان.
34- «خواب ليلا»، مهرداد ميرفلاح، 3 ، 6 ، 11 آذر،51 ميليون تومان.
35- «كلبه»، جواد افشار، 18، 3 ، 30 ارديبهشت، 51 ميليون تومان.

* زير 50 ميليون تومان
36- «تنها دو بار زندگي مي‌كنيم»، بهنام بهزادي،25 ،4 ، 25 آذر،46 ميليون تومان.
37- «صداها»، فرزاد موتمن، 27 ، 4 ، 30 مهر، 39 ميليون تومان.
38- «شكار روباه»، مجيد جوانمرد،3 ،16 ، 11 آذر،36 ميليون تومان.
39- «يك وجب از آسمان»، علي وزيريان، 35 ، 6 ، 25 شهريور، 29 ميليون تومان.
40- «منفي هجده»، اصغر نصيري، 1 ، 3 ، 9 دي، 28 ميليون تومان.
41- «محافظ»، حبيب الله كاسه‌ساز، 16 ، 3 ،28 بهمن، 18 ميليون تومان.(ادامه دارد)
42- «حيران»، شاليزه عارف‌پور،28 ، 5 ، 17 بهمن، 17 ميليون تومان.(ادامه دارد)
43- «شاعر زباله‌ها»، محمد احمدي،14 ، 3 ،28 بهمن، 17 ميليون تومان. (ادامه دارد)
44- «تهران انار ندارد»، مسعود بخشي،30 ، 5، 14ارديبهشت، 16 ميليون تومان.
45- «آخرين ملكه زمين»، محمد رضا عرب، 40، 6 ، 2 ارديبهشت ، 15 ميليون تومان.
46- «چهره به چهره»، علي ژكان، 6 ، 1 ، 27 آبان، 15 ميليون تومان.
47- «پنالتي»، انسيه شاه‌حسيني، 23 ، 4 ، 27 آبان، 10 ميليون تومان.
48- «پنجمين سوار سرنوشت»، سعيد مطلبي،18 ، 2 ، 8 ميليون تومان.(ادامه دارد)
49- «خانه روشن»، وحيد موسائيان، 21 ، 4 ، 5 آبان، 6 ميليون تومان.
50- «ماجراهاي اينترنتي»، حسين قناعت، 12 ، 2 ، 25 آذر، 6 ميليون تومان.
51- «شوريده»، محمد علي سجادي،1 ، 3 ، 9 دي، 5 ميليون تومان.
52- «استشهادي براي خدا»، عليرضا اميني، 12 ، 2 ، 25 آذر، 5 ميليون تومان.
53- «در ميان ابرها»، روح الله حجازي، 18 ، 3، 30 ارديبهشت ، 4ميليون تومان.
54- «شب حوراء»، شهاب ملت‌خواه،2، 1 ، 17 بهمن، 3 ميليون تومان.(ادامه دارد)
55- «به كبودي ياس» ، جواد اردكاني، 14 ، 3 ، 17 بهمن، 3 ميليون تومان.(ادامه دارد)
56- «آن سوي رودخانه»، عباس احمدي مطلق،1 ، 1 ، 25 آذر، 1 ميليون تومان

[ پنجشنبه دوازدهم فروردین 1389 ] [ 11:45 ] [ مجتبی گروسی ]
سینماتوگراف: 101 منتقد و نويسنده سينمايي....


ادامه مطلب
[ پنجشنبه دوازدهم فروردین 1389 ] [ 11:32 ] [ مجتبی گروسی ]
مجتبی گروسی-سینماتوگراف:بازيگران مجرب و جوان سينما، تئاتر و تلويزيون در گفت‌وگو ئی از برنامه‌هاي خود در سال جديد و تعطيلات سال نو صحبت كردند....


ادامه مطلب
[ چهارشنبه یازدهم فروردین 1389 ] [ 11:49 ] [ مجتبی گروسی ]
سینماتوگراف:در پی واکنش انتقادی رضا رشیدپور نسبت به سریال "دارا و ندار" ساخته مسعود ده‌نمکی، سحر ولدبیگی بازیگر مجموعه نسبت به این نوشته واکنش  نشان داد:
ما هرشب دارا و ندار را سر سفره شام، کنار خانواده می بینیم. اما...

آقای رشید پور نامه ات به آقای ده نمکی را خواندم. پیش تر هم حکایت اجرای آن همایش آن چنانی ات را شنیده بودم [...] زیاده عرضی نیست چرا که ما را اصلا با امثال شما کاری نیست. اما فقط یک نکته که بدانی بدنیست، آقای رشید پور،
ما هرشب دارا و ندار را سر سفره شام، کنار خانواده می بینیم. اما آن موقع که سوپر استار از تلوزیون پخش شد،وقتی سانسورهای 5-6 دقیقه ای سکانس ها را با هم جا به جا می کرد، وقتی ابتدای فیلم کات شد، وقتی انتهای فیلم قیچی شد وقتی سر و ته فیلم معلوم نشد که چه شد! من نتوانستم قسمت های سانسور شده فیلم را برای خانواده ام تعریف کنم. ترجیح دادم آن ها فکر کنند فیلم خیلی بی سر و ته بوده.
هم این [...]
[ چهارشنبه یازدهم فروردین 1389 ] [ 11:49 ] [ مجتبی گروسی ]

www.cinematogeraf.tk سینماتوگراف سایت سینمای ایران

سینماتوگراف: بازيگران فيلم‌هاي ايراني در اكران نوروزي حرف اول و آخر را مي‌زنند. آنها گاه به تنهايي بار يك فيلم را بر دوش مي‌كشند و گاه فيلمي را از سقوط و ورشكستگي مي‌رهانند.

بازيگران فيلم‌هاي ايراني در اكران نوروزي حرف اول و آخر را مي‌زنند. آنها گاه به تنهايي بار يك فيلم را بر دوش مي‌كشند و گاه فيلمي را از سقوط و ورشكستگي مي‌رهانند. نوروز امسال سينماهاي تهران و شهرستانها با فيلم‌هاي تسويه حساب (تهمينه ميلاني) ، هيچ (عبدالرضا كاهاني) ، سلام بر عشق (اصغر نعيمي)، عيار 14 (پرويز شهبازي)، طهران، تهران (داريوش مهرجويي و مهدي كرم‌پور)، پوپك و مش ماشاالله ( فرزاد مؤتمن) و به رنگ ارغوان (ابراهيم حاتمي‌كيا) ميزبان مردم هستند. به همين بهانه، مروري داريم بر عملكرد بازيگران اين فيلم‌ها در سالي كه گذشت و سالي كه پيش رو خواهيم داشت و حضور نوروزي آنها.

/تسويه حساب/
«تسويه حساب» بي‌ترديد پربازيگرترين فيلم اكران 1389 است. ميلاني حتي نقش‌هاي فرعي و سه چهار دقيقه‌اي فيلمش را به چهره‌ها و بازيگران شناخته شده، سپرده است. در صورتي كه تا همين چند سال پيش، اين نقش‌ها به هنروران و نابازيگران سپرده مي‌شد. چهار نقش اصلي فيلم را لادن مستوفي، مهناز افشار، بهاره افشاري و السا فيروزآذر ايفا نموده‌اند.

* مهناز افشار - لادن مستوفي- بهاره افشاري - السا فيروز‌آذر
مهناز افشار كه در فجر 28 كانديد دريافت بهترين بازيگر نقش مكمل شد، از بازيگران پولساز اين فيلم است.
لادن مستوفي هم مثل افشار بواسطه بازي در تسويه حساب كانديد دريافت سيمرغ بلورين از جشنواره فجر بود. مستوفي در فيلم ميلاني يك بازي سرشار از اغراق دارد. قرار بود شب واقعه (شهرام اسدي) با بازي او در برنامه اكران عيد گنجانده شود كه اين تصميم در دقيقه نود منتفي شد. اگر اين اتفاق مي‌افتاد، مستوفي هم چون امين حيايي، مهناز افشار، فرهاد قائميان، احمد مهران‌فر و پانته‌آ بهرام بعنوان يكي از بازيگران دو فيلمه اكران نوروزي 1389 شناخته مي‌شد. مستوفي علاوه بر «شب واقعه»، «برخورد خيلي نزديك» را هم در نوبت اكران دارد.
از بازيگران اين فيلم مي‌توان به «بهاره افشاري» اشاره كرد كه در سال‌هاي اخير نشان داده بازيگر بدشانسي است چون دو تا از فيلم‌هايش - يكي همين «تسويه حساب» و ديگري صد سال به اين سال‌ها(سامان مقدم) - كه مي‌توانستند در شناساندن توانمندي‌هايش مؤثر باشند، توقيف شدند. افشاري در رل دختر معتاد فيلم ميلاني چندان به باور در نمي‌آيد هر چند كه تلاش خود را براي درآمدن نقش كرده است. او در «صدسال به اين سال‌ها» بازي خوبي از خود ارائه داده است. افشاري امسال روابط (ايرج كريمي) را در شبكه نمايش خانگي داشت.
«السا فيروز‌آذر» كه پاي ثابت فيلم‌هاي تهمينه ميلاني است، اين بار در نقش پرتحركي ظاهر شده كه البته در حد نقش تاثيرگذاري كه در «زن زيادي» بر عهده اش گذاشته شده بود، نيست.

* اكبرعبدي - محمدرضا شريفي‌نيا
اكبرعبدي - سوپراستار دهه‌هاي 60 و 70 سينماي ايران- كه پس از غيبتي طولاني، در يكي دو سال اخير بازگشت موفقي به عرصه تلويزيون ، تئاتر و سينما داشته، محمدرضا شريفي‌نيا - كه تا همين چند سال پيش انتخاب اصلي بسياري از تهيه كنندگان براي ايفاي نقش‌هاي كمدي بود - و رضا عطاران - كه به مرور از يك بازيگر تلويزيوني به يك نيمچه استار سينمايي كمدي‌هاي گيشه‌پسند تبديل شده -هر يك براي دقايق اندكي جلوي دوربين ميلاني رفته‌اند. حضور سه نسل از كمدين‌هاي سينماي ايران در يك فيلم جالب توجه است. سال‌ها پيش وقتي ميلاني قصد داشت «ديگه چه خبر» را بسازد، بر سر دستمزد با عبدي كه قرار بود در صحنه‌اي از فيلم نقش بچه شيرخواري را بازي كند، به توافق نرسيد و به جاي وي از «دانيال حكيمي» استفاده كرد. عبدي هم همان نقش را در صحنه‌اي از فيلم «هنرپيشه» براي محسن مخملباف بازي كرد.
در «تسويه حساب»، عبدي خوش درخشيده و تماشاگران را در همان اندك دقايق حضورش از خنده روده بر مي‌كند. عبدي اين روزها به واسطه پخش سريال «در چشم باد»، به چهره‌ محبوب مردم بدل گشته است.

* رضا عطاران
موقعيت فعلي «رضا عطاران» در سينماي ايران به موقعيت چندسال پيش «امين حيايي» شباهت دارد. عطاران وقت سرخاراندن ندارد و به سبك وسياق برخي بازيگران سينماي فارسي، مدام در حال جابجايي از يك پروژه سينمايي به پروژه‌اي ديگر است. توفيق تجاري فيلم‌هايش دريكي دوسال اخير تهيه‌كنندگان سينماي ايران را به اين نتيجه رسانده كه عطاران هر چند بازيگري تلويزيوني اما گيشه‌پسند است،‌اما از آنجا كه درصنعت سينما حرف اول و آخر را پول مي‌زند لذا اين كشف تازه سينماي ايران به گزينه نخست بسياري از كارگردان‌ها بدل گشته است و كم‌كم دارد دور را از دست امين حيايي مي‌گيرد! تراكم كاري رضا عطاران در سينما آنقدر زياد است كه او اصلا فرصت پيوستن به پروژه‌هاي تلويزيوني را چون گذشته پيدا نمي‌كند. سينماي ايران و عطاران امسال با خروس جنگي (مسعود اطيابي) و نيش زنبور(حميدرضا صلاحمند) روزهاي خوشي راپشت سرگذاشتند، هرچندكه ديگر فيلمش آقاي هفت رنگ(شهرام شاه‌حسيني) آنچنان كه انتظار مي‌رفت، نفروخت!
«خروس جنگي» در شبكه نمايش خانگي هم از فروش فوق‌العاده‌اي برخوردار بود.
سه درجه تب (حميدرضا صلاحمند) يكي از جديدترين كارهاي جديد اين كمدين نوظهور سينماي ايران است.
عطاران بعدازظهرسگي سگي (مصطفي كيايي)، از ما بهترون (مهرداد فريد) ، هفت وپنج دقيقه (محمدمهدي عسگرپور) و كمدي وودي آلني صندلي خالي (سامان استركي) را در نوبت نمايش عمومي دارد. نقشي كه «عطاران» در «تسويه حساب» ايفا نموده، بسيار حاشيه‌اي و كاملا قابل حذف و زائد است. رضا عطاران زماني بازي در اين نقش را پذيرفت كه هنوز به عنوان چهره نامبروان كمدي‌هاي پول پارو كن شناخته نمي‌شد و تهيه كنندگان سپردن نقش اول به وي را يك ريسك بزرگ مي‌دانستند. عطاران اينك كم‌تر از نقش اول را قبول نمي‌كند و برخي از فيلمنامه‌نويسان، سناريو را بر مبناي تيپ و قابليت‌هاي او مي‌نويسند كه اين اصلا موفقيت كمي براي بازيگري كه تا همين چند سال پيش در واريته‌هاي پيش پا افتاده تلويزيوني ظاهر مي‌شد، نيست.

* سياوش طهمورث
سياوش طهمورث يكي از بهترين نقش آفرينان فيلم «تسويه حساب» است. وي كه سال‌ها خاك صحنه خورده و بر صحنه تئاتر خوش درخشيده، به خوبي بر تفاوت‌هاي بنيادين بازي در تئاتر، تلويزيون و سينما وقوف دارد. او كه اكثرا براي ايفاي نقش‌هاي خشن، منفي و يا جدي در نظر گرفته مي‌شود، در «تسويه حساب»، پذيراي يك نقش كمدي شده كه به خوبي نيز از پس آن بر آمده است. مطمئن باشيد با او لحظات مفرحي را حين تماشاي «تسويه حساب» سپري خواهيد كرد.

* حامد بهداد
«حامد بهداد» در اكران بهاري سينماي ايران، «تسويه حساب» را دارد كه مطابق انتظار علي‌رغم كوتاهي نقش در آن خوش درخشيده است. او سال پر حاشيه‌اي را پشت سرگذاشت. مطلبي كه دريكي از مجلات سينمايي درباره بازي حامد به چاپ رسيد، به واسطه اعتراضات وي و اظهارنظر برخي از منتقدان سينمايي حسابي جنجال‌برانگيز شد، به گونه‌اي كه بسياري از سايت‌هاي سينمايي و غيرسينمايي به انعكاس اين مطلب و اظهارنظرها پرداختند كه در نهايت هم حاصل همه اين حاشيه‌ها به نفع بهداد تمام شد و بر شهرت وي افزوده گشت. اين روزها نام حامدبهداد به سرعت در ليست اوليه پروژه‌هاي مختلف فيلمسازان قدر سينماي ايران گنجانده مي‌شود، به ويژه پس از بازي‌هاي خيره‌كننده‌اش در فيلم‌هاي مختلف از جمله «محاكمه درخيابان» كه فتح بابي بود براي ورود اين پديده بازيگري به فيلم‌هاي آتي «مسعود كيميايي».
بهداد سال آتي با يك دوجين فيلم -مردي كه گيلاس‌هايش را خورد (پيمان حقاني)، لطفا مزاحم نشويد (محسن عبدالوهاب)، هفت دقيقه تا پائيز (عليرضا اميني) ، آدمكش (رضا كريمي) و بيداري (فرزاد مؤتمن)، عرض‌اندام خواهد كرد.
در «آدمكش» يك‌بار ديگر، پس از حس پنهان (مصطفي رزاق‌كريمي) با «مهتاب كرامتي» در يك اثر روانشناختي همبازي شده است. زندگي با چشمان بسته (رسول صدرعاملي) تازه‌ترين فيلم حامدبهداد است. او امسال دلخون (محمدرضا رحماني) را بر پرده داشت. هم‌اكنون نيز هرشب تنهايي (رسول صدرعاملي) را بر پرده دارد. طرفداران اين بازيگر منتظر اكران «شبانه‌روز» هستند تا به كنجكاوي‌هاي‌شان درمورد او كه نقش يك پيرمرد را با گريمي سنگين در اين فيلم ايفا نموده، پايان دهند.
بهداد قبل از «تسويه حساب» در فصل انتهايي فيلم «مي‌ترسم پس دروغ مي‌گويم» جلوي دوربين تهمينه ميلاني رفته بود. نقش «حامد بهداد» در هر دو فيلم تقريبا مشابه است.

/سلام بر عشق/
نيكي كريمي ، امين حيايي و الناز شاكردوست برگ هاي برنده «سلام بر عشق» هستند كه قرار است گيشه محصول ديگري از پويافيلم را پررونق كنند.

*‌نيكي كريمي
نيكي كريمي كه چند سال است درغياب هديه تهراني هم درعرصه سينماي بدنه و هم در حوزه سينماي هنري بسيار پركارشده، با «سلام برعشق» مهمان نوروزي سينماهاي تهران و شهرستان‌ها است.
وي برخلاف رقيب خود، بسيار به ماندن در عرصه بازيگري بها مي‌دهد و اينطور كه پيش مي‌رود، به نظر مي‌رسد كه هيچ‌گونه عقب نشيني - و لو موقت- در دستور كارش نيست به ويژه آن كه امسال فروش دوخواهر(محمد بانكي) با نقش آفريني او، مرز دو ميليارد تومان در كشور را هم پشت سرگذاشت. فروش افسانه‌اي اين فيلم را بسياري مديون حضور محمدرضاگلزار دانسته‌اند، در حالي كه به نظر مي‌رسد بازي نيكي كريمي هم در موفقيت اين فيلم مؤثر بوده است. اين موفقيت تجاري ممكن است در سال 1389 با ديگر فيلم مشترك اين دو بازيگر - دموكراسي تو روز روشن (علي عطشاني) - تكرار شود! ديگر فيلم نيكي كريمي در سال 1388، «آقاي هفت رنگ» بود كه بر خلاف پيش‌بيني‌ها، آن طور كه بايد و شايد نفروخت! قابل‌دفاع‌ترين فيلم اين بازيگر در سال 1388، محاكمه در خيابان (مسعود كيميايي) بود كه با استقبال مخاطب در تهران و شهرستان‌ها مواجه شد و يك ميليارد تومان در كشور فروخت.
نيكي كريمي براي سال آتي، فيلم‌هاي زيادي آماده اكران دارد كه عبارتند از: شبانه روز (كيوان عليمحمدي و اميدبنكدار)، بيداري(فرزاد مؤتمن)، خيابان بيست وچهارم (سعيد اسدي)، همبازي (غلامرضارمضاني)، شكلات داغ (حامد كلاهداري) و دموكراسي تو روز روشن. پر واضح است كه از ميان تمام اين فيلم‌ها، «دموكراسي تو روز روشن» از بيشترين شانس براي تسخير گيشه‌ها برخوردار است. نيكي كريمي همچنان پس از چند سال تلاش خستگي‌ناپذير در پي آن است كه نخستين ساخته‌اش در مقام كارگرداني - يك شب - را روانه اكران كند. چند روز بعد - تنها فيلمي كه هم كارگردانش بوده وهم بازيگر آن - به شبكه مجاز خانگي راه يافته است، بي آن كه شانس نشستن بر پرده را داشته باشد.

* الناز شاكردوست
الناز شاكردوست كه از همان بدو ورود به سينماي ايران اصل را بر پركاري گذاشت، با «سلام بر عشق» يك بار ديگر همچون «دو خواهر» در كنار نيكي كريمي خواهد بود. امسال كيش ومات (جمشيد حيدري) و دو خواهر (محمد بانكي) را بر پرده داشت كه هر دو در شهرستان‌ها بسيار مورد استقبال قرار گرفتند و خوب فروختند.
«كيش و مات» هم‌اكنون جزو پرفروش‌هاي شبكه نمايش خانگي است. نقش آفريني اين بازيگر در فيلم سينمايي درميان ابرها (روح‌الله حجازي) و «دلخون» تحسين برانگيز بود. وي مطابق معمول، همچون ساليان گذشته فيلم‌هاي زيادي آماده نمايش دارد از جمله: ناسپاس (حسن هدايت)، كارناوال مرگ، ازمابهترون( مهرداد فريد)، حركت اول (فرهاد نجفي)، فاصله (كامران قدكچيان) و شرط اول (مسعود اطيابي). از اين بازيگر فيلم پوسته (مصطفي آل‌احمد) و باد در علفزار مي‌پيچد (خسرو معصومي) مدت‌هاست كه در نوبت اكران قرار دارند.

/عيار14/
محمد رضا فروتن ، كامبيز دير باز و پوريا پور سرخ سه ضلع مثلث بازيگري «عيار 14» را تشكيل مي‌دهند. فروتن و دير باز با عيار14حضور نوروزي پر فروغي دارند .عيار14 فيلم ستايش شده منتقدان سينمايي است كه از سوژه، اجرا و پرداخت بديع و محكمي برخوردار است.

* محمدرضا فروتن
محمدرضا فروتن همچنان در صحنه به حضور پررنگ وسنگين خود تداوم مي‌بخشد و با گزيده‌كاري و بازي در فيلم‌هايي كه پلي هستند بين هنر و تجارت [مثل محاكمه درخيابان (مسعود كيميايي)] نقش‌هاي بكر درجه يك را از آن خود مي‌كند. چندي پيش به لطف تلويزيون، شاهد هنرنمايي‌اش در به آهستگي (مازيار ميري) و لرزش زندگي بوديم. در شبكه نمايش خانگي هم روابط (ايرج كريمي) را داشت كه شانس نمايش برپرده را ازدست داد!
فروتن در سال‌هاي اخير به ايفاي نقش‌هاي روستايي تمايل نشان داده است. او در فجر 28 براي «چهل سالگي» كانديداي دريافت سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول مرد بود. دموكراسي تو روز روشن(علي عطشاني) ، مي‌زاك (حسينعلي فلاح ليالستاني)، پاي پياده (فريدون حسن‌پور)، نيلوفر (سابين ژمايل)، ديگري (مهدي رحماني) ، چهل سالگي (عليرضا رئيسيان) و شبانه روز (كيوان عليمحمدي و اميد بنكدار) فيلم‌هاي درانتظار اكران فروتن هستند.

* كامبيز ديرباز
«كامبيز ديرباز» اين روزها به يمن پخش هفتگي مجموعه تلويزيوني در چشم باد (مسعود جعفري‌جوزاني) حسابي در بورس است. او انتخاب‌هاي هوشمندانه‌اي دارد و كاملا مشخص است كه در حال گريز دائمي از كليشه‌شدن است. در فجر بيست و هشتم شاهد يكي از بازي‌هاي خوبش در يك گزارش واقعي (داريوش فرهنگ) بوديم. وي شرط اول (مسعود اطيابي) را آماده اكران عمومي و سريال نابرده رنج (عليرضا بذرافشان) را آماده پخش سراسري دارد.

* پوريا پورسرخ
پوريا پورسرخ، انتخاب مناسبي براي «عيار14» نبوده است. او به وضوح در مقابل بازيگران قدري چون فروتن و ديرباز كم آورده است.
پورسرخ به عنوان هنرپيشه جايگزين در شمار انبوهي از فيلم‌هاي تجاري بي‌ارزش و بعضا مبتذل سينماي ايران بازي كرده و به شهرتي نسبي دل خوش ساخته است. شايد پيوستن‌اش به پروژه تاريخي تازه كليد خورده احمدرضا درويش - روز رستاخيز - بتواند اعتبار را به وي بازگرداند و اين فيلم نقش سكوي پرتاب را برايش بازي كند.

/به رنگ ارغوان/

* حميد فرخ‌نژاد
حميد فرخ‌نژاد با به رنگ ارغوان (ابراهيم حاتمي‌كيا)، بي‌شك مقتدرترين بازيگر فيلم‌هاي اكران نوروز است. او امسال حريم (سيدرضا خطيبي‌سرابي) را بر پرده داشت و نمايش عمومي پوسته (مصطفي آل‌احمد) با بازي پرحجم او، ممكن نشد! پركارترين بازيگر بيست وهشتمين جشنواره فيلم فجر به واسطه بازي در «شب واقعه»، كانديداي دريافت سيمرغ بلورين بهترين هنرپيشه نقش اول مرد در جشنواره فجر امسال شد كه البته در كمال ناباوري از كسب اين جايزه بي‌نصيب ماند!؟ هم‌بازي (غلامرضا رمضاني)، آتشكار (محسن اميريوسفي)، شب واقعه (شهرام اسدي)، دموكراسي تو روز روشن (علي عطشاني)، شكلات داغ (حامد كلاهداري) و بيداري روياها (محمدعلي باشه‌آهنگر). به علاوه، احتمالا يكي دو فيلم تازه توليد ديگر - و شايد هم پوسته - از فيلم‌هاي فرخ نژاد در گيشه 89 خواهد بود.
او به تازگي بازي در شب و قسم به دلتنگي (رسول صدرعاملي) را به پايان برده است.

* خزر معصومي
قرار بود خزر معصومي با «به رنگ ارغوان» به سينماي ايران معرفي شود. بخت ظاهرا با او يار بود كه پس از ايفاي نقش در مقابل دوربين حاتمي‌كيا و پيش از به نمايش درنيامدن «به رنگ ارغوان»، به جلوي دوربين ايرج كريمي براي «باغ‌هاي كندلوس» فرا خوانده شد اما اين همه ماجرا نبود. توقيف پنج ساله گريبانگير «به رنگ ارغوان» شد و معصومي تمام شانس‌هاي ممكن خود براي ديده شدن را از دست داد. اينك او به رغم نقش آفريني موفق‌اش در «به رنگ ارغوان» و بهره‌مندي از تجربه بازي در برابر دو هنرپيشه مقتدر سينماي ايران - فرخ‌نژاد و فروتن - به چهره‌اي فراموش شده بدل گشته است.

* فرهاد قائميان
فرهاد قائميان در «به رنگ ارغوان» پا به پاي فرخ‌نژاد آمده و با بازي زيرپوستي‌اش سهم قابل توجهي در توفيق فيلم داشته است. او اخيرا نقش بسيار جذاب و به چشم‌آمدني «حر» در «روز رستاخيز» را از آن خود كرده است.

* بهناز توكلي و كورش تهامي
بهناز توكلي با گريمي بديع و نقش آفريني متفاوت بازي جذابي دارد. در بازي كورش تهامي نكته خاصي بچشم نمي‌خورد. او يكي از معدود بازيگران ضعيف فيلم است كه در چند صحنه زحمات هنرپيشه‌هاي نقش مقابلش را بر باد داده است. كورش تهامي تا همين يكي دو هفته پيش جلوي دوربين محمد هادي كريمي براي فيلم بحث انگيز «برف روي شيرواني داغ» بود.


/هيچ/
عبدالرضا كاهاني در هيچ لشكري از نقش‌آفرينان سال‌هاي دور و نزديك تاتر را به جلوي دوربين خود فرا خوانده است.
چند نقش در فيلم هيچ از آندست نقش‌هايي هستند كه كم‌تر بازيگري آرزوي ايفاي‌شان را ندارد؛ مثل نقش زن لال (پانته‌آ بهرام)، مرد مبتلا به جوع - گرسنگي پايان ناپذير - (مهدي هاشمي)، جوان دست و پا چلفتي در آستانه ازدواج (صابر ابر)، دلاك زجرديده كه مجبور است به هر حقارتي تن بدهد (نيره فراهاني) و...
«هيچ» اگر به بخش مسابقه بيست و هشتمين جشنواره فيلم فجر راه مي‌يافت، بي‌ترديد تمام سيمرغ هاي بلورين بهترين بازيگري در نقش‌هاي اصلي و مكمل را از آن خود مي كرد. از اين بابت، هنرپيشگان «هيچ» بسيار متضرر شدند.
جديدترين فيلم عبدالرضا كاهاني، فاقد استار است اما تقريبا همه هنرپيشه‌هايش در شمار بازيگران مطرح و شناخته شده سينما ، تاتر و تلويزيون هستند. «هيچ» مناسب نمايش در تعطيلات نوروز نيست، كما اين كه فيلمي مثل «طهران، تهران» هم فقط به خاطر آنكه زمان وقوع رخدادهايش براي عيد نوروز انتخاب شده و مناسبت چنداني براي پخش در اين ايام ندارد.
«هيچ» نقش اصلي و فرعي ندارد. تقريبا همه نقش‌ها در اين فيلم هم‌وزن‌اند.

* مهدي هاشمي
يكي از بهترين بازي‌هاي مهدي هاشمي پس از مدت‌ها غيبت از سينماي ايران در اين فيلم رقم خورده است. او با مهارتي تحسين‌برانگيز، نقش يك بيمار رواني را با تمام زير وبم‌هاي اين قبيل نقش‌ها ايفا نموده است. خونسردي، بي تفاوتي، خود محوري نادر سياه دره (چه اسم عجيبي!؟) در حركات ظريف و كنترل شده مهدي هاشمي كاملا لحاظ شده است.

* نيره فراهاني
نيره فراهاني كه هميشه شاهد بازي خوبش در نقش زنان محنت ديده -بدون آن كه به تكرار كشيده شود- بوده‌ايم اين بار نيز از پس ايفاي رل محوله بر آمده و با تبحر نقش را به تماشاگر باورانده است.

* پانته‌آ بهرام
پانته‌آ بهرام در نقش‌هاي معمولي چندان موفق نيست اما در نقش‌هاي غيرمتعارف و خارق عادت خوش مي‌درخشد. براي درك اين مطلب كافي است بازي او درفيلم اقليما (محمدمهدي عسگرپور) - كه قرار است در ايام نوروز به روي آنتن فرستاده شود - را با بازي‌اش در «هيچ» مقايسه كنيد. بهرام امسال در نمايش صحنه‌اي «سگ سكوت» هم نقش زني را بازي مي‌كرد كه به لكنت زبان مبتلا بود اما با درايتي كه حاصل تجربيات فراوانش در عرصه تاتر بود از شبيه شدن اين دو نقش به يكديگر جلوگيري كرد.
بهرام خواب‌هاي دنباله دار (پوران درخشنده) را آماده اكران دارد كه البته امتيازي براي وي در كارنامه سينمايي‌اش محسوب نمي‌شود.

* باران كوثري
باران كوثري در «هيچ» نقش زن بارداري را ايفا نموده كه نمي‌تواند با شوهرش به تفاهم برسد و دست آخر هم خودكشي مي‌كند. باران كوثري امسال به طور مشترك با پانته‌آ بهرام، پستچي سه بار درنمي‌زند (حسن فتحي) را بر پرده داشت كه فروش قابل توجه آن برشهرت‌اش افزود. اين اواخر حيران (شاليزه عارف‌پور) با بازي او اكران شد. كوثري فيلم به فيلم بهتر مي‌شود به ويژه پس از درخششي كه بر پرده سينما با خون بازي (رخشان بني‌اعتماد و محسن عبدالوهاب) داشت. او در تصاحب نقش‌هايي كه به چشم مي‌آيند، يد طولائي دارد. باران كوثري فيلم لطفا مزاحم نشويد (محسن عبدالوهاب) و مي زاك (حسينعلي ليالستاني) را آماده نمايش دارد. جديدترين فيلمش «قصه پريا» است.مرضيه برومند در «هيچ»، ايفاگر نقش زن پا به سن گذاشته‌اي است كه به نوعي، نماينده طبقه مرفه جامعه محسوب مي‌شود. طنزي كه او در بازي خويش به صورت پنهان گنجانده، از امتيازات حرفه‌اي‌اش است كه در سينماي ايران كم‌سابقه مي‌نمايد.

* احمد مهران فر و مهران احمدي
احمد مهران فر و مهران احمدي بيش و پيش از هر چيز ارائه تصويري نزديك به واقعيت‌هاي روز جامعه از گروهي مردان ايراني را در دستور كار خود قرار داده‌اند كه خوشبختانه در اين زمينه موفق بوده‌اند. احمد مهران‌فر در فيلم نوروزي ميلاني هم نقش آفريني كرده است. او امسال روابط (ايرج كريمي) را در شبكه نمايش خانگي داشت.

* صابر ابر
«صابر ابر» در «هيچ» قادر نيست يكدستي نقش را در تمام سكانس‌ها حفظ كند و بازي شناور و پرنوساني دارد، به همين خاطر هم هست كه نمي‌تواند حس همدردي تماشاگر را نسبت به جوان شيرين عقل افسرده‌اي كه نقشش را ايفا نموده، برانگيزاند. چند هفته‌اي است كه شاهد بازي خيره كننده صابر ابر در شاعر زباله‌ها (محمد احمدي) هستيم.آينه‌هاي روبرو (نگار آذربايجاني) جديد ترين فيلم ابر است.

* نگار جواهريان
نگار جواهريان كه سيمرغ بلورين بهترين هنرپيشه نقش اول فجر بيست و هشتم را به خاطر طلا و مس (همايون اسعديان) از آن خود كرد، در «هيچ» نقش پر افت و خيز و بسيار سختي نصيبش شده كه البته با كمي اغماض توانسته از پس رل محوله برآيد. چند ماه پيش شاهد بازي منحصر بفردش در تنها دو بار زندگي مي كنيم (بهنام بهزادي) بوديم.

/پوپك و مش‌ماشالله/

* مهناز افشار
مهناز افشار علاوه بر «تسويه حساب»، «پوپك و مش ماشاالله» را نيز در اكران نوروز دارد. «پوپك و مش ماشاالله» كمي ديرتر از بقيه رقبايش به اكران نوروزي مي‌پيوندد.
اين بازيگر دو سال است كه گفته مي‌شود به واسطه بازي‌هاي خوبي كه ارائه داده و فروش راضي كننده فيلم‌هايش (به ويژه از آتش بس ( تهمينه ميلاني) به بعد افزوده شده) بر مبلغ دستمزدش اضافه شده و حتي گفته مي‌شود به خاطر عدم توافق بر سر دستمزد پيشنهادي، بازي درسريال شمس‌العماره (سامان مقدم) را رد كرده است!؟ او اينك به آن حد از توان رسيده كه توفيقش درمقابل دوربين صرفا به شباهت با يك نفر ديگر ربط داده نشود. او امسال امشب شب مهتابه (محمد هادي‌كريمي) را بر پرده داشت كه شكست تجاري دور از انتظاري را متحمل شد و افشار در گفت‌وگويي به صراحت از بازي دراين فيلم ابراز نارضايتي كرد. وي تعداد زيادي فيلم نيز در انتظار اكران دارد از جمله: پسرآدم، دخترحوا ( رامبد جوان) كه درپي موفقيت تجاري آتش بس (تهمينه ميلاني) و كلاغ پر (شهرام شاه‌حسيني) و به تقليد از اين دو فيلم ساخته شده، با اين تفاوت كه به جاي محمدرضا گلزار، نقش مقابل افشار را حامد كميلي ايفا نموده، شبانه روز (كيوان عليمحمدي و اميدبنكدار)، كارگران مشغول كارند (ماني حقيقي)، طبقه سوم (بيژن ميرباقري) و خاطره (نادر طريقت) كه در اين آخري، نقش يك بيمار رواني را با مهارت ايفا نموده است.جديدترين فيلم او قصه پريا (فريدون جيراني) نام دارد كه در آن نقش يك دختر معتاد را بازي كرده است. افشار پيش از اين در سالاد فصل ( فريدون جيراني ) در نقش يك بيمار رواني و در نگين (اصغر هاشمي) در نقش يك زنداني معتاد ظاهر شده بود.سال 1389 سال بسيار پر باري براي مهناز افشار چه در گيشه و چه در جشنواره فجر خواهد بود و از حالا مي‌توان فروش قابل توجهي را براي پسر آدم ، دختر حوا و همچنين كانديدشدن افشار در فجر29 براي «قصه پريا» را پيش بيني كرد.

* امين حيايي
امين حيايي كه از سال 1386 به اين طرف در تمام اكران‌هاي نوروزي حضور پررنگي داشته، امسال نيز دو فيلم سلام بر عشق (اصغر نعيمي) و پوپك و مش ماشاالله (فرزاد مؤتمن) را بر پرده خواهد داشت. او در نوروز 1386 هم دو فيلمه بود (اخراجي‌ها ( مسعود ده‌نمكي) و مهمان ( سعيد اسدي) - بود. عيد1387 دايره زنگي (پريسا بخت‌آور) و نوروز 1388 اخراجي‌ها2 (مسعود ده‌نمكي) با نقش آفريني حيايي به نمايش در آمدند.
فيلم‌هاي تجاري اين بازيگر موفق سينماي ايران عمدتا گيشه پر و پيماني داشته‌اند و از مناسب‌ترين و امتحان پس‌داده‌ترين گزينه‌هاي نوروزي محسوب مي‌شوند.
در سالي كه گذشت، امين حيايي با پسر تهروني (كاظم راست‌گفتار) كه در رتبه چهارم جدول فروش سالانه اكران فيلم هاي ايراني قرار گرفت، سال موفقي را پشت سر گذاشت، ضمن آن كه نامش در فهرست كانديداهاي تصاحب سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول مرد جشنواره فيلم فجر به خاطر بيداري روياها (محمدعلي باشه‌آهنگر) نيز به چشم مي‌خورد.
حيايي در «پوپك و مش ماشالله» با مهناز افشار و در «سلام بر عشق» با نيكي كريمي همبازي است.
امين حيايي با «اخراجي‌ها2» نيز نوروزامسال ميهمان خانه‌هاي مردم خواهد بود.

/طهران، تهران/
«طهران، تهران» در اپيزود اول از بازي‌هاي روان گروهي از بازيگران قديمي و استخوان خردكرده بهره مند شده و در اپيزود دوم -سيم آخر- بالعكس جمعي از نقش‌آفرينان نسل جديد را در كنار هم جمع كرده است. قربان نجفي و پانته آ بهرام نقش زوج مستمندي را ايفا مي‌كنند كه متعاقب ريزش سقف خانه‌شان در آستانه سال نو، به طور تصادفي، به گروهي پيرمرد و پير زن پولدار مي‌پيوندند تا با آنها از امكنه تاريخي تهران بازديد كنند.

* قربان نجفي، مهتاج نجومي و ... در اپيزود اول
قربان نجفي امسال در فيلم ديگري از داريوش مهرجوئي -آسمان محبوب- بازي داشت. او علاوه بر اين فيلم، مواجهه (سعيد ابراهيمي‌فر) و سريال ستايش (اصغر هاشمي) را در نوبت نمايش دارد. شهپر اميرابراهيمي كه در سال‌هاي اخير بيشتر در مجموعه هاي طنز تلويزيوني ظاهر شده- در طهران ، تهران نقش پيرزن پر جنب و جوشي را بازي مي‌كند كه سرشار از انرژي و روحيه ماجراجويي است در كنار او مهتاج نجومي را هم داريم كه سابقه‌اي طولاني در تاتر دارد و همچنين پرويز نوري وهمسرش. دگر بازيگر فيلم فاطمه فردين است كه از بستگان مرحوم محمدعلي فردين است. فريده سپاه منصور با بازي پرتحرك و نقش جذابي كه شكار كرده ، نمك فيلم محسوب مي‌شود.

* قائميان، طناز طباطبايي و... در اپيزود دوم
در اپيزود دوم «فرهاد قائميان» حضور دارد كه با احتساب «به رنگ ارغوان» از بازيگران دو فيلمه اكران نوروزي امسال است. «طناز طباطبايي» و «رعنا آزادي‌ور» در «سيم آخر» نقش اعضاي يك گروه موسيقي پاپ را ايفا نموده اند. طباطبايي در اكران 88 صداها و پسر تهروني را بر پرده، تله‌فيلم‌هاي شب زده و دماغ را بر روي آنتن و در شبكه نمايش خانگي داشت. اخيرا بازي در مرهم (عليرضا داوودنژاد) را به اتمام رسانده و سريال پرانتز باز (كيومرث پوراحمد) را در نوبت پخش دارد. او هنرپيشه‌اي گزيده كار است و مي‌كوشد تا انتخاب‌هاي حساب شده و محتاطانه‌اي داشته باشد.

[ یکشنبه یکم فروردین 1389 ] [ 11:52 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف: سيدمحمد حسيني اهداي شش جايزه اسكار به فيلم «قفسه درد» را بيانگر توجيه جنايات آمريكا در عراق دانست و گفت: برخلاف جنايات متعددي كه سربازان آمريكايي در عراق انجام مي‌دهند، در فيلم‌هايشان اينگونه توجيه مي‌كنند كه خواهان آزادي و سعادت مردم عراق هستند. «سيدمحمد حسيني» در جمع مديران عامل خبرگزاري‌ها و مديران مسئول نشريات و مطبوعات در سالن شوراي فرهنگ عمومي با بيان به اينكه هنر و سينمايي كه به اسم مستقل در برابر نظام بايستد آن را وابستگي مي‌دانيم، گفت: اينگونه هنر نه فقط مستقل نيست، بلكه ما آن را وابسته مي‌دانيم، همان‌طور كه در دنياي معاصر نيز آمريكا به نام آزادي، دموكراسي و حقوق بشر در نقاط مختلف دنيا جنايات بسياري مي‌كند.
وي اهداي شش جايزه اسكار به فيلم «قفسه درد» را بيانگر توجيه جنايات آمريكا در عراق دانست و گفت: برخلاف جنايات متعددي كه سربازان آمريكايي در عراق انجام مي‌دهند، در فيلم‌هايشان اينگونه توجيه مي‌كنند كه خواهان آزادي و سعادت مردم عراق هستند كه نشان‌دهنده استفاده ابزاري از هنر و سينما براي رسيدن به اهداف‌شان است.
وي تلاش‌هاي هاليوود در ساخت فيلم‌ها را توجيه‌‌كننده سياست‌هاي استكباري دانست و افزود: از نظر كارشناسان، فيلم «قفسه درد» نبايد به عنوان فيلم برتر معرفي مي‌شد و انتخاب آن كاملا حساب شده بود تا جنايات و اهداف‌شان را با ابزار سينما تحقق بخشند.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به نقش تعيين‌كننده رسانه‌ها گفت: انتظار مي‌رود اصحاب رسانه و قلم در شرايط كنوني با همكاري و همدلي در سال آينده با انجام رسالت خطير خود در ارتقاي سطح كيفي كار مطبوعات تلاش نمايند.
حسيني نشريات را به پيروي از مصاديق بلند قرآني توصيه كرد و گفت: بايد با حركت در مسير آرمان‌هاي بلند اسلامي، تمامي اهالي قلم اخلاق، معنويت و پارسايي را نصب‌العين كارهاي خود قرار دهند.
وي اقدامات وزارت ارشاد در برخورد با نشريات را بيشتر جنبه بشارتي دانست و گفت: اقدامات وزارت ارشاد در سال 88 بيشتر جنبه ايجابي داشته تا سلبي و لذا انتظار مي‌رود مديران مسئول با هم‌فكري و هماهنگي و تشكيل بيشتر اين جلسات، شاهد روند بهبود و ثمربخشي بهتر فعاليت‌ها در امر مطبوعات باشيم.
در اين جلسه محمدعلي رامين معاون مطبوعاتي و رسانه‌اي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز برگزاري جلسات با مديران عامل خبرگزاري‌ها و مديران مسئول مطبوعات را براي تجميع انديشه‌ها و انگيزه‌‌ها به جهت تعالي جامعه و آرمان‌هاي الهي، اسلامي و ملي كشور دانست و حضور مردم در 22بهمن را حماسه‌اي بي‌نظير در تاريخ ملت ايران خواند.
در پايان اين نشست به مديران عامل خبرگزاري‌هاي فارس، ايرنا، مهر و مديران مسئول روزنامه‌هاي اطلاعات، كيهان، جوان، قدس، عصر ايرانيان، همبستگي، راه مردم، جمهوري، جام جم، ايران، حزب‌الله، رسالت و وطن امروز به جهت تلاش در دهه فجر در نحوه تيتر، گزارشات، ويژه‌نامه‌ها، كارهاي تحقيقي و مطالعات لوح تقدير و هدايايي توسط وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اهدا شد.

[ شنبه بیست و نهم اسفند 1388 ] [ 11:41 ] [ مجتبی گروسی ]
مجتبی گروسی  سینماتوگراف: حضرت آيت الله " حسين نوري همداني " از مراجع تقليد در قم از ساخت فيلم " زم هرير " انتقاد کرد.

 وي روزچندی پیش در ديدار با برخي از مسوولين و اعضاي ستاد بازسازي عتبات عاليات، برخي از نيروي دريايي سپاه پاسداران و مسوولين بانک ملت استان مرکزي افزود: البته من فيلم را نديدم اما برخي رسانه ها گزارشي داده اند که بر اساس آن اين فيلم تمام ارزش هاي انقلاب اسلامي، شهدا و جهاد را پايمال کرده است.

آيت الله نوري همداني با اشاره به گزارش روزنامه کيهان از اين فيلم افزود: در مملکت ما صدها هزار نفر به جبهه رفته اند، شهيد شده اند، خون داده اند و نبايد در نظامي که اسلام و ارزش هاي اسلامي حاکم است، اجازه ساخت چنين فيلم هايي داده شود.

وي با اشاره به اينکه نظام جمهوري اسلامي بيدار و برقرار است، افزود: مردم ايران متدين و پشتيبان ولايت فقيه هستند که نمونه آن را همه جهان در روز 9 دي و 22 بهمن ماه ديدند.

آيت الله نوري همداني به مطلب ديگري از روزنامه کيهان اشاره و بيان کرد: در اين روزنامه چاپ شده بود که يکي از اساتيد دانشگاه گفته 200 سال است عظمت ايران به واسطه شمشير آقامحمد خان قاجار و چکمه رضا خان پهلوي حفظ شده است.

وي افزود: اين استاد دانشگاه انقلاب اسلامي، خون شهدا، فرهنگ ايراني و زحمات مردم را ناديده گرفته و عزت ايران را مرهون دو سلطنت منحط و نوکر استبداد دانسته است.

آيت الله نوري همداني اضافه کرد: مگر آقامحمد خان قاجار کسي نبود که در زمان فتح کرمان دستور داد 40 هزار چشم از مردم کرمان در آورند و رضا خان را هم انگليس براي از بين بردن ريشه دين، حجاب و عزاداري روي کار آورد.

وي به سربلندي کشور ايران اشاره و بيان کرد: مردم ايران خون دادند و جوانانشان را فداي اين نظام کردند تا اسلام در همه جا برقرار است و بواسطه همين انقلاب مستضعفان روز به روز قدرتمند تر و مستکبران ذليل تر مي شوند.

آيت الله نوري همداني با تاکيد بر شناخت نقشه هاي دشمن، گفت: ارکان اين نظام اسلام، مردم و ولايت فقيه است و تا زماني که حضرت آيت الله خامنه اي در راس نظام است، نقشه هاي دشمنان ناکام خواهد ماند.

وي افزود: اهميتي ندارد که آمريکا و اسراييل عليه ما حرف بزنند، حرف اين کشورها از اول هم بي خود بوده، خودشان در افغانستان، عراق و يمن کشتار و تخريب مي کنند و زندان ابوغريب و گوآنتانامو مي سازند و آن وقت مي گويند حکومت در ايران اوباش است.

آيت الله نوري همداني اضافه کرد: مستکبران جهان از قدرت و عظمت مسلمانان و مستضعفين کلافه شده اند و هر روز در برابر انقلاب اسلامي ذليل تر و ضعيف تر مي شوند.

[ پنجشنبه بیست و هفتم اسفند 1388 ] [ 11:59 ] [ مجتبی گروسی ]

مجتبی گروسی  سینماتوگراف:جعفر پناهي کارگردان دستگير شده در حال تهيه فيلمي مخفيانه و ضدانقلابي براي پخش و انتشار در خارج از کشور بودبه دنبال دستگيري اين کارگردان فعال در جشنواره هاي ضدانقلابي خارج کشور، رسانه هاي معاند مدعي شدند پناهي به هنگام برگزاري مهماني در منزل خود بازداشت شده است اما يک منبع آگاه به «صبح صادق» گفت: در برنامه کذايي که از سوي پسر پناهي و در گفت وگوبا رسانه هاي ضدانقلاب به عنوان مهماني اعلام شده، کارگردان مذکور و دوستان و همکارانش در حال تهيه فيلم عليه نظام بوده اند اما با هوشياري دستگاه هاي اطلاعاتي وامنيتي، اين ماجرا لو رفته است.
اين منبع آگاه گفت: خانه پناهي ازمدت ها قبل از انتخابات و به ويژه پس از 22 خرداد به محل تهيه فيلم عليه نظام - با هماهنگي بيگانگان و مخالفان نظام تبديل شده بود و پناهي و همکارانش با حکم قضايي بازداشت شده اند. 

قرار بوده فيلم تهيه شده براي پخش به خارج از کشور فرستاده شود.
پناهي به خاطر خوش خدمتي هايش به جريان ناتوي فرهنگي بارها از سوي آنها جايزه دريافت کرد و البته موظف شد براي نمادسازي، هنگام جايزه گرفتن تظاهر به حمايت از فتنه سبز کند

[ دوشنبه بیست و چهارم اسفند 1388 ] [ 11:10 ] [ مجتبی گروسی ]

 سینماتوگراف:اولين گزارش توليد سال جديد سينمايي ايران كه از 23 بهمن‌ماه جاري آغاز و تا 22 بهمن‌ماه سال 89 ادامه دارد، از سوي واحد پشتيباني توليد بنياد سينمايي فارابي اعلام شد. در اولين گزارش سال سينمايي جديد، 2 فيلم آماده نمايش اكران نشده، 6 فيلم در مرحله صداگذاري، 7 فيلم در مرحله تدوين، 13 فيلم در مرحله فيلمبرداري و 90 فيلم در مرحله پيش‌توليد قرار دارند.
بر پايه اين گزارش، فيلم‌هاي يه جيب پر پول يه گواهينامه (قدرت‌الله صلح ميرزايي) و ازدواج در وقت اضافه (سعيد سهيلي) آماده نمايش اكران نشده‌اند.‌
در مرحله صداگذاري نيز فيلم‌هاي زندگي با چشمان بسته (رسول صدرعاملي)، به سوي آفتاب (فريال بهزاد)، از ما بهتران (مهرداد فريد)، سه درجه تب (حميدرضا صلاحمند)، راند هفتم يا روشن خاموش روشن (حميدرضا چاركچيان)، عروسك يا تكخال (ابراهيم وحيدزاده)، هستند.
فيلم‌هاي نزديك‌تر از آشنا (رضا سركانيان)، در چشم باد (مسعود جعفري‌جوزاني)، سن پترزبورگ (بهروز افخمي)، بيداري (فرزاد موتمن)، بعد از ظهر سگي سگي (مصطفي كياني)، دوباره پرواز كن (محمدعلي طالبي) و بستني يخي (آرش معيريان) نيز در مرحله تدوين قرار دارند.
فيلم‌هاي مرحله فيلمبرداري نيز عبارتند از: سه نفر روي يك خط (خسرو ملكان)، راه آبي ابريشم (محمد بزرگ‌نيا)، لالايي (منيژه حكمت)، دلقك ماهي (عباس مراديان)، مرگ كسب و كار من است (اميرحسين ثقفي)، پايان دوم (يعقوب غفاري)، تهران 1500 (بهرام عظيمي)، قصه پريا (فريدون جيراني)، بخشگي شانس (كاظم راست‌گفتار)، در انتظار معجزه (رسول صدرعاملي)، روز رستاخيز (احمدرضا درويش)، مصائب چارلي (عليرضا سعادت‌نيا)، برف روي شيرواني داغ (محمدهادي كريمي).
بر پايه اين گزارش، 90 فيلم در مرحله پيش از توليد به سر مي‌برند كه از اين ميان 6 پروژه بيش از 50 درصد مرحله پيش‌توليد را گذرانده‌اند.
همچنين گزارش توليد سال سينمايي 88 نشان مي‌دهد كه 62 فيلم توليد شده در اين سال، 5 فيلم اكران شده‌اند و 57 فيلم آماده نمايش اكران نشده‌اند كه اكران سال 89 سينماهاي كشور را رقم مي‌زنند.
[ شنبه بیست و دوم اسفند 1388 ] [ 11:28 ] [ مجتبی گروسی ]

رضا عطاران

[ شنبه بیست و دوم اسفند 1388 ] [ 11:13 ] [ مجتبی گروسی ]
سینماتوگراف: در حالي كه فيلم «حلقه‌هاي ازدواج»با فروشي نيم ميليارد توماني، پيشتاز اكران پايان سال در تهران است، دو فيلم «به رنگ ارغوان» و «عيار14» پرمخاطب‌ترين فيلم‌هاي روز هستند.با نزديك شدن به سال جديد و آغاز اكران نوروز فيلم‌هاي سينمايي در حال اكران همچنان به رقابت خود براي فروش بيشتر ادامه مي‌دهد.
فيلم «به رنگ ارغوان» ساخته ابراهيم حاتمي‌كيا به عنوان اولين فيلم اكران 89، پس از 17 روز نمايش 363 ميليون و 800 هزار تومان فروش داشته است و پرمخاطب‌ترين فيلم‌ روز است.
اين فيلم روز جمعه حدود 30 ميليون تومان در تهران فروش داشته است.
«عيار14» آخرين ساخته پرويز شهبازي با نمايشي 23 روزه به رقم فروش 120 ميليون تومان رسيده است و دومين فيلم پرفروش روز به شمار مي‌رود.
اين فيلم هم روز جمعه حدود 18 ميليون تومان فروش داشته است.
اما از ديگر فيلم‌هاي اكران مي‌توان به «حلقه‌هاي ازدواج» ساخته شهرام باباپور اشاره كرد كه با 7 هفته اكران 590 ميليون تومان فروش كرده كه ركورد‌دار فروش فيلم در ميان فيلم‌هاي در حال نمايش است.
«هرشب تنهايي» ساخته رسول صدرعاملي بعد از 8هفته اكران فروشي معادل 345 ميليون تومان داشته و «شاعر زباله‌ها» ساخته محمد احمدي نيز پس از دو هفته اكران 18 ميليون تومان فروش كرده است.
فيلم‌هاي محافظ ساخته محمدجواد كاسه‌ساز (با 16 روز اكران) و حيران ساخته شالزه عارف‌پور (با 28 روز اكران) به ترتيب 16 و 11 ميليون تومان فروش داشته‌اند.
[ سه شنبه هجدهم اسفند 1388 ] [ 11:37 ] [ مجتبی گروسی ]
سینماتوگراف: در روزهاي آخر هفته‌اي كه گذشت، دو سانحه براي بازيگر فيلم «شب استوايي» و دستيار فيلمبردار «روز رستاخيز» اتفاق افتاد.در هفته اي كه گذشت متاسفانه يكي از دستياران حسين جعفريان مديرفيلمبرداري فيلم سينمايي «روز رستاخيز» به كارگرداني احمدرضا درويش براثر سقوط از ارتفاع در بم دچار سانحه و راهي بيمارستان شد.
همچنين احمد پورمخبر كه يكي از بازيگران طنز سينما و تلويزيون است سر صحنه فيلم سينمايي «شب استوايي» به كارگرداني كاظم راست‌گفتار در جاده‌اي از ماشين به بيرون پرت شد و راهي بيمارستان شد.
احمد پورمخبر نيز امروز از بيمارستان مرخص شده و قرار است نقش او را در فيلم كمتر كنند تا بتواند بازي خود را پس از بهبودي در فيلم «شب استوايي» ادامه دهد اما درمورد دستيار گروه فني فيلم «روز رستاخيز» كه ابتدا شنيده مي‌شد حادثه او يك مصدوميت و شكستگي جزئي برايش به همراه داشته، خبر بستري شدن او و بيهوشي‌اش نيز شنيده شده كه البته هنوز تأييد نشده است.
[ دوشنبه هفدهم اسفند 1388 ] [ 11:46 ] [ مجتبی گروسی ]
[ جمعه سی ام بهمن 1388 ] [ 11:59 ] [ مجتبی گروسی ]
[ یکشنبه بیست و پنجم بهمن 1388 ] [ 11:31 ] [ مجتبی گروسی ]
سینماتوگراف اگر دستمزد من واقعا آن میزانی است که در رسانه‌ها اعلام شده است حاضر هستم یک سوم آن را صرف امور خیریه کنم. شهاب حسینی بازیگر سینما و تلویزیون با رد اخبار منتشر شده درباره میزان حقوق بازیگران نیز افزود: آرزو داشتم تا این فهرست واقعی بود و اگر دستمزد من واقعا آن میزانی است که در رسانه‌ها اعلام شده است حاضر هستم یک سوم آن را صرف امور خیریه کنم.
وی با اشاره به این موضوع که بعد از انتشار این خبر نگاه بسیاری از افراد به بازیگران تغییر کرده است گفت:‌متاسفانه این خبر به صورت ناآگاهانه منتشر شده است و من از آنجایی که رسانه‌ای ندارم نمی‌توانم برای مردم توضیح بدهم.
حسینی افزود: دستمزد من برای حضور در فیلم سوپراستار به کارگردانی تهمینه میلانی 10 میلیون تومانی و برای حضور در فیلم سایه وحشت به کارگردانی عماد اسدی 15 میلیون تومان بوده است که بالاترین دستمزدی است که تاکنون گرفته‌ام، ضمن آنکه حضور در هر فیلم حداقل دو ماه کار شبانه‌روزی را به دنبال دارد.
حسینی با اشاره به اینکه یکی از عوامل سطحی شدن حضور بازیگران نبود امنیت شغلی افزود: دستمزدهای امروز بازیگران امنیت شغلی آنها را تامین نمی‌کند و از این رو مجبور می‌شوند تا در تعداد بیشتری از آثار حضور پیدا کنند.
حسینی با اشاره به لزوم مطالعه و پژوهش در امر بازیگری گفت: یک بازیگر باید در مورد حرفه و نقش به پژوهش و تحقیق بپردازد اما زمانی که طیب خاطر و امنیت شغلی وجود ندارد مجبور می‌شود در کارهای متوالی شرکت و سطحی شرکت کند. در نتیجه آرام‌آرام تبدیل به یک هنرمندان سطحی می‌شود و دیگر هنرمند نیست بلکه هنر فروش است.
حسینی درباره خرید نقش توسط بعضی افراد در سینما گفت: در سینمای ایران تهیه‌کنندگان سینما و پشتوانه قدرتمند اقتصادی ندارند به صورتی که بیش از هشتاد درصد فیلمنامه‌های خوب به دلیل مشکل اقتصادی ساخته نمی‌شوند.
وی ادامه داد: به همین دلیل عده‌ای از افراد که علاقه‌مند به سینما هستند در سینما حضور پیدا می‌کنند و حاضر هستند تا بخشی از سرمایه ساخت یک فیلم را تقبل کنند و در قبال آن نقش اصلی فیلم را از آن خود کنند.
این بازیگر سینما افزود:‌باید حمایت‌های دولتی از سینما بیشتر شود و همچنین در صدور مجوزهایی همچون پروانه نمایش تسهیل شود تا حضور تهیه‌کنندگان بخش خصوصی بیشتر شود.
حسینی با اشاره به اینکه امروز در تمام دنیا نقش بازیگران در فروش فیلم‌ها کاملا محسوس است گفت: باید به سمتی برویم که فیلم‌های سینمایی تبدیل به یک پروژه و شرکت سما می‌شود تا نقش بازیگر در تولید اثر پررنگ‌تر شود.
وی ادامه داد: امروز بازیگران بزرگ در هالیوود فقط یک ستاره سینما نیستند بلکه تبدیل به یک نماد فرهنگی شده‌اند در کشور ما نیز باید اینگونه باشد و باید به هنرمندان سینما و به ویژه پیشکسوتان این عرصه توجه شود و مانند یک میراث فرهنگی حفظ و حراست شوند.
[ پنجشنبه پانزدهم بهمن 1388 ] [ 11:44 ] [ مجتبی گروسی ]
[ پنجشنبه پانزدهم بهمن 1388 ] [ 11:16 ] [ مجتبی گروسی ]

رامبد جوان کاگردان فیلم

[ پنجشنبه پانزدهم بهمن 1388 ] [ 11:11 ] [ مجتبی گروسی ]

هدیه تهرانی

[ پنجشنبه پانزدهم بهمن 1388 ] [ 3:23 ] [ مجتبی گروسی ]

مجتبی گروسی  سینماتوگراف:مراسم اختتاميه بيست و هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر با پخش سرود جمهوري اسلامي ايران و تلاوت آياتي از قرآن كريم آغاز شد....


ادامه مطلب
[ پنجشنبه پانزدهم بهمن 1388 ] [ 1:22 ] [ مجتبی گروسی ]

محسن طنابنده برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد جشنواره 28 فیلم فجر عکس از سایت سینماتوگراف(www.cinematogeraf.tk)

مجتبی گروسی  سینماتوگراف: لحظاتي پيش «محسن طنابنده» براي فيلم «سنگ اول» و «هفت دقيقه تا پاييز» برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر مرد نقش اول جشنواره بيست و هشتم شد و «هدايت هاشمي» براي «لطفا مزاحم نشويد» ديپلم افتخار گرفت. «محسن طنابنده» براي فيلم‌هاي «سنگ اول» و «هفت دقيقه تا پاييز» برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر مرد نقش اول جشنواره بيست و هشتم شد.
در اين بخش از «هدايت هاشمي» براي بازي در فيلم «لطفا مزاحم نشويد» ديپلم افتخار گرفت.
در اين بخش مردم «حميد فرخ‌نژاد» را براي بازي‌هايش به شدت تشويق كردند.
نامزدهاي اين بخش عبارت بودند از:
1- امين حيايي (بيداري روياها)
2- محسن طنابنده (سنگ اول)
3- حميد فرخ‌نژاد (شب واقعه)
4- محمدرضا فروتن (چهل سالگي)
5- هدايت هاشمي (لطفا مزاحم نشويد)
6- محسن طنابنده (هفت دقيقه تا پاييز)

[ چهارشنبه چهاردهم بهمن 1388 ] [ 22:4 ] [ مجتبی گروسی ]
مجتبی گروسی  سینماتوگراف: لحظاتي پيش «شيرين يزدان‌بخش» براي فيلم «لطفاً مزاحم نشويد» برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم زن جشنواره بيست و هشتم شد.  «شيرين يزدان‌بخش» براي فيلم «لطفاً مزاحم نشويد» برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم زن جشنواره بيست و هشتم شد.
نامزدهاي اين بخش عبارت بودند از:
1- مهناز افشار (تسويه حساب)
2- آزيتا حاجيان (كيميا و خاك)
3- سليمه رنگزن (عصر روز دهم)
4- آناهيتا نعمتي (آل)
5- شيرين يزدان‌بخش (لطفاً مزاحم نشويد)
[ چهارشنبه چهاردهم بهمن 1388 ] [ 22:4 ] [ مجتبی گروسی ]
نگار جواهریان برنده سیمرغ بلورین بهترین بازگر نقش اول زن فیلم فجر28 شد این عکس اختصاصی سایت سینماتوگراف میباشد(www.cinematogeraf.tk)
مجتبی گروسی  سینماتوگراف: لحظاتي پيش «نگار جواهريان» براي فيلم «طلا و مس» برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول زن جشنواره بيست و هشتم شد و «مريلا زارعي» براي «كيفر» ديپلم افتخار گرفت. «نگار جواهريان» براي فيلم «طلا و مس» برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول زن جشنواره بيست و هشتم شد و «مريلا زارعي» براي «كيفر» ديپلم افتخار گرفت.
علي نصيريان و مهدي مسعودشاهي جايزه اين دو را اهدا كردند.
نامزدهاي اين بخش عبارت بودند از:
1- هديه تهراني (هفت دقيقه تا پاييز)
2- نگار جواهريان (طلا ومس)
3- ليلا حاتمي (چهل سالگي)
4- مريلا زارعي (كيفر)
5- لادن مستوفي (تسويه حساب)
مریلا زارعی برنده دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن از جشنواره28 فیلم فجر شد عکس از سایت سینماتوگراف
[ چهارشنبه چهاردهم بهمن 1388 ] [ 22:0 ] [ مجتبی گروسی ]

 مهدی فقیه برنده بهترین نقش مکمل مرد فجر 88 عکس از سایت سینماتوگراف(www.cinematogeraf.tk)

مجتبی گروسی  سینماتوگراف: لحظاتي پيش «مهدي فقيه» براي فيلم «ملك سليمان» برنده سيمرغ بلورين بهترين نقش دوم مرد جشنواره بيست و هشتم شد.  «مهدي فقيه» براي فيلم «ملك سليمان» برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم مرد جشنواره بيست و هشتم شد.
نامزدهاي اين بخش عبارت بودند از:
1- حامد بهداد (هفت دقيقه تا پاييز)
2- كورش تهامي (به رنگ ارغوان)
3- امير جعفري (كيفر)
4- مهدي فقيه (ملك سليمان)
5- جمشيد هاشم‌پور (كيفر)

[ چهارشنبه چهاردهم بهمن 1388 ] [ 21:44 ] [ مجتبی گروسی ]
مجتبی گروسی  سینماتوگراف: سيمرغ بلورين بهترين فيلم اول و دوم به فيلم «نفوذي» به تهيه كنندگي جمال شورجه و حسن عليمرداني اختصاص يافت.  سيمرغ بلورين بهترين فيلم اول و دوم به فيلم نفوذي به تهيه كنندگي جمال شورجه و حسن عليمرداني اختصاص يافت.
بنا بر اين گزارش، در اين بخش فيلم‌هاي آل (علي معلم)، بدرود بغداد (مركز گسترش سينماي مستند و تجربي)، پرسه در مه (جواد نوروزبيگي - مركز گسترش سينماي مستند و تجربي)، ديگري (محمدعلي نجفي - مركز گسترش سينماي مستند و تجربي)، زندگي (همايون رضا عطاردي - شبكه 4 سيما) و نفوذي (جمال شورجه، حسن عليمرداني، بنياد سينمايي فارابي) نامزدهاي دريافت جايزه بودند.
در اين بخش «حسن عليمرداني» يكي از تهيه‌كنندگان فيلم به ايراد سخن پرداخت كه طولاني شدن سخنان وي موجب اعتراض حاضران شد.

[ چهارشنبه چهاردهم بهمن 1388 ] [ 21:40 ] [ مجتبی گروسی ]
 

ردیف

نام فیلم

کارگردان

تهیه‌کننده

ملاحظات

1

آل

بهرام بهرامیان

علی معلم

ـــ

2

آناهیتا

عزیزا... حمیدنژاد

عزیزا... حمیدنژاد

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

3

بیداری رویاها

محمدعلی باشه آهنگر

علی آشتیانی‌پور

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

4

پرواز مرغابی‌ها

علی شاه‌حاتمی

علی‌ شاه‌حاتمی

ـــ

5

پسر آدم دختر حوا

رامبد جوان

سعید حاجی‌میری

ـــ

6

چهل سالگی

علیرضا رئیسیان

علیرضا رئیسیان

ـــ

7

خوابهای دنباله‌دار

پوران درخشنده

پوران درخشنده

ـــ

8

شب واقعه

شهرام اسدی

سیداحمد میرعلایی

ـــ

9

شکلات داغ

حامد کلاهداری

حامد کلاهداری

ـــ

10

طلا و مس

همایون اسعدیان

منوچهر محمدی

ـــ

11

نفوذی

احمد کاوری

و مهدی فیوضی

جمال شورجه

حسن علیمردانی

ـــ

12

هفت دقیقه تا پاییز

علیرضا امینی

سیدجمال الدین ساداتیان

ـــ

13

خاطره

نادر طریقت

حبیب اسماعیلی

ـــ

14

حوالی اتوبان

سیاوش اسعدی

سیدغلامرضا موسوی

ـــ

15

سفر مرگ

حسن آقاکریمی

حسن آقاکریمی

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

وحید احمدیه

16

فصل‌ بارانهای موسمی

مجید برزگر

منوچهر شاهسواری

ـــ

17

کارناوال مرگ

حبیب‌ا... کاسه ساز

حبیب‌ا... کاسه‌ساز

ـــ

18

لطفا مزاحم نشوید

محسن عبدالوهاب

محمد احمدی

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

 

19

صد سال به این سالها

سامان مقدم

مرتضی شایسته

ـــ

20

محفل ایکس

حبیب کاوش

حبیب کاوش

ـــ

 
[ چهارشنبه چهاردهم بهمن 1388 ] [ 11:2 ] [ مجتبی گروسی ]

مجتبی گروسی  سینماتوگرافنامزدهای دریافت سیمرغ بلورین بخش مسابقه سينماي ايران اعلام شد اسامي نامزدهاي مسابقه سينماي ايران جشنواره بيست و هشتم فيلم فجر اعلام شد. اسامي نامزدهاي بخشهاي مختلف سينماي ايران به شرح زير اعلام شد:

نامزدهاي بهترين چهره پردازي
1- به رنگ ارغوان
2- طلا و مس
3- ملك سليمان
4- ناسپاس
5- نفوذي


نامزدهاي بهترين جلوه هاي ويژه ميداني:
1- شب واقعه
2- شكارچي شنبه
3- عصر روز دهم
4- ناسپاس


نامزدهاي بهترين جلوه هاي ويژه رايانه اي:
1- شب واقعه
2- عصر روز دهم
3- ملك سليمان
4- ناسپاس
5- هفت دقيقه تا پاييز


نامزدهاي بهترين طراحي صحنه و لباس:
1- شب واقعه
2- شكارچي شنبه
3- ملك سليمان
4- ناسپاس
5- نفوذي
6- هفت دقيقه تا پاييز


نامزدهاي بهترين صدا:
1- آل
2- آناهيتا
3- بيداري روياها
4- شب واقعه
5- ملك سليمان

نامزدهاي بهترين موسيقي:
1- آل (بهزاد عبدي)
2- آناهيتا (ستار اوركي)
3- پرسه در مه (حامد ثبات)
4- طلا و مس (آريا عظيمي نژاد)
5- ملك سليمان (چان كونگ وينگ)


نامزدهاي بهترين نقش مكمل مرد:
1- حامد بهداد (هفت دقيقه تا پاييز)
2- كورش تهامي (به رنگ ارغوان)
3- امير جعفري (كيفر)
4- مهدي فقيه (ملك سليمان)
5- جمشيد هاشم پور (كيفر)

نامزدهاي بهترين نقش مكمل زن:
1- مهناز افشار (تسويه حساب)
2- آزيتا حاجيان ( كيميا و خاك)
3- سليمه رنگ زن (عصر روز دهم)
4- آناهيتا نعمتي (آل)
5- شيرين يزدان بخش (لطفاً مزاحم نشويد)


نامزدهاي بهترين تدوين:
1- سنگ اول (بهرام دهقاني)
2- شب واقعه (حسين غضنفري)
3- طلا و مس ( بهرام دهقاني)
4- لطفاً مزاحم نشويد (سپيده عبدالوهاب)
5- هفت دقيقه تا پاييز (هايده صفي ياري)

نامزدهاي بهترين فيلمبرداري:
1- آل ( فرشاد محمدي)
2- به رنگ ارغوان (حسن كريمي)
3- تسويه حساب (عليرضا زرين دست)
4- شب واقعه (امير كريمي)
5- ملك سليمان (حميد خضوعي ابيانه)

نامزدهاي بهترين نقش اول مرد
1- امين حيايي ( بيداري روياها)
2- محسن طنابنده ( سنگ اول)
3- حميد فرخ نژاد (شب واقعه)
4- محمدرضا فروتن (چهل سالگي)
5- هدايت هاشمي (لطفا مزاحم نشويد)
6- محسن طنابنده (هفت دقيقه تا پاييز

نامزدهاي بهترين نقش اول زن:
1- هديه تهراني (هفت دقيقه تا پاييز)
2- نگار جواهريان ( طلا ومس)
3- ليلا حاتمي (چهل سالگي)
4- مريلا زارعي (كيفر)
5- لادن مستوفي (تسويه حساب)


نامزدهاي بهترين فيلمنامه:
1- به رنگ ارغوان (ابراهيم حاتمي كيا)
2- چهل سالگي (مصطفي رستگاري)
3- شب واقعه (همايون شهنواز، شهرام اسدي)
4- طلا و مس (حامد محمدي)
5- نفوذي (احمد كاوري، داود اميريان)

نامزدهاي بهترين كارگرداني:
1- به رنگ ارغوان (ابراهيم حاتمي كيا)
2- چهل سالگي ( عليرضا رئيسيان)
3- شب واقعه (شهرام اسدي)
4- طلا و مس ( همايون اسعديان)
5- ملك سليمان (شهريار بحراني)
6- هفت دقيقه تا پاييز ( عليرضا اميني)

نامزدهاي بهترين فيلم:
1- به رنگ ارغوان
2- چهل سالگي
3- شب واقعه
4- طلا و مس
5- ملك سليمان
6- هفت دقيقه تا پاييز

[ سه شنبه سیزدهم بهمن 1388 ] [ 15:41 ] [ مجتبی گروسی ]
[ سه شنبه سیزدهم بهمن 1388 ] [ 11:48 ] [ مجتبی گروسی ]
مجتبی گروسی  سینماتوگراف:سطح اعتراضات لبناني ها به فيلم دشمن پسند حاتمي كيا به حدي بوده است كه رسانه ملي نيز با وجود حمايت هاي بي پرده از اين فيلم ساز سياسي منتسب به تشكيلات خاتمي و اصلاح طلبان ، نتوانست از پخش اين اعتراضات در بخش هاي خبري پنج شنبه صبح جلوگيري كند.ابراهيم حاتمي كيا كارگردان فيلم هاي سينمايي كه ساخته هاي پر سر و صداي او به لطف تعامل بي اندازه اش با رسانه ها از تبليغات خوبي برخوردار بوده است روز گدشته فيلم سينمايي "به نام پدر" خود را در سومين جشنواره فيلمهاي سينمايي ايراني در لبنان به نمايش گذاشت. اين فيلم كه يكي از ساخته هاي انتقاد برانگيز اين كارگردان بوده است به روايت زندگي دختر رزمنده دفاع مقدس که دانشجوی باستان شناسیست مي پردازد .
به گزارش صراط پخش اين فيلم ابراهيم حاتمي كيا در كشور لبنان با واكنش هاي تندي از سوي مردم اين كشور مواجه شد . مردم لبنان كه سالها درگير جنگ با تجاوزگران صهيونيست بودند اينك بايد شاهد فيلمي باشند كه جنگ را به سخره گرفته و از تبعات منفي آن براي آينده فرزندان رزمنده ها سخن مي گويد.
قبل از پخش اين فيلم حاتمي‌كيا در سخناني تعجب آور با اشاره به جايگاه سينماي ايران در جهان و نمايش فيلم‌هاي ايراني در جشنواره‌هاي معتبر بين‌المللي و در كشورهاي مختلف، گفت: "يكي از نكات قابل توجه در نمايش فيلم‌هاي ايراني در خارج از كشور، عكس‌العمل تماشاچيان نسبت به آنچه در اين فيلم‌ها از ايران مي‌بينند و تعارض آن با تصوري است كه از ايران دارند، است. تصور كشوري عقب‌مانده، فاقد مظاهر زندگي مدرن، بي‌فرهنگ و دچار مشكلات كه گاهي اين تصوير بسيار افراطي و تيره‌تار است و اين موضوع نشان دهنده تأثيري است كه وسائل ارتباط جمعي و رسانه‌ها بر افكار عمومي و بر شكل‌دهي تصورات مردم دارند و همچنين بيانگر هجوم و تبليغ منفي گسترده رسانه‌اي عليه ايران است. همين موضوع در مورد لبنان نيز صادق است. تصوير لبنان به‌عنوان كشوري ناامن، در حال جنگ دائم، ويران و فاقد امكانات كه حتي در اذهان ايراني‌ها نيز چنين تصويري از لبنان وجود دارد و اين حاصل كار رسانه‌ها و نحوه انعكاس قضاياي لبنان است."
حاتمي كيا كه خود از كارگردانان معتبر ايراني به حساب مي آيد به نكته اشاره نكرده است كه مردم لبنان پس از تماشاي فيلم به نام پدر كه دستاوردهاي  جنگ تحميلي ايران و رزمندگان دفاع مقدس را تخطئه مي كند چه تصوري از ايران خواهند داشت .
گفتني است در كليدي ترين قسمت اين فيلم گلشيفته فراهاني بازيگر نقش حبيبه در حین عملیات تجسس برای یافتن اشیای باستانی ، پایش روی مینی باقیمانده از زمان جنگ می رود که پدرش برای دفاع ازخاک ایران آن را روی تپه ی شاهد کاشته بود و . . .
در ادامه تماشاي فيلم حاتمي كيا ميبينيم كه اين كارگردان علاقه مند به ساخت كارهاي دفاع مقدس طي دروغ هايي شاخ دار و دادن نسبتهايي شرم آور به خانواده هاي معظم ايثارگران به مشكلات پيش آمده براي فرزندان جانبازان و شهداي جنگ تحميلي پرداخته و از زبان آنها با حالتي طلبكارانه بيان مي كند كه چرا پدرانشان به جنگ رفته و باعث بدبختي هاي امروز آنان شده اند؟ 
لازم به ذكر است گلشيفته فراهاني بازيگر نقش حبيبه دختر رزمنده دفاع مقدس كه بعد ها با بازي در فيلم "مجموعه دروغ ها" ساخته ريدلي اسكات با ابتذال كامل به كشف حجاب دست زد ،  هم اكنون در پاريس به سر برده و هفته گذشته با محسن نامجو خواننده اي كه در آثارش آيات قرآن را با موسيقي مبتذل اجرا كرده بود در ايتاليا كنسرت مشترك برگزار كردند .
 

اين كارگردان علاقه مند به ساخت كارهاي دفاع مقدس طي دروغ هايي شاخ دار و دادن نسبتهايي شرم آور به خانواده هاي معظم ايثارگران به مشكلات پيش آمده براي فرزندان جانبازان و شهداي جنگ تحميلي پرداخته و از زبان آنها با حالتي طلبكارانه بيان مي كند كه چرا پدرانشان به جنگ رفته و باعث بدبختي هاي امروز آنان شده اند؟
گلشيفته فراهاني بازيگر نقش حبيبه دختر رزمنده دفاع مقدس كه بعد ها با بازي در فيلم "مجموعه دروغ ها" ساخته ريدلي اسكات با ابتذال كامل به كشف حجاب دست زد ، هم اكنون در پاريس به سر برده و هفته گذشته با محسن نامجو خواننده اي كه در آثارش آيات قرآن را با موسيقي مبتذل اجرا كرده بود در ايتاليا كنسرت مشترك برگزار كردند . گفتني است سطح اعتراضات لبناني ها به فيلم دشمن پسند حاتمي كيا به حدي بوده است كه رسانه ملي نيز با وجود حمايت هاي بي پرده از اين فيلم ساز سياسي منتسب به تشكيلات خاتمي و اصلاح طلبان ، نتوانست از پخش اين اعتراضات در بخش هاي خبري پنج شنبه صبح جلوگيري كند .
[ دوشنبه دوازدهم بهمن 1388 ] [ 11:43 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف:اسامي فيلم‌هايي كه قرار است در سينماهاي شهرستان‌هاي بيست و هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر به روي پرده بروند، اعلام شد.به گزارش  روابط عمومي جشنواره ، مهدي حقيقي رييس دبيرخانه تفاهمات بين بخشي سينماي ايران، تصريح كرد: جشنواره امسال در 10 استان برگزار مي‌شود و اغلب فيلم‌هاي اين رويداد به صورت همزمان در استان‌ها نيز به روي پرده مي‌روند.
وي اسامي اين فيلم‌ها را به شرح زير اعلام كرد:

* استان خراسان رضوي:
آل ، آناهيتا ، بيداري روياها ، پرواز مرغابي‌ها ، پسر آدم دختر حوا ، چهل سالگي ، خواب‌هاي دنباله‌دار ، شب واقعه ، شكلات داغ ، طلا و مس ، نفوذي ، هفت دقيقه تا پاييز ، خاطره ، حوالي اتوبان ، سفر مرگ ، فصل‌ باران‌هاي موسمي ، كارناوال مرگ ، لطفا مزاحم نشويد ، صد سال به اين سال‌ها، محفل ايكس.


* استان آذربايجان غربي
فيلم‌هاي يك گزارش واقعي ، صبح روز هفتم ، وقت بودن ، ترانه كوچك من ، چراغ قرمز، پرسه در مه، عصر روز دهم ، كيفر، ملك سليمان ، همبازي.

* استان اصفهان
آل ، آناهيتا ، بيداري روياها ، پرواز مرغابي‌ها ، پسر آدم دختر حوا ، چهل سالگي ، خواب‌هاي دنباله‌دار ، شب واقعه ، شكلات داغ ، طلا و مس، نفوذي، هفت دقيقه تا پاييز ، خاطره ، حوالي اتوبان ، سفر مرگ ، فصل‌ باران‌هاي موسمي ، كارناوال مرگ ، لطفا مزاحم نشويد ، صد سال به اين سال‌ها ، محفل ايكس.

*استان خراسان جنوبي
فيلم‌هاي يك گزارش واقعي، صبح روز هفتم، وقت بودن ، ترانه كوچك من ، چراغ قرمز، پرسه در مه ، عصر روز دهم ، كيفر ، ملك سليمان و همبازي.


* استان خوزستان:
يك گزارش واقعي ، صبح روز هفتم ، وقت بودن ، شب واقعه ، چراغ قرمز ، پرسه در مه ، عصر روز دهم، كيفر ، ملك سليمان ، همبازي ، آل ، خاطره ، حوالي اتوبان ، آناهيتا ، بيدار روياها ، ترانه كوچك من ، چهل سالگي ، صدسال به اين سال‌ها ، خواب‌هاي دنباله‌دار و طلا و مس.

* استان فارس:
آل ، آناهيتا ، بيداري روياها ، پرواز مرغابي‌ها ، پسر آدم دختر حوا ، چهل سالگي ، خوابهاي دنباله‌دار ، شب واقعه ، شكلات داغ ، طلا و مس ، عصر روز دهم ، كيفر ، ملك سليمان ، نفوذي ، هفت دقيقه تا پاييز ، خاطره ، حوالي اتوبان ، سفر مرگ ، فصل‌ باران‌هاي موسمي ، كارناوال مرگ ، لطفا مزاحم نشويد ، صد سال به اين سال‌ها ، محفل ايكس ، همبازي.

* استان سيستان و بلوچستان:
فيلم‌هاي يك گزارش واقعي ، صبح روز هفتم، وقت بودن ، ترانه كوچك من ، چراغ قرمز ، پرسه در مه ، عصر روز دهم ، كيفر، ملك سليمان و همبازي.

* استان گلستان:
آل ، آناهيتا ، بيداري روياها ، پرواز مرغابي‌ها ، پسر آدم دختر حوا، چهل سالگي ، خواب‌هاي دنباله‌دار ، شب واقعه ، شكلات داغ ، طلا و مس ، نفوذي ، هفت دقيقه تا پاييز ، خاطره ، حوالي اتوبان ، سفر مرگ ، فصل‌ بارانهاي موسمي ، كارناوال مرگ ، لطفا مزاحم نشويد، صد سال به اين سالها ، محفل ايكس.

* استان مازندران:
آل ، آناهيتا ، بيداري روياها ، پرواز مرغابي‌ها ، پسر آدم دختر حوا ، چهل سالگي ، خواب‌هاي دنباله‌دار ، شب واقعه ، شكلات داغ ، طلا و مس ، نفوذي ، هفت دقيقه تا پاييز ، خاطره ، حوالي اتوبان ، سفر مرگ ، فصل‌ باران‌هاي موسمي ، كارناوال مرگ ، لطفا مزاحم نشويد ، صد سال به اين سالها ، محفل ايكس.

*استان همدان:
آل ، آناهيتا ، بيداري روياها ، پرواز مرغابي‌ها، پسر آدم دختر حوا ، چهل سالگي ، خواب‌هاي دنباله‌دار ، شب واقعه ، شكلات داغ، طلا و مس ، نفوذي ، هفت دقيقه تا پاييز ، خاطره ، حوالي اتوبان ، سفر مرگ ، فصل‌ باران‌هاي موسمي ، كارناوال مرگ ، لطفا مزاحم نشويد ، صد سال به اين سال‌ها ، محفل ايكس.

[ دوشنبه دوازدهم بهمن 1388 ] [ 11:29 ] [ مجتبی گروسی ]

مجتبی گروسی  سینماتوگراف: جلسه نقد و بررسی فیلم سینمایی" طلا و مس" دوشنبه ساعت 18 با حضور "همایون اسعدیان" کارگردان این فیلم سینمایی، "منوچهر محمدی" تهیه‌کننده و  "نگار جواهریان" بازیگر این فیلم در سینما هویزه مشهد برگزار می‌شود.

"طلا و مس" داستان سید رضا است که به شوق یافتن استاد اخلاقی که وصف او را بسیار شنیده است به تهران می‌آید اما حوادث به‌گونه‌ای رقم می‌خورد که او هیچ‌گاه نمی‌تواند  استاد را ملاقات کند.

همایون اسعدیان متولد 1337 اصفهان است و در کارنامه هنری وی کارگردانی آثاری چون "نیش"، "مرد آفتابی"، "شب روباه"، "شوخی" و "اخر بازی" به چشم می‌خورد.
[ یکشنبه یازدهم بهمن 1388 ] [ 23:8 ] [ مجتبی گروسی ]

مجتبی گروسی  سینماتوگراف:سایت اطلاع رسانی دادستانی کل کشور در گفتگو با دکتر عبدالصمد خرم آبادی فهرستی از محتوای مجرمانه در فضای مجازی را اعلام نموده است. از آنجا آشنایی با این مصادیق برای  وبلاگ نویسان و کاربرانی که اقدام به انتشار محتوا در فضای وب میکنند از اهمیت بالایی برخوردار است لذا خواهشمندیم  که کاربران سایت ضمن آگاهی از این موارد آنرا در نوشتار و مطالب خود مد نظر قرار دهند.

الف) محتوای علیه عفت و اخلاق عمومی

1ـ اشاعه فحشاء و منكرات ( بند 2 ماده 6 قانون مطبوعات) 

2ـ تحریك، تشویق، ترغیب، تهدید یا دعوت به فساد و فحشاء و ارتكاب جرایم منافی عفت  یا انحرافات جنسی ( بند ب ماده 15 قانون جرایم رایانه ای و ماده 649 قانون مجازات اسلامی) 

3ـ انتشار، توزیع و معامله محتوای خلاف عفت عمومی( مبتذل و مستهجن) بند 2 ماده 6 قانون مطبوعات و ماده 14 قانون جرایم رایانه ای)

4ـ تحریك، تشویق، ترغیب، تهدید یا تطمیع افراد به دستیابی به محتویات مستهجن و مبتذل ( ماده 15 قانون جرایم رایانه ای)

5ـ استفاده ابزاری از افراد( اعم از زن و مرد) در تصاویر و محتوی، تحقیر و توهین به جنس زن، تبلیغ تشریفات و تجملات نامشروع و غیر قانونی( بند 10 ماده 6 قانون مطبوعات)

ب) محتوای علیه مقدسات اسلامی

1ـ محتوای الحادی و مخالف موازین اسلامی( بند 1 ماده 6 قانون مجازات اسلامی)

2ـ اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات آن ( بند 7 ماده ماده 6 قانون مجازات اسلامی  و ماده 513 قانون مجازات اسلامی)

3ـ اهانت به هر یك از انبیاء عظام یا ائمه طاهرین (ع) یا حضرت صدیقه طاهره (س) ( ماده 513 قانون مجازات اسلامی)

4ـ تبلیغ به نفع حزب، گروه یا فرقه منحرف و مخالف اسلام ( بند 9 ماده 6 قانون مطبوعات)

5ـ تبلیغ مطالب از نشریات و رسانه ها و احزاب و گروههای داخلی و خارجی منحرف و مخالف اسلام به نحوی كه تبلیغ از آنها باشد( بند 9 ماده 6 قانون مطبوعات)

6ـ اهانت به امام خمینی(ره) و تحریف آثار ایشان (ماده 514 قانون مجازات اسلامی)

7ـ اهانت به مقام معظم رهبری (امام خامنه ای) و سایر مراجع مسلم تقلید ( بند 7 ماده 6 قانون مطبوعات)

ج) محتوای علیه امنیت و آسایش عمومی

1ـ تشكیل جمعیت، دسته، گروه در فضای مجازی( سایبر) با هدف برهم زدن امنیت كشور( ماده 498 قانون مجازات اسلامی)

2ـ هر گونه تهدید به بمب گذاری ( ماده 511 قانون مجازات اسلامی)

3ـ محتوایی كه به اساس جمهوری اسلامی ایران لطمه وارد كند ( بند 1 ماده 6 قانون مطبوعات)

4ـ انتشار محتوی علیه اصول قانون اساسی ( بند 12 ماده 6 قانون مطبوعات)

5ـ تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران( ماده 500 قانون مجازات اسلامی)

6ـ اخلال در وحدت ملی و ایجاد اختلاف ما بین اقشار جامعه به ویژه از طریق طرح مسائل نژادی و قومی( بند 4 ماده 6 قانون مطبوعات)

7ـ تحریك نیروهای رزمنده یا اشخاصی كه به نحوی از انحاء در خدمت نیروهای مسلح هستند به عصیان، فرار، تسلیم یا عدم اجرای وظایف نظامی ( ماده 504 قانون مجازات اسلامی)

8ـ تحریص و تشویق افراد و گروهها به ارتكاب اعمالی علیه امنیت، حیثیت و منافع جمهوری اسلامی ایران در داخل یا خارج از كشور(بند 5 ماده 6 قانون مطبوعات)

9 ـ تبلیغ به نفع گروهها و سازمانهای مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران( ماده 500 قانون مجازات اسلامی)

10- فاش نمودن و انتشار غیر مجاز اسناد و دستورها و مسایل محرمانه و سری دولتی و عمومی ( بند 6 ماده قانون مطبوعات و مواد 2 و 3 قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی و ماده 3 قانون جرایم رایانه ای)

11ـ فاش نمودن و انتشار غیر مجاز اسرار نیروهای مسلح (بند 6 ماده قانون مطبوعات)

12ـ فاش نمودن و انتشار غیر مجاز نقشه و استحكامات نظامی( بند 6 ماده 6 قانون مطبوعات)

13ـ انتشار غیر مجاز مذاكرات غیر علنی مجلس شورای اسلامی ( بند 6 ماده 6 قانون مطبوعات)

14ـ انتشار بدون مجوز مذاكرات محاكم غیر علنی دادگستری و تحقیقات مراجع قضایی ( بند 6 ماده 6 قانون مطبوعات)

د) محتوای علیه مقامات و نهادهای دولتی و عمومی

1ـ اهانت و هجو نسبت به مقامات، نهادها و سازمان حكومتی و عمومی( بند 8 ماده 6 قانون مطبوعات و مواد 609 و 700 قانون مجازات اسلامی)

2ـ افترا به مقامات، نهادها و سازمان حكومتی و عمومی( بند 8 ماده 6 قانون مطبوعات و 697 قانون مجازات اسلامی)

3ـ نشر اكاذیب و تشویش اذهان عمومی علیه مقامات، نهادها و سازمان های حكومتی( بند 11 ماده 6 قانون مطبوعات و 698 قانون مجازات اسلامی)

ه ) محتوایی كه برای ارتكاب جرایم رایانه ای و سایر جرایم بكار می رود

1ـ انتشار یا توزیع و در دسترس قرار دادن یا معامله داده ها یا نرم افزارهای كه صرفاً برای ارتكاب جرایم رایانه ای به كار                می رود(ماده 25 قانون جرایم رایانه ای)

2ـ فروش، انتشار یا دردسترس قرار دادن غیر مجاز گذر واژه ها و داده هایی كه امكان دسترسی غیر مجاز به داده ها با سامانه های رایانه ای یا مخابراتی دولتی یا عمومی را فراهم می كند( ماده 25 قانون جرایم رایانه ای)

3ـ انتشار یا در دسترس قراردادن محتویات آموزش دسترسی غیر مجاز، شنود غیر مجاز، جاسوسی رایانه ای، تحریف و اخلال در داده ها یا سیستم های رایانه ای و مخابراتی.( ماده 25 قانون جرایم رایانه ای)

4ـ آموزش و تسهیل سایر جرایم رایانه ای( ماده 21 قانون جرایم رایانه ای)

5ـ انجام هر گونه فعالیت تجاری و اقتصادی رایانه ای مجرمانه مانند شركت های هرمی( قانون اخلال در نظام اقتصادی كشور و سایر قوانین)

6ـ انتشار ویروس دهی بازی های رایانه ای دارای محتوای مجرمانه( مواد مختلف قانون مجازات اسلامی و قانون جرایم رایانه ای)

7ـ انتشار فیلتر شكن ها و آموزش روشهای عبور از سامانه های فیلترینگ ( بند ج ماده 25 قانون جرایم رایانه ای)

8ـ تبلیغ و ترویج اسراف و تبذیر ( بند 3 ماده 6 قانون مطبوعات)

9ـ انتشار محتوای حاوی تحریك، ترغیب، یا دعوت به اعمال خشونت آمیز و خودكشی( ماده 15 قانون جرایم رایانه ای)

10ـ تبلیغ و ترویج مصرف موادمخدر، مواد روان گردان و سیگار( ماده 3 قانون جامع كنترل و مبارزه ملی با دخانیات 1385)

11ـ باز انتشار و ارتباط( لینك) به محتوای مجرمانه تارنماها و نشانی های اینترنتی مسدود شده، نشریات توقیف شده و رسانه های وابسته به گروهها و جریانات منحرف و غیر قانونی

12ـ تشویق، تحریك و تسهیل ارتكاب جرائمی كه دارای جنبه عمومی هستند از قبیل اخلال در نظم، تخریب اموال عمومی، ارتشاء، اختلاس، كلاهبرداری، قاچاق موادمخدر، قاچاق مشروبات الكلی و غیره( ماده 43 قانون مجازات اسلامی) 

13ـ انتشار محتوایی كه از سوی شورای عالی امنیت ملی منع شده باشد .

14ـ تشویق و ترغیب مردم به نقض حقوق مالكیت معنوی ( ماده 1 قانون حمایت از حقوق پدید آورندگان نرم افزارهای رایانه ای و ماده 74 قانون تجارت الكترونیكی)

15ـ معرفی آثار سمعی و بصری غیر مجاز به جای آثار مجاز. ( ماده 1 قانون نحوه مجازات. اشخاصی كه در امور سمعی و بصری فعالیت غیر مجاز دارند)

16ـ عرضه تجاری آثار سمعی و بصری بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی( ماده 2 قانون نحوه مجازات اشخاصی كه در امور سمعی و بصری فعالیت غیر مجاز دارند ) .

منبع:سایت اطلاع رسانی دادستانی کشور

[ شنبه دهم بهمن 1388 ] [ 11:55 ] [ مجتبی گروسی ]

مجتبی گروسی  سینماتوگراف:فیلم سینمایی «زم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هریر» ساخته علی رویین‌تن پنجشنبه شب در سالن اصلی برج میلاد به نمایش در آمد و بارها با واکنش تند حاضران در سالن مواجه شد. منتقدان و خبرنگاران در پایان فیلم نیز فیلم را هو کردند. شدت عصبانیت برخی از حاضران از ابتذال موجود در فیلم به حدی بود که بسیاری از حاضران به سمت سالن کنفرانس هجوم بردند تا در نشست مطبوعاتی شرکت کنند....


ادامه مطلب
[ جمعه نهم بهمن 1388 ] [ 22:7 ] [ مجتبی گروسی ]

مجتبی گروسی  سینماتوگراف: در نخستين روز از هفتمين جشنواره فيلم فجر در مشهد،«خواب‌هاي دنباله‌دار» به‌ كارگرداني پوران درخشنده و «نفوذي» كار احمد كاوري و مهدي فيوضي چهارشنبه شب در سينما آفريقا و هويزه مشهد اكران شد. فيلم خواب‌هاي دنباله‌دار كاري از پوران درخشنده است و نيز فرشته صدرعرفايي، عليرضا خمسه، مهران احمدي، عزت‌الله رمضاني‌فر، پانته‌آ بهرام و آرميتا مرادي از جمله بازيگران اين فيلم هستند.
همچنين پوران درخشنده و بنياد سينمايي فارابي تهيه كننده فيلم، محمود آيدن ، پوران درخشنده و مهران احمدي فيلمنامه نويسان و مسعود سلامي فيلمبردار اين فيلم است.
اين فيلم درباره كودكي است كه كابوس مي‌بيند و روز بعد كابوس وي به واقعيت مي‌پيوندد و آموزگارش گم مي‌شود.
از ديگر آثار پوران درخشنده رابطه، پرنده كوچك خوشبختي، عبور از غبار، زمان از دست رفته، عشق بدون مرز، شمعي در باد، روياي خيس و بچه‌هاي ابدي است .
گفتني است چهارشنبه شب، فيلم نفوذي نيز با كارگرداني احمد كاوري و مهدي فيوضي و فيلمنامه‌نويسي احمد كاوري و داود اميريان در مشهد به اكران رسيد.
از جمله بازيگران اين فيلم امير جعفري، جمشيد هاشم‌پور، نسرين مقانلو، قاسم زارع، محمد كاسبي و هوشنگ توكلي بوده و نيز نخستين تجربه بلند سينمايي كارگردانان است.
همچنين اين فيلم در حوزه دفاع مقدس و آزادگي جا مي‌گيرد كه در مورد فريدون است كه پس از 20سال اسارت به وطن باز مي‌گردد و...
شايان ذكر است جمال شورجه و حسن عليمرداني و بنياد سينمايي فارابي تهيه كنندگان فيلم نفوذي هستند.
گفتني است در اين جشنواره هر شب دو فيلم به نمايش درخواهد آمد.

[ چهارشنبه هفتم بهمن 1388 ] [ 23:24 ] [ مجتبی گروسی ]
مجتبی گروسی  سینماتوگراف:دبير هفتمين جشنواره فيلم فجر مشهد از اكران فيلم‌ها در تاريخ هفتم تا نوزدهم بهمن ماه سال جاري در اين استان خبر داد. حسين مسگراني ظهر امروز در نشستي خبري پيرامون جشنواره فيلم فجر با اشاره به فيلم‌هايي كه در اين استان اكران مي‌شوند، اظهار داشت: فيلم‌هاي خواب‌هاي دنباله‌دار، رفوزه، محفل ايكس، سفر مرگ، پرواز مرغابي‌ها، طلا و مس، خاطره، كارناوال مرگ، آناهيتا، حوالي اتوبان، لطفا مزاحم نشويد، پسر آدم دختر حوا، آل، بيداري روياها، صد سال به اين سال‌ها، چهل سالگي، شكلات داغ، فصل باران‌هاي موسمي، شب واقعه و 8 دقيقه تا پاييز از جمله فيلم‌هايي است كه در مشهد اكران مي‌شوند.
وي افزود: همچنين سانس‌هاي 16، 19 و 21 براي اكران فيلم‌ها در نظر گرفته شده است كه پس از سانس نخست جلسات نفد و بررسي برگزار مي‌شود.
معاون هنري اداره كل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوي از اكران فيلم‌هاي كوتاه، تله‌فيلم‌ها و فيلم‌هاي بومي نيز خبر داد.
مسگراني با اشاره به قيمت بليت جشنواره خاطرنشان كرد: حداقل قيمت بليط جشنواره 3 هزار تومان است كه دانشجويان، ايثارگران و جانبازان، معلولان، جامعه هنري و اصحاب رسانه با ارائه كارت شناسايي معتبر مي‌توانند بليت را با 30 درصد تخفيف دريافت كنند.
وي اضافه كرد: همچنين پيش‌فروش بليت‌ها تنها براي سانس نخست صبح‌ در سينماها انجام مي‌گيرد.
[ سه شنبه ششم بهمن 1388 ] [ 11:22 ] [ مجتبی گروسی ]

مجتبی گروسی  سینماتوگراف:در حالي كه عده‌اي از صاحبان فيلم‌هاي ايراني به نشانه قهر، فيلم‌هاي خود را از جشنواره بيرون مي‌كشند يا نسبت به عدم پذيرفته شدن فيلم‌هاي‌شان ابراز ناراحتي مي‌كنند...


ادامه مطلب
[ چهارشنبه سی ام دی 1388 ] [ 11:47 ] [ مجتبی گروسی ]
سینماتوگراف: فیلم های این بخش از جشنواره به ترتیب حروف الفبا عبارتند از :..


ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و نهم دی 1388 ] [ 11:41 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف: مجوز پروانه ساخت فيلم «اخراجي‌ها3» كه به علت بروز پاره‌اي از مشكلات في مابين تهيه كننده و كارگردان قسمت‌هاي قبلي اين پروژه به تأخير افتاده بود، با رفع مشكل پيش آمده رسماْ صادر شد.به گزارش  روابط عمومي معاونت امور سينمايي و سمعي و بصري اعلام كرد: پس از صدور پروانه ساخت فيلم «اخراجي‌ها 3» به تهيه كنندگي «مسعود ده‌نمكي» نامه‌اي در اعتراض به اين اقدام از سوي «حبيب الله كاسه ساز» در تاريخ 30/9/1388 به دفتر معاونت امور سينمايي و سمعي و بصري ارسال شد كه نسبت به حقوق تهيه كنندگي اين اثر مطالبي طرح شده بود، از آنجائيكه مشي معاونت سينمايي بر ايجاد فضاي امن و پاك و سالم در حوزه رفتارها و فعاليت‌هاي حرفه‌اي است، از آقايان ده‌نمكي و كاسه‌ساز خواسته شد مشكلات في مابين خود را مستقل حل كنند و مقرر شد تا حل اين موضوع، خبر صدور پروانه ساخت «اخراجي‌ها3» رسانه‌اي نشود.
در ادامه اين مطلب آمده است: خوشبختانه با جديت و پي‌گيري طرفين پيشنهاد معاونت امور سينمايي و سمعي و بصري محقق شده و موضوع حل و فصل شد، لذا صدور پروانه ساخت فيلم «اخراجي ها3» به تهيه كنندگي و كارگرداني آقاي «مسعود ده‌نمكي» رسماْ اعلام مي‌شود.
[ شنبه بیست و ششم دی 1388 ] [ 11:37 ] [ مجتبی گروسی ]

 سینماتوگراف: اسامي فيلم‌هاي خارجي بخش مسابقه سينماي بين‌الملل بيست و هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر اعلام شد. در اين بخش از جشنواره 12 فيلم خارجي روي پرده مي‌رود.
در بخش مسابقه سينماي بين‌الملل، آثاري از 15 كشور جهان به نمايش درمي‌آيد و آلمان 3 فيلم و اسپانيا، فرانسه و تركيه هر كدام با 2 فيلم، بيشترين آثار را در اين بخش دارند.
فيلم‌هاي «غول» ساخته آدريان بي نيس از اروگوئه، آلمان، آرژانتين و اسپانيا، «شورش در كوتوكلو» ساخته نيلس گائوپ از نروژ و سوئد، «سرخپوست كوچولو» ساخته مارك ريچا از اسپانيا و فرانسه، «ملودي براي يك ارگ خياباني» ساخته كايرا موراتوا از اكراين، «مصطفي شوكاي» ساخته سفي بالدي ناريمبتوف از از قزاقستان، «راز شكل‌ها» ساخته كارولا هاتوپ از آلمان، «رنج» ساخته سمال سان از تركيه، «بازگشت پسر گمراه» ساخته آرسن آزاتيان و نريه مكيچيان از ارمنستان، «اتاق شماره 6» ساخته كارن شاخنازاروف از روسيه، «خوش آمديد» ساخته فيليپ ليورت از فرانسه، «جهان گسترده و رستگاري در خم كوچه است» ساخته استفان كاماندروف از بلژيك، آلمان، اسلووني و مجارستان و «تسبيح اشتباهي» ساخته مهمت فضيل كوشان از تركيه در اين بخش از جشنواره به نمايش درمي‌آيند.
اسامي فيلم‌هاي ايراني اين بخش از جشنواره فيلم فجر نيز متعاقبا اعلام خواهد شد.
بيست و هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر از 5 تا 15 بهمن‌ماه سال جاري در تهران برگزار مي‌شود.
[ شنبه بیست و ششم دی 1388 ] [ 11:31 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف: سه فيلم «هيچ»، «آتشكار» و «زم‌هرير» با موافقت «جواد شمقدري» به صورت ويژه و محدود در جشنواره به نمايش در خواهند آمد.

به گزارش  روابط عمومي معاونت امور سينمايي و سمعي و بصري، به‌دنبال عدم پذيرش 3 فيلم «هيچ»، «آتشكار» و «زم‌هرير» در جشنواره فيلم فجر «عليرضا سجادپور» مدير كل نظارت و ارزشيابي سينماي حرفه‌اي طي نامه‌اي به «جواد شمقدري» خواستار فضاي مناسبي براي نمايش اين آثار در جشنواره فيلم فجر شد كه با موافقت معاون امور سينمايي قرار گرفت.
براساس اين گزارش، در متن نامه «سجادپور» خطاب به «جواد شمقدري» آمده است: برادر ارجمند جناب آقاي شمقدري معاون محترم امور سينمايي، پيرو اعلام فهرست نهايي بخش‌هاي مختلف جشنواره بيست و هشتم فيلم فجر، بنظر مي‌رسد برخي آثار سينمايي كه به دلايلي از جمله عدم انتخاب با فاصله‌اي اندك از آثار منتخب يا وجود برخي مشكلات نظارتي، از حضور در جشنواره باز مانده‌اند، ضرورت دارد كه فرصتي براي ديده شدن و بررسي و تحليل توسط سينماگران و دست‌اندركاران هنر در طول جشنواره داشته باشند و از ميان اين آثار مي‌توان به فيلم‌هاي «هيچ» به كارگرداني عبدالرضا كاهاني،«آتشكار» به كارگرداني محسن اميريوسفي و «زم‌هرير» به كارگرداني علي روئين‌تن اشاره كرد.
در ادامه اين نامه آمده است: از آن برادر ارجمند درخواست مي‌شود تدبيري اتخاذ نماييد كه با همكاري مسئولين محترم ستاد برگزاري جشنواره، فضاي مناسبي براي نمايش اين آثار در جشنواره مهيا شود.
بنابر اين گزارش، جواد شمقدري نيز در پاسخ به اين نامه دستوري خطاب به دبير جشنواره فيلم فجر به شرح زير صادر كرد: جناب آقاي مسعود شاهي،با توجه به پيشنهاد مدير كل محترم نظارت و ارزشيابي، براي سه فيلم «هيچ»، «آتشكار» و «زم‌هرير» كه به دلايل برخي مشكلات نظارتي در جشنواره فيلم فجر حضور نيافته‌اند، نمايش ويژه و محدود گذاشته شود.

[ پنجشنبه بیست و چهارم دی 1388 ] [ 11:34 ] [ مجتبی گروسی ]
[ سه شنبه بیست و دوم دی 1388 ] [ 11:29 ] [ مجتبی گروسی ]
[ یکشنبه بیستم دی 1388 ] [ 11:21 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف:  تاكنون 65 فيلم بلند سينمايي ايراني براي بازبيني هيأت انتخاب به دبيرخانه جشنواره ارائه شده است.به گزارش  روابط عمومي جشنواره فيلم فجر، هيأت انتخاب سينماي ايران نزديك به 40 فيلم بلند سينمايي را بازبيني كرده است و اين هيات روز سه‌شنبه 15 دي‌ماه به كار خود خاتمه مي‌دهد.
صاحبان فيلم هاي ايراني متقاضي حضور در جشنواره فيلم فجر كه نسخه اوليه آثار خود را به دبيرخانه جشنواره ارائه نكرده‌اند، مي‌توانند تا روز سه‌شنبه آثار خود را به دبيرخانه اين رويداد ارائه كنند.
اسامي فيلم‌هاي ايراني منتخب بخش مسابقه سينماي ايران بعد از پايان بازبيني و برگزاري جلسات جمع‌بندي هيأت انتخاب، اعلام خواهد شد. بيست و هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر از 5 تا 15 بهمن‌ماه سال جاري در تهران برگزار مي‌شود.
[ یکشنبه بیستم دی 1388 ] [ 11:3 ] [ مجتبی گروسی ]
سینماتوگراف:اكران فيلم‌هاي جديد در حالي از روز چهارشنبه هفته گذشته آغاز شده است كه فيلم سينمايي «دختر ميليونر» با فروش 29 ميليون توماني موفق‌ترين فيلم در روزهاي اوليه اكران بوده است. در حالي فيلم‌هاي جديد در مجموع توانستند به رقمي معادل 78 ميليون تومان دست يابند كه همچنان استقبال از بيست و هفتمين فيلم بلند سينمايي "مسعود كيميايي " و نيز فيلم "نيش و زنبور " ادامه دارد و فروش ...


ادامه مطلب
[ پنجشنبه هفدهم دی 1388 ] [ 11:59 ] [ مجتبی گروسی ]
[ چهارشنبه شانزدهم دی 1388 ] [ 11:48 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف: سلحشور بعد از 12 سال، اسعديان بعد از 9 سال، بحراني بعد از 8 سال، اسدي،افخمي،فرهنگ و كرامتي بعد از 7 سال، حاتمي‌كيا بعد از 4 سال و مهرجويي بعد از 3 سال دوباره در جشنواره بيست و هشتم فيلم فجر كنار هم جمع مي‌شوند. در حالي كه تنها 36 روز با برگزاري بيست و هشتمين دوره جشنواره فيلم فجر باقي‌مانده بانگاهي به فيلم‌هايي كه در مدت اخير اخباري منبي بر حضورشان در جشنواره فجر به گوش مي‌رسد، مي‌توان نام‌هايي را مشاهده كرد كه برخي از آنها نظير «فرج‌الله سلحشور» پس از گذشت 12 سال دوباره براي بردن سيمرغ به مهمترين رويداد سينمايي ايران خواهند آمد.
براساس اين گزارش، از ميان كارگردانان باسابقه تا اين لحظه نام بيش از 45 فيلم در رسانه‌ها مطرح شده است كه سازندگان برخي از آنها پس از سال‌ها غيبت بار ديگر در جشنواره حاضر شده‌اند كه از اين ميان مي‌توان به نام‌هايي نظير «فرج‌الله سلحشور» بعد از 12 سال، «همايون اسعديان» بعد از 9 سال، «شهريار بحراني» بعد از 8 سال، «شهرام اسدي»،«بهروز افخمي»،«داريوش فرهنگ» و «مسعود كرامتي» بعد از 7 سال، «سامان مقدم» بعد از 5سال، «ابراهيم حاتمي‌كيا»،«عليرضا رئيسيان»،«مجتبي راعي» و «محمد درمنش» بعد از 4 سال، «داريوش مهرجويي» بعد از 3 سال و «كمال تبريزي» و «پوران درخشنده» بعد از 2 سال اشاره كرد.
همچنين از جمله كارگرداناني كه براي اولين بار و يا دومين بار در جشنواره شركت مي‌كنند مي‌توان به نام‌هايي نظير رامبد جوان، مجيد برزگر، محسن دادمادي، بهرام بهراميان، حامد كلاهداري، رضا سركانيان و نادر طريقت اشاره كرد.

كارگردانان با سابقه:
1- آسمان محبوب بيست‌ويكمين فيلم بلند داريوش مهرجويي سه سال بعد از سنتوري 85
2- "به رنگ ارغوان " چهاردهمين فيلم بلند ابراهيم حاتمي‌كيا چهارسال بعد از "به نام پدر "84 (دعوت در سال گذشته بدون حضوردر فجر راهي اكران عمومي شد و به رنگ ارغوان نيز 5 سال در توقيف به سر مي‌برد)
3- "فرزند صبح " نهمين و "سن پترزبورگ " دهمين فيلم بلند بهروز افخمي هفت سال بعد از "گاو خوني "81
4- "پاداش " دوازدهمين فيلم بلند كمال تبريزي دو سال بعد از "هميشه پاي يك زن در ميان " است86
5- "معبد جان " پنجمين فيلم بلند محمد درمنش چهار سال بعد از "كانديداتور "84
6- "طلا و مس " هفتمين بلند همايون اسعديان نه سال بعد از سال "آخر بازي " 79
7- "يك گزارش واقعي " دهمين فيلم بلند داريوش فرهنگ هفت سال بعد از "رز زرد " 81
8- "صبح روزهفتم " سومين فيلم و " شرط اول " چهارمين فيلم بلند مسعود اطيابي يكسال بعد از "خروس جنگي " 87
9- "رز سفيد " بيستمين فيلم بلند كامران قدكچيان سه سال بعد از "سوغات فرنگ " 85
10- "پرواز مرغابي‌ها " دهمين فيلم بلند علي شاه حاتمي دو سال بعد از "آواي زندگي " 86
11- "همبازي " هفتمين فيلم بلند غلامرضا رمضاني دو سال بعد از "سبز كوچك " 86
12- "خواب‌هاي دنباله دار " نهمين فيلم‌ بلند پوران درخشنده سه سال بعد از "بچه‌هاي ابدي " 85
13- "زخم شانه حوا " سومين فيلم بلند حسين قناعت 5 سال بعد از "ماجراهاي اينترنتي " 83
14- "چهل سالگي " پنجمين فيلم بلند عليرضا رئيسيان چهار سال بعد از "پرونده هاوانا " 84
15- "شكارچي " چهارمين فيلم بلند رفيع پيتز چهار سال بعد از "زمستان است " 84
16- "آناهيتا " پنجمين فيلم بلند عزيزالله حميدنژاد 5 سال بعد از "شكوفه‌هاي سنگي " 83 (شايد فيلم به جشنواره نيايد)
17- "كيميا و خاك " هفتمين فيلم بلند عباس رافعي دوسال بعد از "تولدي ديگر " 86
18- "عصر روز دهم " دهمين فيلم بلند مجتبي راعي چهار سال بعد از "سفربه‌ هيدالو " 84
19- "پرسه در مه " سومين فيلم بلند بهرام توكلي چهار سال بعد از "پابرهنه در بهشت " 84
20- "سنگ اول " هفتمين فيلم بلند ابراهيم فروزش دو سال بعد از "هامون و دريا " و "زماني براي دوست داشتن " 86
21- "يه خاطره بگو حواسمو پرت كن " (زندگي با چشمان بسته) يازدهمين فيلم بلند رسول صدرعاملي يك‌سال بعد "هرشب تنهايي " 87
22- "ترانه كوچك من " پنجمين فيلم بلند مسعود كرامتي 7 سال بعد از "روز امتحان " 81
23- "هيچ " چهارمين فيلم بلند عبدالرضا كاهاني يكسال بعد از "بيست " 87
24- "شب واقعه " پنجمين فيلم بلند شهرام اسدي 7 سال بعد از "به من نگاه كن " 81
25- "آدمكش " پنجمين فيلم بلند رضا كريمي دو سال بعد از "انعكاس " 86
26- "بيداري " ششمين فيلم و "پوپك و مش ماشا‌ءالله " (در صورت رسيدن به فجر) هفتمين بلند فرزاد موتمن يكسال بعد از "صداها " 87
27- "طبقه سوم " چهارمين فيلم بلند بيژن ميرباقري يكسال بعد از "دوزخ،برزخ،بهشت " 87
28- "اختاپوس " هفتمين فيلم بلند داوود موثقي دوسال بعد از "خواستگار محترم " 86
29- "شكارچي " شنبه هشتمين فيلم بلند پرويز شيخ طادي دو سال بعد از "دايناسور " 86
30- "لالايي " سومين فيلم بلند منيژه حكمت يك‌سال بعد از "سه‌زن " 87 ( شايد فيلم به جشنواره نيايد)
31- "راه آبي ابريشم " ششمين فيلم بلند محمد بزرگ نيا 5 سال بعد از "جايي‌براي زندگي " 83
32- "تهران،طهران " از پروژه "تهران در جست وجوي زيبايي " بيستمين فيلم داريوش مهرجويي سه سال بعد از "سنتوري " 85
33- "تهران، سيم آخر " از پروژه "تهران در جست وجوي زيبايي " سومين فيلم مهدي كرم پورچهار سال بعد از "چه كسي امير را كشت؟ " 84
34- "دوباره پرواز كن " يازدهمين فيلم بلند محمدعلي طالبي دوسال بعد از "ديوار " 86
35- "دموكراسي تو روز روشن " سومين فيلم بلند علي عطشاني سه سال بعد از "پوست موز " 85
36- "بيداري روياها " پنجمين فيلم بلند محمدعلي باشه‌آهنگر دوسال بعد از "فرزند خاك " 86
37- "ملك سليمان " هشتمين فيلم بنلد شهريار بحراني هشت سال بعد از "مريم مقدس " 80
38- "عروسك " (تكخال) هفتمين فيلم بلند ابراهيم وحيدزاده دوسال بعد از "تاكسي نارنجي " 86
39- "كيفر " چهارمين فيلم بلند حسن فتحي يكسال بعد از "پستچي‌ سه بار در نمي‌زند " 87 (شايد فيلم به جشنواره نرسد)
41- "لطفا مزاحم نشويد " سومين فيلم بلند محسن عبدالوهاب سه سال بعد از "خون بازي " 85
42- "ناسپاس " چهاردهمين فيلم بلند حسن هدايت دوسال بعد از "بازي خطرناك " 86
43- "بسوي آفتاب " ششمين فيلم بلند فريال بهزاد 11 سال بعد از "شور زندگي " 77 (شايد فيلم به جشنواره نرسد)
44- "هفت دقيقه تا پائيز " هفتمين فيلم بلند عليرضا اميني دوسال بعد از "استشهادي براي خدا " 86
45- "صد سال به سال‌ها " پنجمين فيلم بلند سامان مقدم 5 سال بعد از "كافه ستاره " 83
46- " در چشم باد " مسعود جعفري‌جوزاني (جوزاني آخرين بار در سال 77 و با بلوغ در جشنواره فجر حاضر شد و قصد دارد در صورت موافقت مسولان صداوسيما نسخه سينمايي "درچشم باد " را به فجر بياورد)
47- "يوسف پيامبر " سومين فيلم بلند سينمايي فرج‌الله سلحشور 12 سال بعد از "اصحاب كهف " 76

فيلم‌هاي اول و دوم:
1- "پسر آدم،دختر حوا " دومين فيلم بلند رامبد جوان 5سال بعد از "اسپاگتي در هشت دقيقه " 83
2- "در شب عروسي " دومين فيلم بلند رضا قهرماني سيزده سال بعد از ساخت "ارابه مرگ "75
3- "يك اشتباه كوچولو " اولين و "خانواده ارنست " دومين فيلم بلند محسن دامادي
4- نويسنده ( خاطره) اولين فيلم بلند نادرطريقت87
5- "پريشاني " (حوالي اتوبان) اولين فيلم بلند سياوش اسعدي86
6- "آل " اولين فيلم بلند بهرام بهراميان87 ( به شرط كاهش تعداد سئانس‌هاي نمايش فيلم)
7- "نخودي " اولين فيلم بلند جلال فاطمي87
8- "نزديك تر از آشنا " اولين فيلم بلند رضا سركانيان 88
9- "شكلات داغ " اولين فيلم بلند حامد كلاهداري 88
10- "بعداز ظهر سگي سگي " اولين فيلم بلند مصطفي كيايي 88
11- "فصل باران هاي موسمي " اولين فيلم بلند مجيد برزگر88
12- "سلام برعشق " (فرشته‌اي در خانه من) دومين فيلم بلند اصغر نعيمي سه سال بعد از "بي‌وفا " 85
13- "نفوذي " اولين فيلم بلند احمد كاوري و كامران فيوضي 88
14- "آتشكار " دومين فيلم بلند "محسن اميريوسفي " شش سال بعد از "خواب تلخ " 82

 

[ سه شنبه پانزدهم دی 1388 ] [ 11:49 ] [ مجتبی گروسی ]
[ سه شنبه پانزدهم دی 1388 ] [ 11:31 ] [ مجتبی گروسی ]
[ سه شنبه هشتم دی 1388 ] [ 11:43 ] [ مجتبی گروسی ]
[ سه شنبه هشتم دی 1388 ] [ 11:6 ] [ مجتبی گروسی ]
[ شنبه پنجم دی 1388 ] [ 11:47 ] [ مجتبی گروسی ]
[ سه شنبه یکم دی 1388 ] [ 11:57 ] [ مجتبی گروسی ]

[ سه شنبه یکم دی 1388 ] [ 11:48 ] [ مجتبی گروسی ]

محمدرضا گلزار

سینماتوگراف- مجتبی گروسی :از چیزهایی که بامزه بود و بچه‌ها هم همیشه به او انتقاد می‌کردند این بود که وقتی ما داشتیم می‌رفتیم روی صحنه، همیشه یک چیز رضا گم می‌شد تا...
عملیات انتحاری گلزار
ماجرای اخیر محمدرضا گلزار اولین حاشیه زندگی 10 ساله هنری این بازیگر نیست. او در این مدت حاشیه‌های ریز و درشت فراوانی داشته که به نسبت یک سوپر استار حاشیه‌های زیادی است. اینها چند نمونه از تابلوترین حاشیه‌های داغ محمدرضا گلزار است.

زمستان 81/ ستاره آریان
«به هر حال هر کس که از گروه رفته معنی‌اش این است که مشکل داشته. برای رضا سخت بود بپذیرد من یکی از چهار گیتاریست هستم و درصد پولی هم که می‌گیرم، به اندازه یکی از آنهاست، موقعیت من هم روی صحنه یکی از 11 نفر است. او باید می‌رفت بازیگر می‌شد چون می‌خواست تکی جلوه کند.... از چیزهایی که بامزه بود و بچه‌ها هم همیشه به او انتقاد می‌کردند این بود که وقتی ما داشتیم می‌رفتیم روی صحنه، همیشه یک چیز رضا گم می‌شد تا نفر آخر بیاید روی صحنه ما. ما می‌رفتیم روی صحنه و نمی‌آمد. 11 – 10 ثانیه بعد می‌آمد روی صحنه، برای این که مثلا ً برای او تنها دست بزنند ...» این جمله‌ها، جمله‌هایی است که علی پهلوان و نینف امیرخاص شش سال بعد از اولین حاشیه آقای سوپراستار، بعد از شش سال مراعات و  زبان به دهان گرفتن، رو کردند. اختلاف گلزار با گروه آریان و همه تکروی‌ها و البته شهرت تازه از راه رسیده‌ش که باعث جدایی او از گروه شد، یکی از اولین حاشیه‌های پر سر و صدای آقای سوپر استار بود.

83/ دیپورتی مهرجویی
 وقتی بخت یار محمدرضا گلزار شد و محمدرضا شریفی نیا او را به دفتر مهرجویی برد، آقای کارگردان اصلا ً این بازیگر خوش چهره را نشناخت. یادآوری‌های شریفی نیا هم درباره این که عکس گلزار روی بیل بوردهای تبلیغاتی رفته، دردی را دوا نکرد. داریوش هرجویی بعد از چند کلمه صحبت با گلزار در خلوت به شریفی نیا گفت: «این پسر به درد بازی نمی‌خورد و باید یک گزینه دیگر پیدا کنی». محمدرضا گلزار یکی از گزینه‌های بازی در «مهمان مامان» شد اما هیچ وقت در فیلم داریوش مهرجویی بازی نکرد.

83/ محبوب پور احمد
 «محمدرضا گلزار و گلاب آدینه با هم اختلاف پیدا کردند». یکی از حاشیه‌های کاملا ً سینمایی آقای سوپراستار در پشت صحنه «گل یخ» کیومرث پوراحمد اتفاق افتاد. گلاب آدینه بازیگردان فیلم پوراحمد بد و محمدرضا گلزار که بعد از «کما» به بازیگری تبدیل شده بود که می‌تواند گیشه را فتح کند و بعد از «بوتیک» منتقدان سینمایی هم او را باور کرده بودند، اطمینان داشت بازیگر تمام عیاری است و به بازیگردان نیازی ندارد. گلزار از این که گلاب آدینه راهنمایی و به اصطلاح بازیگردانی‌ش کند، حسابی شاکی شد و به کیومرث پور احمد اعتراض کرد. کیومرث پور احمد هم در مقابل درخواست ستاره فیلمش کوتاآمد و خواست که آدینه بازیگردان گلزار نباشد.

زمستان 85/ بیضایی هم نه! مردود بیضایی
 «محمدرضا گلزار در تازه‌ترین فیلم بهرام بیضایی – لبه پرتگاه – بازی می‌کند». این خبر آن قدر تعجب‌آور بود که طرفداران بیضایی با دیدن اسم گلزار در فهرست بازیگران تازه‌رین فیلمش، فاتحه سینمای فاخر او را خواندند. اما همین اسم – یعنی محمدرضا گلزار – باعث شد بیضایی از ساخت لبه پرتگاه انصراف دهد. وقتی خبر متوقف شدن فیلم رسید، حاشیه جدید آقای بازیگر شروع شد. خبر پیچید که حضور گلزار در فیلم بهرام بیضایی نه به خواست او بلکه به اصرار تهیه‌کننده – یعنی حمید اعتباریان – بوده. بیضایی هم شرط گذاشت که از گلزار تست خواهد گرفت و بعد از تست هم او را رد کرد. خیلی‌ها معتقدند آن نقشی که حسام نواب صفوی در  وقتی همه خوابیم» بازی کرده تحت تأثیر ناراحتی بیضایی از آقای سوپر استار بوده.

نوروز 86/ مغضوب شریفی نیا
 یکی از هفته نامه‌ها تصمیم گرفت که عکس دسته جمعی شریفی نیا به همرا جوان‌هایی که او بازیگر کرده از جمله امین حیایی، حسام نواب صفوی و گلزار را روی جلد ببرد اما گلزار که فهمید باید با شریفی نیا توی یک کادر دوریبن بایستد از سر دبیر عذرخواهی کرد و چند روز بعد خودش به تنهایی جلوی دوربین عکاس ایستاد تا گرافیست مجله بتواند عکس او را کنار گروه شریفی نیا مونتاژ کند! این حرکت گلزار شایعه اختلاف شدید او را با شریفی نیا قطعی کرد؛ اختلافی که به آن دلیل مهم بود که پیش از آن گلزار یکی از اعضای به اصطلاح تیم شریفی نیا بود و به توصیه و معرفی او در فیلم‌های مختلف حضور پیدا می‌کرد.

بهار و تابستان 86/ تیم هنرمندان من
«آقای گلزار بدون مشورت با من، قراردادی را با شرکت چی‌توز به عنوان اسپانسر امضا کردند. در صورتی که ما با تیم شیرآوران برای اسپانسر بازی‌ها قرار داد داشتیم. تیم والیبال هنرمندان متعلق به آقا گلزار نیست. من این تیم را آذر ماه سال 1381 – دو ماه پس از تأسیس تیم فوتبال هنرمندان – تأسیس و ثبت کردم. حالا ایشان به راحتی در تلویزیون تیم والیبال را متعلق به خودشان می‌دانند. آقای گلزار در آن برنامه خیلی تکروی کردند.» سلطانی – صاحب تیم هنرمندان – با این جمله‌ها بعد از مدتی که آقای سوپراستار کمی ‌از حاشیه‌ها دور بود، دوباره اسم او را سر زبان‌ها انداخت. گلزار مثل همیشه بدون اعلام به کسی و حق به جانب تیم والیبال هنرمندان را ترک کرد و وقتی برای اولین بار در عمر بازیگری اش در قاب تلویزیون رویت شد اعلام کرد «تیم منظم نبود و نمی‌توانست برنده از زمین بیرون بیاید. من هم ترجیح دادم در همچین تیمی ‌بازی نکنم». آخرین برنامه شب شیشه‌ای میزبان گلزاری بود که آنجا هم از خاص بودن دست برنداشت و رضا رشیدپور را تهدید کرد اگر سؤال‌هایی بپرسد که او دوست ندارد، صندلی برنامه شب شیشه‌ای را ترک می‌کند.

خرداد 86/ من در هیچ گروه موسیقی ای نیستم
«گلزار در دارکوب هم دوام نیاورد». او بعد از جدایی از آریان قصد کرد خودش یک گروه موسیقی راه بیندازد؛ بنابراین با همایون نصیری همراه شد و «گروه دارکوب» راه افتاد. قرار بود گلزار در دارکوب به جای گیتار، پرکاشن بنوازد و همان روزها گروه با خوانندگی حامد بهداد کنسرت برگزار کند اما این کنسرت یک روز مانده به اجرا لغو شد. البته این همراهی زیاد دوام نیاورد و بعد از کنسرت دوبی، سوپر استار همه کاره گروه موسیقی خودش را هم ول کرد و وقتی خبر رسمی‌ کنسرت گروه دارکوب در تهران منتشر شد اعلام کرد: «به خاطر اسم من بلیت هچ کنسرتی را نخرید. من در هیچ گروه موسیقی‌ای نیستم».

پاییز 86/ حاتمی‌کیا هم نه
 آقای سوپر استار  باز هم خوش شانسی آورد؛ برای «دعوت». فیلم پر بازیگر ابراهیم حاتمی‌کیا دعوت شد اما باز هم نتوانست با یک کارگردان حرفه‌ای به توافق برسد. اختلاف سر مسائل مالی و دستمزد گلزار بود و این که نقشی که به او پیشنهاد شده، برای آقای سوپر استار کم است.

پاییز 87/ آقای سوپر استار ممنوع‌الفعالیت شد
بعد از حدود ده سال بازیگری در سینما،  محمدرضا گلزار به خاطر درخواست دستمزد بالایش برای فیلم «دو خواهر» ممنوع‌الفعالیت شد». کسی منتظر نبود این خبر را با این مضمون بشنود. خیلی‌ها به خاطر حاشیه‌های ریز و درشت آقای سوپر استار حدس می‌زدند ممکن است او یک روز ممنوع‌التصویر شود اما ممنوع‌الفعالیت نه. دو خواهر هم علت اصلی این  مسأله بود؛ فیلمی ‌که محمد بانکی برای این که گلزار بتواند نقش اولش را بازی کند، یک سال ساخت آن را به تعویق انداخت. بعد از یک سال هم گلزار درخواست دستمزد 70 میلیون تومانی کرد و البته بانکی هم پذیرفت اما همین دستمزد بود که صدای اعتراض انجمن بازیگران و تهیه کنندگان را بلند کرد. انجمن تهیه‌کنندگان به این نتیجه رسیدند که سینمای ایران به بازیگری که این قدر دستمزد طلب می‌کند، معیارهای رایج دستمزد بازیگران را تغییر می‌دهد و حتی در انتخاب بازیگرهای مقابلش هم دخالت می‌کند، نیاز ندارد. گرچه محمد بانکی در مصاحبه ای اعلام کرد دستمزد گلزار 30 میلیون بوده اما خبر دستمزد 70 میلیون تومانی کار خودش را کرد و خبر رسید. «محمدرضا گلزار برای نیمه دوم سال 87 ممنوع‌الفعالیت است»؛ ممنوعیتی که تا قبل از آخرین و بزرگ‌ترین حاشیه‌های آقای سوپر استار و تا همین روزها ادامه پیدا کرد.
[ سه شنبه یکم دی 1388 ] [ 11:42 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف: مسعود ده‌نمكي گفت: توليد «اخراجي‌ها3» پس از پايان توليد و پخش سريال «دارا و ندار» در سال 89 آغاز مي‌شود.مسعود ده‌نمكي  گفت: مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به من اعلام كردند كه در هفته جاري پروانه ساخت «اخراجي‌ها3» صادر خواهد شد و پس از صدور اين پروانه ساخت مقدمات توليد اين فيلم فراهم مي‌شود.
وي افزود: پس از پايان توليد سريال دارا و ندار پيش توليد «اخراجي‌ها3» را براي كليد زدن در سال آينده آغاز خواهم كرد.

[ سه شنبه یکم دی 1388 ] [ 11:41 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف: فدراسيون اسكي حضور ستاره سينما در كادر فني تيم ملي را تكذيب كرد. پس از آنكه خبري مبني بر حضور محمدرضا گلزار در سمت مدير فني تيم ارتعاشات صنعتي ايران براي حضور در ليگ برتر اسكي ايران از سوي خبرگزاري فارس منتشر شد؛ برخي سايت‌هاي خبري با استناد از اين خبر، برداشتي نادرست داشته و مدعي شدند: "اعضاي تيم ملي اسكي ايران براي حضور در مسابقات المپيك زمستاني ونكوور زير نظر محمد رضا گلزار، سوپراستار سينماي ايران تمرين مي‌كنند. " ...

ادامه مطلب
[ سه شنبه یکم دی 1388 ] [ 11:28 ] [ مجتبی گروسی ]
[ سه شنبه یکم دی 1388 ] [ 11:25 ] [ مجتبی گروسی ]
[ دوشنبه سی ام آذر 1388 ] [ 11:58 ] [ مجتبی گروسی ]

 سینماتوگراف:هيئت اسلامي هنرمندان در محكوميت اهانت به ساحت امام راحل (ره) با صدور بيانيه‌اي از مقام‌هاي مسئول دستگاه قضايي خواست كه در تقابل با جريان نفاق، از هيچ اقدام عملي فروگذار نكند.

به گزارش روابط عمومي هيئت اسلامي هنرمندان در اين بيانيه آمده است: بي‌گمان استكبار جهاني نمي‌تواند هيچ حقيقت نابي را تاب آورد و آن زمان كه نااهلان را به همراهي وا دارد، صداهايي برخواهد خواست كه فرهنگ را در بي‌فرهنگي و راه را در گمراهي معنا مي‌كند. درست همين زمان است كه پرده از چهره‌هاي واقعي كنار رود و چهره‌هاي كريه برخواسته از ذات شيطاني هويدا شود. اين نتيجه بديهي حركت در مسير ظلمت در عين درخشاني نور خواهد بود.
اين بيانيه مي‌افزايد: هيئت اسلامي هنرمندان با محكوم كردن اهانت به ساحت مقدس امام راحل (ره) كه همانا اهانت به اسلام ناب محمدي (ص) است، از همه فعالان عرصه‌هاي فرهنگي و هنري دعوت مي‌كند با پرداختن به شخصيت والاي بنيانگذار جمهوري اسلامي در آثار خويش، غبار نشسته بر اين حقيقت هميشه زنده تاريخ را بزدايند، تا شايد بخشي از دين فرهنگ و هنر اين مرز و بوم، به جريان اصيل انقلاب اسلامي ادا شود.

[ دوشنبه سی ام آذر 1388 ] [ 11:4 ] [ مجتبی گروسی ]
[ یکشنبه بیست و نهم آذر 1388 ] [ 11:35 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف:آخرين رقم فروش فيلم‌هاي اكران تهران اعلام شد و رقم فروش فيلم «تنها دو بار زندگي مي‌كنيم» ساخته «بهنام بهزادي» در اكران محدود خود، دو ميليون و ششصد هزار تومان اعلام شده است. فيلم «تنها دو بار زندگي مي‌كنيم» ساخته «بهنام بهزادي» در اكران محدود خود، در دو روز اول، دو ميليون و ششصد هزار تومان فروخته است.
آخرين رقم فروش فيلم‌هاي «محاكمه در خيابان» آخرين ساخته مسعود كيميايي 525میلیون تومان ، ‌«نيش زنبور» ساخته «حميدرضا صلاحمند» 690 میلیون تومان، «تردست» ساخته محمدعلي سجادي40میلیون تومان، «كتاب قانون» ساخته مازيار ميري  875میلیون تومان،  «شكار روباه» ساخته مجيد جوانمرد32 میلیون تومان،  «ماه‌وش» ساخته محمد درمنش40 میلیون تومان،  و «چهره به چهره» ساخته «علي ژكان»  35 ميليون تومان بوده است.
بنا بر اين گزارش، فروش فيلم «خواب ليلا» ساخته «مهرداد ميرفلاح» تا ديروز چهل ميليون و صد و بيست و پنج هزار تومان بوده است.
همچينين آخرين رقم فروس فيلم «دوخواهر» ساخته «محمد بانكي»، يك ميليارد و صد و هفده ميليون تومان اعلام شده است.
[ شنبه بیست و هشتم آذر 1388 ] [ 11:50 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف: «ستاره بود» ساخته فريدون جيراني، پس از چهار سال دي ماه امسال در گروه سينما‌هاي آزاد اكران مي‌شود.

حميد اعتباريان تهيه‌كننده سينما گفت: سرانجام فيلم «ستاره بود» يكي از بخش‌هاي سه گانه ستاره‌هاي فريدون جيراني كه تاكنون اكران نشده بود توسط شركت سينمايي فيلميران اكران مي‌شود.
وي افزود: ستاره بود يكي از بهترين فيلم‌هاي اين سه‌گانه است و بازي فراموش نشدني خسرو شكيبايي در اين فيلم قطعا براي علاقمندان به سينما جذاب خواهد بود.
علي سرتيپي مدير شركت فيلميران نيز در گفت‌و‌گو با فارس گفت: تصميم داريم «ستاره بود» را دي ماه سال جاري در گروه سينماهاي آزاد اكران كنيم.
«ستاره بود»سال 84 ساخته شد و داستان خبرنگار جواني است كه در پي يك تماس تلفني، خبر فوت اولين بازيگر زن سينماي ايران را پي‌گيري مي‌كند.

[ شنبه بیست و هشتم آذر 1388 ] [ 11:48 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف : جشنواره فيلم برليناله امروز هفت عنوان از 26 عنوان فيلم بخش رقابتي شصتمين دوره خود را اعلام كرد كه نام مارتين اسكورسيزي، رومن پولانسكي و رفيع پيتز در ميان آن‌ها است.به گزارش اينترنتي جشنواره فيلم برلين نوشته است عنوان هفت فيلمي كه به....

ادامه مطلب
[ جمعه بیست و هفتم آذر 1388 ] [ 11:57 ] [ مجتبی گروسی ]
بهمن قبادی تحقیقات، ایده، فضاها، ریتم، فرم و اجرای فيلم من را به سرقت برده است


 

سینماتوگراف:ترنگ عابدیان كارگردان فیلم بلند مستند داستانی «نه یك توهم» كه درباره‌ی زندگی موزیسین جوانی در تهران است، می‌گوید كه بهمن قبادی از تحقیقات انجام گرفته تا ایده‌های اجرا شده، برخی‌ لوکیشن‌ها، فضاها، فرم و ریتم فیلم «کسی‌ از گربه‌های ایرانی‌ خبر ندارد» را از روی فیلم او كپی كرده است.
ترنگ عابدیان در همین رابطه نامه سرگشاده‌ای به بهمن قبادی نوشته و آن‌را به‌صورت اختصاصی در اختیار سایت موسیقی ما قرار داده است. متن كامل این نامه را با عنوان «آقای بهمن قبادی، راستی‌ شما چه‌گونه می‌توانید آسوده بخوابید؟» در زیر می‌خوانید:
«من فیلمساز جوان ایرانی‌ و همان‌طور که می‌دانید کارگردان و تهیه کننده فیلم مستند بلند «نه یک توهم» با فیلمبرداری آقای تورج اصلانی هستم. فیلمی که از طریق داستان،....

ادامه مطلب
[ جمعه بیست و هفتم آذر 1388 ] [ 11:12 ] [ مجتبی گروسی ]

[ پنجشنبه بیست و ششم آذر 1388 ] [ 11:51 ] [ مجتبی گروسی ]
[ سه شنبه بیست و چهارم آذر 1388 ] [ 11:1 ] [ مجتبی گروسی ]
سینماتوگراف:به گفته شمقدری رای بازگشت گلشیفته فراهانی فقط یک امضا باقی مانده است .جواد شمقدری معاونت سینمایی وزارت ارشاد با بیان اینکه معاونت سینمایی موافقت خود را نسبت به بازگشت گلشیفته فراهانی اعلام داشته، گفت: باید بگویم که فقط امضای معاونت سینمایی ارشاد برای بازگشت باقی مانده است .
شمقدری  افزود : در حال حاضر پرونده افرادی که مطرح شده اند که ممنوع‌التصویر سینما هستند در اختیار بخش قضایی است و در آنجا متوقف شده بود و رسیدگی آنها به تأخیر افتاده بود و ما فقط سعی کرده ایم که این پرونده ها به جریان بیفتد و چون بخش قضایی به ما مربوط نمی شود از جزئیات این پرونده ها با خبر نیستیم.
[ یکشنبه بیست و دوم آذر 1388 ] [ 11:7 ] [ مجتبی گروسی ]

 سینماتوگراف:«كتاب قانون» توانست به عنوان چهارمين فيلم ميلياردي سال 88 شناخته شود.  «كتاب قانون» چهارمين فيلم بلند سينمايي «مازيار ميري» اكران بسيار موفقي را سپري كرده است به گونه‌اي كه در پايان ماه دوم اكران خود توانسته با فروش 800 ميليوني در تهران و بيش از 200 ميليون تومان در شهرستان و با فروش كلي بيش از يك ميليارد تومان به عنوان چهارمين فيلم باشگاه ميلياردي‌ها سال 88 شناخته شود....

ادامه مطلب
[ جمعه بیستم آذر 1388 ] [ 11:8 ] [ مجتبی گروسی ]

[ چهارشنبه هجدهم آذر 1388 ] [ 11:47 ] [ مجتبی گروسی ]

سينماتوگراف :۱.‬خوش و بش جماعت هنرمند قبل از جلسه:وقتي رسيدم به انتهاي خيابان فلسطين جماعت هنرمند ايستاده بودند و دستهاي شان را توي جيب كت و كاپشن شان كرده و با هم اختلاط مي‌كردند. بعضي هم كه احتمالا مي‌دانستند نمي گذارند سيگار و فندك داخل برده شود، از بعضي ديگر كه يا نمي‌دانستند يا بي خيال دانسته‌هاي خودشان بودند، سيگار مي‌گرفتند و فرت فرت دود مي كردند. هر كس به جمع شان اضافه مي‌شد موجي از خوش و بش بين شان بلند مي شد و دوباره فروكش مي‌كرد. سر جمع، سرحال و سرخوش بودند. ايستاده بودند منتظر كه يك نفر كه كارت ملاقات‌ها پيشش بود برسد كه رسيد و جماعت داخل شدند. ما هم كمي ديرتر اجازه نامه مان رسيد و رفتيم داخل.

‪ .۲‬جلسه نيمه عمومي و عريضه‌هاي خصوصي
رفتيم داخل و بعد از خوردن شيريني و شيركاكائو، نشستيم روي صندلي‌هايي كه مربعي بزرگ را تشكيل مي‌دادند. صندلي رهبر وسط ضلع شمالي مربع بود و ‪-۷۰‬ ‪ ۸۰‬صندلي ديگر هم براي عوامل كه يك ضلعش مال خانم‌ها بود.

www.cinematogeraf.tk

دو جوان كنار دستم بودند و ديدند دارم تند تند و خرچنگ قورباغه چيزهايي مي نويسم. يكي به ديگري گفت: ببين همه دارند نامه و درخواست مي‌نويسند بدهند دست رهبر. آن يكي هم گفت: بيا ما هم بنويسيم. سرم به حاشيه نويسي خودم گرم بود و فكر مي‌كردم جوانها، خام يادداشت برداري‌هاي من هستند.

ولي آنها كاغذ و خودكاري جور كردند و از عاقله مردي كه آن طرف شان نشسته بود پرسيدند: آقا به نظرت چي درخواست كنيم؟ عاقله مرد جواب داد: چيزي كه در شان جلسه و رهبر باشد. جوان‌ها گفتند مثلا چي؟ عاقله مرد تاملي كرد و گفت: مثلا يك پست و مقام بي‌ارزش!
خنده ام گرفت و نفهميدم عاقله مرد جوان‌ها را دست انداخته يا پست و مقام را يا درخواست را. به هر حال جوان‌ها درخواست شان را شامل سرپناه، كارمناسب، همسر مناسب و معافيت از سربازي نوشتند و با اعتماد به نفس شماره تلفن شان را هم اضافه كردند. شايد اگر كاغذ جايي داشت يك پيتزا مخلوط هم سفارش مي‌دادند.

سربلند كردم و اطراف را ديد زدم. ولي خداي من! همه جماعت هنرمند در حال عريضه نويسي بودند. اينجا چه فكري درباره رهبر مي‌كنند! حتي پسربچه ‪۹‬ساله ي عاقله مرد هم نامه‌اي نوشت كه من هر چه اصرار كردم و از صراط تهديد و تطميع وارد شدم، نداد بخوانم نامه‌اش را. گفت: خصوصيه!
يكي از جوان‌ها به من گفت: شما حرفه‌اي هستي ها! بعد با آرنج به رفيقش سقلمه‌اي زد كه: ببين چند برگ كاغذ هم با خودش آورده. روان نويسش هم از اين بنفش هاست كه نامه‌اش ديده بشه.

كاغذها و روان نويس را دم در از يكي از همكاران قرض گرفته بودم. به جوان گفتم: آره من حرفه‌اي ام!
‪ .۳‬رييس صدا و سيما و گزارش و تيترها و درصدهايش
رهبر آمد و همراهش ضرغامي و سلحشور. همه بلند شدند و رهبر كه نشست همه نشستند دوباره. رهبر مثل هميشه از دور به حضار نگاه كرد و سرتكان داد. سر تكان دادن رهبر يك دقيقه‌اي طول كشيد تقريبا نفر به نفر.

بعد ضرغامي گزارشي داد از يكي از موفق‌ترين پروژه‌هاي تلويزيون و مخاطب ‪ ۸۵‬درصدي و رضايت ‪ ۹۰‬درصدي و تعقيب سريال توسط مراجع و كم خرج بودن پروژه نسبت به پروژه‌هاي مشابه و پخش شدن سريال در كشورهاي عربي و همسايه و بعد از روي كاغذي تيتر روزنامه‌هاي عراقي را خواند كه بله سريال يوسف پيامبر پك و پوز سريال‌هاي تركيه‌اي و هندي را به خاك ماليده. رييس تازه حكم گرفته صدا و سيما از پرفروش‌ترين بودن اين سريال در كلوپ‌هاي فيلم تاجيكستان خبر داد و گزارشي از حرف‌هاي در گوشي سفير الجزاير كه: هر چند مفتي‌هاي ما اجازه پخش سيماي پيامبران را در رسانه نمي‌دهند و ما نمي توانستيم رسما سريال را پخش كنيم ولي مردم خودشان از طريق ماهواره نگاه مي كردند و حالش را مي‌بردند. ضرغامي گوي وميدان را به سلحشور داد تا او هم گزارش بدهد.

رهبر هم ساكت و آرام گوش مي‌داد و با اينكه مثل هميشه دفترچه و روي ميز كوچك كنار دستش بود ولي چيزي يادداشت نكرد.

‪ .۴‬سلحشور و تفسير قرآن براي حضار
سلحشور اول تشكر كرد كه توانسته با بر و بچه‌ها بيايد پيش رهبر و اميدوار بود وقت رهبر را هدر نداده باشند. بعد گفت: ‪۵۴‬كشور به زبان عربي سريال يوسف را ديدند و البته همه دنيا با زيرنويس انگليسي از ماهواره. بعد شروع كرد به تحليل كه چرا همه به سريال يوسف علاقه مند بودند و ‪۵‬شاخص گفت مثل داستان زيبا و مستند بودن و عبرت آموزي و ... و البته جذابيت‌هاي بصري كه از بين ‪۵‬شاخص، ‪۴‬شاخصش كار خدا بود به تنهايي و اگر خدا قبول كند فقط شاخص جذابيت‌هاي بصري مي‌ماند براي ايشان! بعد هم در يك متري رهبر كه خودش مرجع است و موهاي سر و رويش را در دين سفيد كرده به آيه آخر سوره يوسف اشاره كرد و شروع كرد به تفسير قرآن و رهبر آرام گوش مي‌داد و هنوز از قلم و دفترچه‌اش استفاده نكرده بود.

در طول صحبت سلحشور (والبته حتي قبل از آن و حتي تر قبل از آمدن رهبر) مصطفي زماني ساكت و آرام و سربه زير نشسته بود و عكاس‌ها بيشتر به اين جوان محجوب توجه مي‌كردند تا بقيه.

سلحشور سينماي روز دنيا را هم به چالش كشيد و گفت بهترين داستان ها، داستان پيامبران است. حدس زدم همه اين صحبت‌ها منجر خواهد شد به يك پروژه ديگر در صدا و سيما از زندگي يك پيامبر ديگر!
آخر صحبت‌ها هم گله كرد از صدا و سيما كه پشت صحنه‌هاي سريال را پخش نكرده و يك برنامه مستقل -شما و سيما> را به سريال اختصاص نداده و در مقابل انتقادات پشتيباني نكرده و بعضي دفاتر سينمايي به بازيگران و عوامل سريال كار نمي‌دهند و ... البته سلحشور حواسش نبود كه همراه عوامل سريالش حالا داشتند با شخص اول مملكت ديدار مي‌كردند و اين يعني توجه در عالي‌ترين سطح.

آخر سر هم يك سري سئوال از رهبر كرد كه: چرا با اينكه اين سريال مخاطب زيادي داشت ولي مطبوعات و هنرمندان و رسانه‌ها حتي علما و مراجع از آن ايراد گرفتند و انتقاد و بي‌مهري كردند؟ و اين سوالي بود كه خودش بايد جواب مي‌داد نه رهبر.

‪ .۵‬حرف‌هاي رهبر كه حاشيه نبود
من قرار است حاشيه ديدار را بنويسم نه متن آن را. صحبت‌هاي رهبر هم حاشيه نيست، پس قاعدتا نبايد دنبال صحبت‌هاي رهبر در اين متن گشت. فقط به عنوان كسي كه نسبت به داستان و داستان نويسي علاقه و آشنايي دارم، نمي توانم از بعضي قسمت‌هاي صحبت‌هاي ايشان بگذرم حتي اگر حاشيه نباشد: رهبر گفت جايزه‌هايي مثل اسكار و نوبل كه ديگر رسوا شده، مثلا همين جان اشتاين بك تا وقتي عليه امپرياليسم مي‌نوشت به نان شبش محتاج بود. تا درباره جنگ ويتنام و به نفع آمريكا رمان نوشت، برنده جايزه نوبل ادبيات شد يا در جاي ديگري گفتند: مشكل سيما و سينماي ما در فيلم‌ها و سريال‌ها قصه خوب است. اولين شرط يك فيلم خوب يك قصه خوب است و روي اين موضوع بايد كار كرد رهبر يك جايي هم به شخصيت جامع الاطراف حضرت يوسف(ع) اشاره كرد و گفت پيامبران فقط براي دعا و نيايش و نصيحت مردم مبعوث نشدند. اگر اين طور بود كه ظالمان آنها را نمي‌كشتند. پيامبران براي هدايت مردم و تغيير تاريخ و مبارزه(ونه حتي صرفا مخالفت) با ظلم مبعوث مي‌شدند. اين بخش از صحبت رهبر ضمن تقدير از شخصيت پردازي حضرت يوسف در سريال، نقد ظريفي هم به شخصيت پردازي حضرت يعقوب داشت.

www.cinematogeraf.tk

و يك جاي ديگر هم به بحث تخيل و داستان پردازي هنرمند و نويسنده اشاره كردند و يك جورهايي در جواب سلحشور كه تخيل را نوعي دروغ پردازي معرفي كرده بود، گفتند: البته بيشتر رمان‌ها و داستان‌هاي معروف دنيا مبتني بر يك حادثه واقعي هستند، هرچند شايد داستان شان واقعي نباشد و با نگاه هنرمندانه نويسنده و تخيل و داستان پردازي او درست شده باشد. نگاه هنرمند با نگاه مردم عادي فرق دارد و به همين خاطر جذابيت دارد.

حاضرم شرط ببندم اگر همه ‪ ۸۰-۷۰‬نفر حاضر در جلسه - از جمله خودم - همه كتاب‌ها و رمان‌هايي كه خوانده‌ايم را ليست كنيم، هنوز از رهبر كمتر كتاب دست گرفته ايم!
‪ .۶‬حاج آقا اجازه!
صحبت‌هاي رهبر كه تمام شد طبق معمول همه ريختند و آمدند كه صحبت‌هاي مهم بكنند. سلحشور هم كه همان جا كنار رهبر نشسته بود، در حد توان عوامل را معرفي مي‌كرد.

يكي از خانم‌ها به زور خودش را جلو كشيد و گفت: حاج آقا از اينكه از نزديك ديدم تان خوشحالم. چند نفر همزمان داشتند از نابه ساماني صداوسيما مي گفتند و ضرغامي كه صندلي‌اش كنار صندلي رهبر بود و حكمش را براي ‪ ۵‬سال آينده گرفته بود، روي صندلي كناري خودش را كمي كج كرده بود و به حرف ها گوش مي‌داد. وسط كار بعضي‌ها روي صحبت شان را عوض مي‌كردند سمت ضرغامي در حالي كه در يك قدمي رهبر ايستاده بودند. محافظها تلاش مي‌كردند جماعت هنرمند را كنترل كنند. خانمي جلو آمد و گفت: از اينكه براي ما وقت گذاشتيد ممنونم ولي حاج آقا من يك آرزويي دارم؟ آرزوي مملكتي بدون فقر و اعتياد. رهبر هم كه به صورت زن نگاه نمي‌كرد، گفت: اين آرزوي همه مان است . جعفر دهقان هم ايستاده بود جلوي رهبر و تكان نمي‌خورد. يك نفر از عقب صدا زد: -جعفر بيا كنار؟ بيا كنار ماسكه كردي!>
پسر جواني توي آن هيري بيري گفت: حاج آقا اجازه! رهبر توجه كرد. جوان گفت : مي‌شه چفيه تان را بگيرم؟ و رهبر چفيه را به جوان داد و او چفيه را روي صورتش گذاشت و خودش را از حلقه جماعت هنرمند بيرون كشيد.

يكي دو نفر مصطفي زماني را هل دادند جلو و گفتند آقا اين هم يوزارسيف.

رهبر لبخندي زدند و گفتند: شما آقاجان اولين تجربه تصويري تان با حضرت يوسف بود، خودتان را حفظ كنيد و هميشه مثل حضرت يوسف بمانيد. زماني ساكت و آرام هم چشمي گفت و با فشار جمعيت عقب رانده شد.


يك نفر ديگر چند برگ كاغذ گرفته بود جلوي رهبر و مي‌گفت: اين طرح را چندجا بردم و توجه نكرده اند، شما ببينيد اشكالش چيست؟ رهبر اشاره كه كردند كه آقاي ضرغامي اينجا نشسته چرا مي‌دهيد به من؟! ضرغامي دستش را دراز كرده بود، طرح را بگيرد ولي صاحب طرح ترديد داشت بدهد يا ندهد. جعفر دهقان قرآن كوچكي را به رهبر داد تا امضا كند. قرآن را يكي از محافظ ها گرفت و گفت: برايت مي‌آورم. صداي الله اكبر اذان كه بلند شد، رهبر هم از روي صندلي بلند شد. جهانبخش سلطاني خودش را جلو كشيد و گفت: حاج آقا من

منبع:ایرنا

[ یکشنبه پانزدهم آذر 1388 ] [ 11:45 ] [ مجتبی گروسی ]

www.cinematogeraf.tk mojtabagarosi fans saiteزهرا امیر ابراهیمی گناهکار مظلوم نما!

  سینماتوگراف - مجتبی گروسی:دو تن از بازیگران زن ایرانی با حضور در تئاتری در فرانسه به القای محدودیت زنان در ایران پرداختند.تلویزیون صدای آمریكا نیز در گزارشی از تئاتر ضد ایرانی اسلامی با عنوان "رویای طاهرگان خاموش" كه دو تن از بازیگران سابق سیما در آن حضور داشتند به موج ضدایرانی دامن زد. در این تئاتر "زهرا امیرابراهیمی" بازیگر جنجالی سریال نرگس بدون حجاب اسلامی،
 شبنم طلوعی با حجاب!www.cinematogeraf.tk          کوروش تهامی از بهائی بودن همسرش مطلع بوده!!!www.cinematogeraf.tk            
 
 
 به همراه شبنم طلوعی(كه بهایی است)همسر کوروش تهامی بازیگر معروف سریال زیر تیغ به ایفای نقش پرداخته و در این موج ضدایرانی مشاركت كرده‌اند.

امیرابراهیمی درباره این تئاتر به تلویزیون صدای آمریكا گفت: در شرایط كنونی و با اتفاقات اخیر جوان‌های ایرانی به خصوص متولدین دهه 60 به بعد متوجه شدند كه می‌توانند سرنوشت خودشان را در دست داشته باشند و آن را عوض كنند.هم‌اكنون جوان‌ها در ایران حرف اول را می‌‌زنند.

به گفته صدای آمریكا این تئاتر حكایت دختر نوجوانی است كه در پناه بردن به خانه‌ای مورد سوء ظن شدید این خانواده كه مذهبی هم هستند قرار می‌گیرد.

www.cinematogeraf.tk شبنم طلوعی واقعی وکنونی!!                       

كارگردان این نمایشنامه محمد رضایی‌راد از نویسندگان و كارگردان‌های تئاتر در ایران است.زهرا امیرابراهیمی بعد از انتشار فیلم غیراخلاقی‌اش در كشور فرانسه ساكن شده است و تاكنون مصاحبه‌هایی را با رادیو فردا داشته اشت. شبنم طلوعی نیز بعد خروج از كشور به دلیل ممنوع التصویر شدنش در ایران مصاحبه‌های زیادی را علیه نظام جمهوری اسلامی انجام داده و اخیرا در فیلم ضدایرانی «زنان بدون مردان» ساخته شیرین نشاط بازی كرده است.

وحالا برای این اقدام ضد ایرانی اش هم حرفهای جالبی زده مثل اینکه:و اما نمی فهمم راست گفتن چرا تبدیل میشه به حرف زدن علیه جمهوری اسلامی؟ مگه خدایی نکرده جمهوری اسلامی با راست گویی مسئله داره؟! من اتفاقا" به همین دلیل بهایی بودن ، نه  فعال سیاسی هستم نه جانبدار هیچ حزبی . اگر هم در فستیوال ونیز سبز میپوشم نه  به طرفداری از  فلانی بر علیه بیساری ، که برای همدلی با همون آدمهای گمنامیه که میگم از من و شما هم خبر سازترن و هم با ارزش ترن و هیچ دوری و مرزی نمیتونه عشق من رو بهشون کم کنه. شما رو نمیدونم ، اما من وقتی کسی در هر جای دنیا بابت باور و عقیده و سوالاش آزار میبینه ، رنج میکشم، و متاسفانه این روزها خبر های بد ی از نقض حقوق انسانی  ازکشور من و شما میاد .من از شنیدن خبر های تلخ این روزها نفسم بند میاد و وقتی به همه ی مادرهایی فکر میکنم که هر روز با جگرگوشه هاشون با دلهره خداحافظی میکنن ، مادرهایی که از قضا بیشترشون همدینم هم نیستن ، نمی تونم تظاهر کنم به بی تفاوتی و بجاش ازارتفاع  برج ایفل بگم.

خلاصه شبنم طلوعی حاضر نیست مذهب تقلبی اش(بهائیت)را با ایران عوض کنه وهمچنان به مظلوم نمائی ادامه میدهد تاجائیکه بهائی بودنش را یک ارزش دانسته ورفتار ترد آمیز وزارت ارشاد را توجیهی برای رفتار ضد ایرانی اش میداند!!

جالب اینجاست که سایتهای ومطبوعات اسلاهتلب! هم بدون دانستن از اهداف  وافکار منحرف وشوم وی چشم بسته ازو حمایت میکنند!والخ....

[ یکشنبه پانزدهم آذر 1388 ] [ 11:37 ] [ مجتبی گروسی ]

 

 

[ یکشنبه پانزدهم آذر 1388 ] [ 11:36 ] [ مجتبی گروسی ]

[ شنبه چهاردهم آذر 1388 ] [ 11:33 ] [ مجتبی گروسی ]

[ چهارشنبه یازدهم آذر 1388 ] [ 11:43 ] [ مجتبی گروسی ]

 سینماتوگراف:اکبرعبدی که این روزها مشغول بازی در فیلم سینمایی "شرط اول" به کارگردانی مسعود اطیابی است بر اثر سانحه‌ای سر صحنه فیلمبرداری این فیلم، دچار مصدومیت از ناحیه پا شد و هم اکنون در بیمارستان بستری است. فیلمبرداری "شرط اول" بدون اکبر عبدی ادامه دارد. این فیلم روایت زندگی فردی به نام بهرام است که در یک حادثه رانندگی دچار مرگ مغزی می‌شود و با یک معجزه دوباره به زندگی برمی‌گردد. اکبر عبدی، کامبیز دیرباز، الناز شاکردوست، سیروس گرجستانی، نگار فروزنده، پروین قائم مقامی، امیر مهدی کیا، فرهاد بشارتی و پریا شمس دیگر بازیگران فیلم سینمایی "شرط اول" هستند.

عوامل این فیلم عبارتند از نویسنده: شهاب عباسی، مدیر فیلمبرداری: افشین علیزاده، مدیرتولید:پیمان جعفری، طراح گریم: مهری شیرازی، صدابردار: وحید سلطانی، طراح صحنه و لباس: سعید اسدی، برنامه‌ریز و دستیار اول کارگردان: حمیدرضا علیپور، منشی صحنه: غزل رشیدی، عکاس :محمد فوقانی، مژده مرادی، روابط عمومی: بهناز شیربانی، تدوین: نازنین مفخم، صداگذاری: رحیمه شجاعی، مدیر تدارکات: فواد بوربور.

فیلمبرداری فیلم سینمایی "شرط اول" که برای حضور در جشنواره فیلم فجر آماده می‌شود از 12 آبان در تهران آغاز شده وتدوین و صداگذاری همزمان با فیلمبرداری انجام می‌شود.

[ سه شنبه دهم آذر 1388 ] [ 22:43 ] [ مجتبی گروسی ]
سينماتوگراف -مجتبی گروسی:فيلم داستاني كوتاه «زندگي» ساخته شبنم قلي‌خاني چهارشنبه 11 آذر در بخش مسابقه جشنواره فيلم كوتاه ديني «رويش» در سالن ياسمن سينما هويزه مشهد نمايش داده مي‌شود.

 فيلم داستاني كوتاه «زندگي» ساخته شبنم قلي‌خاني فردا ساعت 18:30 در سالن ياسمن سينما هويزه نمايش داده مي‌شود.
بر اساس اين گزارش، در اين روز همچنين مستند «روسري‌‌هاي رنگي ما» (سجاد كريميان‌مجد)، مستند «گم و گور» (محمدرضا فرزاد)، پويانمايي «چتر» (سيدفرهاد نجفي‌فرد)، ‌فيلم داستاني كوتاه «يك بطري آب سرد» (فرخ حنيفه‌نژاد)، ساعت 9 تا 10:30 و تكرار اين فيلم‌ها ساعت 10:30 تا 12 در سالن نسترن سينما هويزه نمايش داده مي‌شود.
در سومين روز برگزاري «رويش» پنجم، ساعت 15 تا 16:30مستند «آشيان فرشتگان كرمان» (عليرضا تقاصي)، مستند «و من مسافرم» (لقمان خالدي)، ‌پويانمايي «پرنده و درخت» (محمدرضا سلطان‌پور) و فيلم داستاني كوتاه «زمين فوتبال» (جلال نصيري‌هانيس) و ساعت 16:45 تا 18:15 بخش مرور آثار بين‌الملل در همين سالن نمايش داده مي‌شود.
مستند «مردي از ملكوت» (جليل سامان)،‌ پويانمايي «ف مثل فرشته س مثل سهام» (سيدمجيد رحيمي)، پويانمايي «چنين دور چنين نزديك» (سهيلا جولايي) و فيلم داستاني كوتاه «روياهاي برفي» (سالم صلواتي) ‌و فيلم كوتاه داستاني «آقا محمدحسين» ( بنيامين اثباتي) در سينما هويزه ساعت 18:30 تا 20 و به همين ترتيب همين فيلم‌ها ساعت 20 تا 21:30 در سينما هويزه اكران مي‌شود.
در سالن ياسمن سينما هويزه از ساعت 9 تا 10:30 مستند «تات، ميراث هزاره‌ها» (احسان معصوم)، مستند «فيروزه اسلام» ( سعادتعلي سعيدپور)، پويانمايي «باران رنگي» (ماشاا... محمدي)، پويانمايي «آرزوهاي من» (روح ا... سعادتمند)،‌ پويانمايي «CLIMAX» (بهروز بصيري‌فرد)، فيلم داستاني كوتاه «خاتون» ( سيف ا... يزداني، محسن غضنفري)، فيلم داستاني كوتاه «خدا همين نزديكيست» (علي مردمي) و در ساعت 110:30 تا 12 همين فيلم‌ها نمايش داده مي‌شود.
به گزارش فارس،‌ در ساعت 15 تا 16:30 مستند «اقليم هفتم» (حسن نقاشي)‌، مستند «بجار جواب» (اقبال بهاري)‌، پويانمايي «سقوط» (پيمان براهين، صمد خطيبي)،‌ پويانمايي «روياي رنگي» (سعيد رزم‌آهنگ) و فيلم كوتاه داستاني «لانه‌اي بر سنگ» ( جعفر نورمحمدي) و در ساعت 16:45 تا 18:15 مستند «ياد ايام» (محمد اسلامي)، مستند «بركت» (علي‌اكبر كاظمي)، پويانمايي «تكيه بر باد» (حميد سهرابي)، پويانمايي «خواب زده» (حسن خراساني)، فيلم كوتاه داستاني «دندان آبي» (هومن سيدي) در سالن ياسمن سينما هويزه اكران مي‌شود.
مستند «خدا پشت دروازه» (محدثه گلچين‌عارفي)، مستند «چه سرسبز بود دره ما» (فرشته جغتايي)، پويانمايي «گنج پنهان» (بابك نظري)،‌ فيلم داستاني كوتاه «دوردست» (عليرضا احمدي)، فيلم داستاني كوتاه «زندگي» (شبنم قلي خاني) در ساعت 18:30 تا 20 و همين فيلم‌ها از ساعت 20 تا 21:30 در سالن ياسمن سينما هويزه نمايش داده مي‌شود.
اختتاميه اين جشنواره پنج شنبه 12 آذر در مشهد برگزار مي شود.
   

[ سه شنبه دهم آذر 1388 ] [ 21:42 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف : فيلم سينمايي «محاكمه در خيابان» در پايان هفته دوم اكران خود رشد فروش مطلوبي را سپري كرد به طوري كه اين فيلم تا پايان روز شنبه موفق شد از مرز 285 ميليون تومان عبور كند و ركورد فروش فيلم‌هاي مسعود كيميايي در سه دهه اخير را بشكند. «محاكمه در خيابان..

ادامه مطلب
[ سه شنبه دهم آذر 1388 ] [ 11:41 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف: «حسين ياري»براي بازي در فيلم «كتوني سفيد» برنده جايزه جشنواره "كشتي نوح " مسكو شد. اين جشنواره كه از 15 تا 28 نوامبر در مسكو پايتخت روسيه برگزار شد، هيأت داوران با تقدير از كارگردان و تهيه‌كننده فيلم «كتوني سفيد» (ساخته محمدابراهيم معيري و به‌تهيه‌كنندگي جهانگير كوثري)، جايزه بهترين بازيگر جشنواره را به «حسين ياري» براي نقش‌آفريني در فيلم «كتوني سفيد» اهدا كرد.
نمايش اين فيلم در جشنواره "كشتي نوح "مسكو نظر مثبت منتقدان سينمايي جشنواره سينمايي را نيز به همراه داشت.
[ یکشنبه هشتم آذر 1388 ] [ 11:27 ] [ مجتبی گروسی ]

عباس کیارستمی(www.cinematogeraf.tk)

سینماتوگراف: عباس كيارستمي طي مصاحبه‌اي به نامه سرگشاده بهمن قبادي پاسخ داد.  در حاشيه برگزاري نمايشگاه مشترك عباس كيارستمي و پرويز تناولي در دبي، عباس كيارستمي درباره نامه بهمن قبادي به يكي از رسانه‌هاي فارسي‌زبان توضيحاتي داد.
كيارستمي مي‌گويد: «والله اگر آقاي قبادي اين سؤال را از خودم مي‌پرسيد خيلي راحت‌تر بودم كه به خودش پاسخ دهم. براي اينكه الزاما لزومي به نوشتن نامه سرگشاده نبود. من دو هفته پيش افتخار ديدار با ايشان را داشتم و ايشان مي‌توانست اين سؤال را از خودم بپرسد.
اما سؤال من اين است كه كجا اين قاعده و قانون هست كه بايد حتما فيلم‌هاي اجتماعي بسازيم؟ اين سؤال از كجا مي‌آيد؟ كجا اين تعهد را به دوش هنرمند و يا فيلمساز مي‌گذارند كه تم كارش را مشخص كنند؟ شايد اگر اين سؤال از سوي كسي غير از يك فيلمساز مطرح مي‌شد،‌ مي‌توانستم علت طرح آن را پيدا كنم.اولا يك فيلمساز بايد احساس آزادي و امنيت كند؛ بايد در مقابل آنچه كه خودش به خودش حكم مي‌كند مسئول باشد نه حكمي كه از بيرون به او تحميل مي‌شود. ثانيا كدام يك از فيلم‌هاي من اجتماعي نبوده‌اند؟»
وي ادامه مي‌دهد: «اگر منظور از فيلم‌هاي اجتماعي، فيلم‌هاي سياسي است بايد بگويم من از آن پرهيز مي‌كنم. براي اينكه فيلم‌هاي سياسي تاريخ مصرف مشخصي دارند. به اعتقاد من هنر بايد مقداري خودش را از مقوله سياست جدا نگه دارد. ولي هر فيلمي كه شما بسازيد و فيلم خوبي باشد، به هر حال راجع به انسان امروز است. انسان هم يك موجود اجتماعي است. راستش من فيلم‌هاي شعارگونه را دوست نمي‌دارم. فكر مي‌كنم در شأن هنر نيست.»
كارگردان فيلم «زير درختان زيتون» عنوان مي‌كند: «اگر ما با آزادي كار كنيم و فيلم‌مان هم راجع به انسان امروز باشد كه مشخص است كجا زندگي مي‌كند و تحت تأثير چه شرايطي است، ‌طبيعتا آن فيلم اجتماعي است. اما اينكه الزاما فيلم سياسي مناسب مد روز و به نرخ روز بسازم راستش من سعي مي‌كنم از آن پرهيز كنم. براي اينكه جايگاه هنر را رفيع‌تر از آن مي‌دانم كه خودش را آلوده مسائل سياسي روز كند. كيارستمي بيان مي‌دارد: «به اعتقاد من فيلم‌هاي شاعرانه آثار ماندگارتري هستند. چون راجع به مسائل انساني حرف مي‌زنند.»
شما حتما تجربه فيلم‌هاي گاوراس و حكومت سرهنگ‌ها را به ياد مي‌آوريد؟ فيلم‌هايي كه به مجرد اينكه سيستم سياسي يونان تغيير كرد، آنها هم اعتبار خودشان را از دست دادند. من به اين اعتقاد ندارم كه چيزي از بيرون به من توصيه شود و من از شرايط روز فرصت طلبي كنم. به نظر من كار هنري يك كار طولاني و دراز مدت است. در اين مسير بايدي هم وجود ندارد. اگر كسي هم فيلم سياسي روز بسازد من هرگز به او نخواهم گفت كه چرا فيلم شاعرانه و هنري نمي‌سازد؟ من فكر مي‌كنم هر هنرمندي بايد ببيند در درون خودش چه اتفاقي افتاده است. چرا مي‌بايد همه از هم الگو بگيرند؟»
برنده نخل طلاي جشنواره كن مي‌گويد: «همين قدر كه آقاي قبادي فيلم سياسي – اجتماعي مي‌سازند ما را بس. ايشان نوع نگاه خودشان را دارند. پس اجازه بدهند هر هنرمندي هم نوع كار خودش را عرضه كند. به هر حال سؤال شما را با اين پاسخ به اتمام مي‌رسانم كه از يك فيلمساز، طرح چنين سؤالي بعيد است و بيشتر از آن نوشتن نامه سرگشاده به نظرم بعيد مي‌آيد. معمولا نامه سرگشاده را خطاب به سياستمداراني مي‌نويسند كه دستشان به او‌ نمي‌رسد، اگر ايشان منظور ديگري داشته است كاش صريح‌تر طرح مي‌كردند.»
[ شنبه هفتم آذر 1388 ] [ 12:31 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف:يك هفته نامه فرانسوي در شماره اخير خود با چاپ تصويري از ديدار دي يو دونه هنرپيشه فرانسوي و يحيي القواصمي رييس حزب تازه تاسيس ضد صهيونيسم فرانسه مصاحبه‌اي با دونه در خصوص ديدار آنها با محمود احمدي نژاد رييس جمهور ايران منتشر كرده است‏.‏ اين نشريه با اشاره به اينكه "ديودونه " به عنوان عضو هيئت داوران جشنواره فيلم هاي كوتاه به مدت ده روز به تهران دعوت شده بود، نوشت ‏:‏ وي با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ايران براي ساخت مشترك يك فيلم در مورد برده داري مذاكره كرده و توانست با رييس جمهوري دست نيافتني ايران ، محمود احمدي نژاد ملاقات و در مورد دشمن مشترك يعني اسراييل گفت‌وگو كند‏.‏

متن مصاحبه اين نشريه با دي يو دونه به اين شرح است ‏:‏
پاري ماچ‏:‏ برخي شما را متهم به انكارگرايي مي كنند‏.‏ آيا شما با رييس جمهوري ايران مساله نابودي اسراييل را نيز در ميان گذاشتيد؟
*ديودونه‏:‏ من در مورد فرهنگ با او صحبت كردم‏.‏ از روشي كه فرهنگ مي تواند سبب كاهش اختلافات بين ملت ها شود‏.‏ به نظرم جايي كه سياست بين المللي شكست مي خورد مي‌توان از اين طريق ارتباطي برقرار كرد‏.‏ در منطق صلح ابعاد فرهنگي اهميت زيادي دارد‏.‏
در بعد سياسي من با او از قدرت صهيونيسم در فرانسه و فشارهايي كه اعمال مي كند صحبت كردم‏.‏ او اين مسائل را مي دانست‏.‏ احمدي نژاد آدم با حسن نيت، آرام ، متين است‏.‏ براي من ايران يك مدل دمكراسي است‏.‏
پاري ماچ ‏:‏ دمكراسي كه در آن يك دانشجوي فرانسوي (كلوتيلد رايس) به اتهام واهي دستگير مي شود؟ آيا به اين موضوع هم اشاره كرديد؟
*دونه ‏:‏ من مي خواستم با كلوتيلد رايس نيز ملاقات كنم و ببينم در چه وضعيتي به سر مي‌برد و حال روحي او چگونه است‏.‏ من راجع اين موضوع با رئيس جمهوري ايران صحبت نكردم‏.‏ رئيس حزب ضد صهيونست فرانسه كه همراه من است، اين كار را كرد‏.‏
پاري ماچ ‏:‏ رييس جمهوري ايران سوژه خوبي براي يك هنرپيشه طنز است‏.‏ با اين حال هيچ گاه كاريكاتوري از او ارائه نكرديد؟
*دونه ‏:‏ در فرانسه يك پليس سياسي مذهبي مانند ايران وجود دارد‏.‏ اين كه من در مورد يك يهودي شهرك نشين در اسراييل مطلب طنزي را بازي كنم بعد هم شوراي عالي سمعي و بصري مرا محاكمه كند، اين اسمش پليس سياسي افكار نيست؟
پاري ماچ ‏:‏ شما شوراي عالي سمعي و بصري فرانسه را با پاسداران مقايسه مي كنيد؟
*دونه ‏:‏ من در ايران آزادي و عدالت بيشتري نسبت به فرانسه ديدم ‏...‏ بله‏.‏ در فرودگاه هاي ايران نظاميان كمتري در مقايسه با فرانسه ديدم‏.‏ شايد هم آنها دوربين هايي پشتشان نصب كردند كه همه چيز را عكس مي گيرد، اما دست كم نسبت به فرانسه مسلسل هاي كمتري ديده مي شود‏.‏ در خيابان هاي ايران نسبت به فرانسه حضور كمتر پليس مشاهده مي شود‏.
[ شنبه هفتم آذر 1388 ] [ 11:45 ] [ مجتبی گروسی ]
سینماتوگراف: «مهدي مسعودشاهي» گفت: به تعبير من جشنواره فيلم فجر شب قدر سينماي ايران است، جايي كه همه نسبت به گذشته و آينده‌شان تصميم مي‌گيرند...


ادامه مطلب
[ شنبه هفتم آذر 1388 ] [ 11:44 ] [ مجتبی گروسی ]

 

سینماتوگراف: رئيس اداره فرهنگ و ارشاد مشهد گفت: بيش از هشت فيلم كوتاه و بلند در سه ماه پاييز امسال توسط كارگردانان مشهدي مجوز ساخت اخذ كردند.

محمدكاظم دبيري اظهار داشت: در سال جاري به همت كارگردانان و نويسندگان مشهدي توانسته‌ايم با سرعت بسيار مطلوب و شايسته‌اي در ساخت و توليد فيلم گام برداريم كه توليد 30 فيلم كوتاه و بلند در نيمه نخست سال جاري گواه بر اين مدعا است.
وي افزود: فيلم‌هاي تلويزيوني «در انتظار معجزه» به كارگرداني رسول صدرعاملي و «مشهد پايتخت معنوي ايران» به كارگرداني رضا شيخلاني و همچنين تله‌فيلم ويدئويي فيلم «راه» به كارگرداني احمد رضاييان در پاييز مجوز اخذ كردند.
رئيس اداره فرهنگ و ارشاد مشهد خاطرنشان كرد: فيلم كوتاه «ماهي قزل‌آلا» به كارگرداني جواد عليزاده، «از علي تا رضا» به كارگرداني محمد نجفي و نيز فيلم كوتاه «واسطه» به كارگرداني شهاب نوراني، «همان يكشنبه» ساخته رضا عرفاني و فيلم كوتاه «پول خرد» به كارگرداني معصومه حيدري صوفيان مجوز ساخت و توليد درمشهد را در سه ماه پاييز اخذ كرد.
دبيري تصريح كرد: فيلمنامه‌هاي «دسيسه شيطان» به كارگرداني مهدي حيدري، «قفس پرنده» و «يك رز سرخ ... بهانه زندگي» و «سيب و آينه» به كارگرداني زينب محمدي سيدآباد در سه ماه سوم سال مورد بررسي قرار گرفت.
رئيس اداره فرهنگ و ارشاد مشهد گفت: همچنين فيلمنامه «طناب زر» به كارگرداني حسن ايزانلو، «نابودگران» به كارگرداني حجت زين‌الديني، «خونمردگي» به كارگرداني داود خيام «مادري براي ايران» به كارگرداني محمد علي صباغي و جوان 1404 به كارگرداني امير كوهستاني در پاييز امسال بررسي شد.

[ پنجشنبه پنجم آذر 1388 ] [ 11:40 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف: سرپرست گروه موسيقي داركوب از انتشار آلبومي با عنوان «داركوب» با صداي «مهران مديري» و «حامد بهداد» خبر داد.

همايون نصيري سرپرست و نوازنده سازهاي كوبه‌اي گروه داركوب گفت: در اين آلبوم كه به زودي در بازار موسيقي منتشر مي‌شود 12 قطعه به چشم مي‌خورد.
وي افزود: 8 قطعه از اين مجموعه بي‌كلام و 4 قطعه از جمله حيران و بيا بيرم كوه با صداي "مهران مديري " و داركوب و تربت با صداي "حامد بهداد " اجرا شده است.
سرپرست گروه داركوب ادامه داد: تمامي كارهاي مربوط به اين اثر انجام شده و قصد ما بر اين بود كه هم اكنون اثر در دسترس مخاطبان باشد اما شركت توزيع كننده كه ايران گام است، هنوز كار را در بازار منتشر نكرده است.
اين نوازنده سازهاي كوبه‌اي با بيان اينكه داركوب به صورت صوتي و تصويري منتشر مي‌شود، بيان داشت: از آنجايي كه اين آلبوم تلفيقي از كنسرت گروه در اريكه ايرانيان و تالار بزرگ كشور است كار را به صورت صوتي و تصويري منتشر مي‌كنيم.
نصيري در خاتمه خاطر نشان كرد: در صورت عدم انتشار در آذرماه ، آلبوم "داركوب " را بعد از ماه محرم منتشر خواهيم كرد.

[ پنجشنبه پنجم آذر 1388 ] [ 11:26 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف: اصغر فرهادي كه نماينده ايران در اسكار امسال است توانست براي فيلم «درباره الي ...» دو جايزه از جوايز اسكرين آسيا پاسيفيك را به دست آورد. مراسم اهداي جايزه سومين دوره جوايز اسكرين آسيا پاسيفيك روز پنجشنبه 26 نوامبر در استراليا برگزار شد. ...


ادامه مطلب
[ پنجشنبه پنجم آذر 1388 ] [ 11:7 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف: فروش فيلم «محاكمه در خيابان» آخرين ساخته مسعود كيميايي به مرز 200 ميليون تومان نزديك شد.

 محاكمه در خيابان آخرين ساخته مسعود كيميايي همچنان به فروش بالاي خود ادامه مي‌دهد.
بنابراين گزارش، اين فيلم كه ديروز در تهران فروشي معادل 28 ميليون تومان داشت با ده شب اكران هم اكنون 155 ميليون تومان فروش كرده است و پيش بيني مي‌شود استقبال بالاي تماشاگران از اين فيلم فروش آن را به زودي به مبلغ 200 ميليون تومان نزديك كرده و اين فيلم را در رده آثار پرفروش سينماي امسال جاي دهد.
اكران فيلم سينمايي «محاكمه ‌در خيابان» بيست‌ و هفتمين اثر بلند سينمايي «مسعود كيميايي» از روز چهارشنبه 20 آبان در 20 سالن سينماي تهران و بيش از 30 سالن سينمايي در شهرستان‌ها آغاز شده است.
«محاكمه ‌در خيابان» توسط تورج ‌منصوري فيلمبرداري شده و سياه و سفيد به نمايش در خواهد آمد.
«محاكمه در خيابان» ماجراي پسر جواني است كه در روز عروسي‌اش از دوستي مي‌شنود كه عروس قبل از او روابطي با مردي متاهل داشته است. جوان 3 ساعت وقت دارد تا در شهر پر از اتومبيل ساعات عصر را بگردد تا در اين تهران بزرگ، مرد را پيدا كند تا مطمئن شود... فيلم در همين 3 ساعت مي‌گذرد. جوان يك اتومبيل گل زده قرض گرفته دارد، يك كت و شلوار دامادي و يك چاقو ... كار به كجا خواهد رسيد؟...»

[ سه شنبه سوم آذر 1388 ] [ 11:23 ] [ مجتبی گروسی ]
[ یکشنبه یکم آذر 1388 ] [ 11:44 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف: «سيدعليرضا سجادپور» با اشاره به اين كه اكثر فيلم‌هاي مشكل‌دار حدفاصل سال‌هاي 76 تا 82 توليد شده‌اند، گفت: بر خلاف صحبت‌هاي انجام شده تعداد اين‌گونه فيلم‌ها بسيار كم‌تر از ارقام اعلام شده از طريق رسانه‌هاست و البته به تعداد فيلم‌هاي مشكل‌دار راه‌حل‌هاي متفاوتي ...

ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیستم آبان 1388 ] [ 11:44 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف: فيلم «آقاي هفت رنگ» پس از 15 روز نمايش 140 ميليون تومان فروخت درحاليكه «دو خواهر» با 965 ميليون تومان فروش در صدر گيشه قرار داشته و در آستانه پيوستن به باشگاه ميلياردي‌هاست.  آمار فروش فيلم‌هاي اكران نيمه آبان به شرح ذيل است:
(فهرست زير به ترتيب بر مبناي نام فيلم، كارگردان، تعداد روز نمايش، تعداد هفته نمايش، تاريخ اكران و فروش كل تنظيم شده است).
1- «دوخواهر» ساخته محمد بانكي؛ 97 ، 6 ، از 25 شهريور، 965 ميليون تومان.
2- «بي‌پولي» ساخته حميد نعمت‌الله؛ 97، 6 ، از 25 شهريور، 750ميليون تومان.
3- «زندگي شيرين» ساخته قدرت‌ الله‌ صلح‌ميرزايي؛ 97، 6 ، از 25 شهريور،640 ميليون تومان.
4- «كتاب قانون» ساخته مازيار ميري؛ 22، 4 ، 15 مهر، 400 ميليون تومان.
5- «ترديد» ساخته واروژ كريم مسيحي؛ 97، 6 ، از 25 شهريور، 270 ميليون تومان.
6- «آقاي هفت رنگ» ساخته شهرام حسيني؛ 9 ، 2 ، 29 مهر،140 ميليون تومان.
7- «صداها» ساخته فرزاد موتمن؛ 8 ، 2 ،30 مهر، 9 ميليون تومان.
8- «خانه روشن» ساخته وحيد موساييان؛ 10 ، 2 ، 5 آبان، 4 ميليون تومان.
[ جمعه پانزدهم آبان 1388 ] [ 11:49 ] [ مجتبی گروسی ]

سینماتوگراف:در جدید ترین واکنش تعدادى از بازیگرانى که نام و رقم دستمزد آنها از طریق رسانه ملى اعلام شده نیز در گفت‌وگوهایى به ارقام اعلام شده اعتراض داشتند.

الناز شاکردوست

 شاکر دوست مى گوید: اگر رقم اعلام شده هم درست باشد بازیگرى که مالیات پرداخت مى‌کند چه خلافى را مرتکب شده که باید مورد انتقاد قرار بگیرد؟ من به شخصه با رسانه‌اى شدن این رقم‌ها که مبناى درستى هم ندارند مخالفم. اصلا کار درستى صورت نگرفته، به این دلیل که به شکل یکجانبه قضاوت کردن در رابطه با درآد افراد بدون بیان سختى‌هاى کار آنها درست نیست. 


شهاب حسینی
به نوشته حیات نو شهاب حسینى دراین باره گفته است: به شدت رقم دستمزد اعلام شده را تکذیب مى‌کنم و درست نیست. اگر اعلام این ارقام براساس تحقیقات بوده بهتر مى‌بود که اسناد آن نیز منتشر مى‌شد، اگر براساس فرضیات یک نفر صورت گرفته که مایل به ادامه پیدا کردن آن نیستم چون بحثى است براى ایجاد حاشیه بیشتر و به همین دلیل مخالف رسانه‌اى شدن این قبیل مباحث بوده و هستم و بارها گفته‌ام که باید کار کارشناسى پیرامون چنین مسائلى صورت بپذیرد و سپس مطرح شود.

سیدجواد رضویان
رضویان مى گوید: متاسفانه این بزرگواران اطلاعات صحیحى ندارند و بنده از همین طریق تکذیبیه خود را نسبت به رقم دستمزد گفته شده اعلام مى‌کنم. گوینده این مطالب که بنده اصلا جایگاه ایشان را نمى‌دانم، بدون هیچ‌گونه سند و مدرکى چنین اتهامى را از طریق تلویزیون به گوش مردم مى‌رسانند. مى خواهم بدانم که اگر این رقم درست بود ایراد را چه مى‌دانند وقتى فیلمى با حضور فردى یک میلیارد تومان بفروشد آیا گوینده این مطالب یک سکه هدیه مى‌دهند؟ یا اینکه اصلا مگر زورى در کار است که تهیه‌کننده پول پرداخت کند؟ اگر قانونى وجود داشت و ما جز آن عمل مى‌کردیم جاى نقد وجود داشت اما حالا که سقفى براى دریافت دستمزد وجود ندارد و اگر قانونى باشد ما احترام مى‌گذاریم. امیدوارم فردى که در تلویزیون این مسائل را عنوان کرده بتواند حداقل یکى از قراردادهاى 60 میلیونى بنده را ارائه کند چون پیگیرى این ماجرا براى نام‌بردگان کار آسانى است اما پیگیرى نمى‌کنیم چون ایشان ارزش این صرف انرژى را ندارند و اصل ماجرا عشق من به مردم است این مسائل اهمیت ندارد.

رضا شفیعى‌جم
شفیعى جم اعتقاد دارد: به هیچ‌وجه اینطور نبوده که اعلام شده. سینما و جنس کار ما اینگونه است که در بیشتر موارد با تهیه‌کننده توافق صورت مى‌پذیرد، رقم قبلى که من دریافت کردم هفت میلیون تومان بوده نه 40 میلیون، بعضى از افراد تلاش کرده‌اند بازیگر بشنود اما چون مردم انتخابشان نمى‌کنند و علاقه‌اى به آنها ندارند به گونه قصد مطرح کردن خود را دارند. مهم این است که مردم جایگاه افراد را در سینما مشخص مى‌کنند نه اشخاص مردم به ما لطف دارند، دوست دارند و براى این علاقه هزینه مى‌کنند و بلیط مى‌خرند و به سینما مى‌آیند.


امیر جعفرى
جعفرى هم عنوان مى کند: سوال من این است که آیا آقایان حاضر به بیان میزان دستمزد خودشان از محل‌هاى گوناگون در تلویزیون هستند که درآمد افراد را در تلویزیون مطرح مى‌کنند؟ خیلى جاهاى دیگر مانند فوتبال هست که دستمزدها بسیار نجومى است چرا آنجا مورد نقد قرار نمى‌گیرد، مگر ما بیمه هستیم؟ شما به وزارت کار که بروید متوجه مى‌شوید بازیگرى را اصلا به عنوان شغل محسوب نمى‌کند، اگر من از نظر جسمى دچار مشکل شوم و امکان بازى پیدا نکنم چه اتفاقى خواهد افتاد؟ آیا کسى پیگیر مسائل خواهد بود. امیدوارم آقایان مدارک خود را مبنى بر دریافتى بنده ارائه بکنند.

مالیاتهای سنگین درانتظار دستمزدها
از سویی دیگر علیرضا سجاد پور مدیر کل اداره نظارت وارزشیابی اعلام کرده که از این به بعد تمامی بازیگرانی که دستمزدهای خارج از عرف در یافت می کنند باید مالیاتهای سنگینی بپر دازند. 

سجاد پور به روز نامه بانی فیلم گفته :در این مورد جهش غیر متعارف دستمزدها قابل اهمیت است که این مسئله باعث نارضایتی دربین دیگر عوامل و بازیگران می شود و باعث شده بعضی از بازیگران از این روش نامتعارف پیروی کرده و آنها هم میزان دستمزدهایشان را بالاببرند . این بالا رفتن هزینه دستمزدها در نهایت باعث می شود که هزینه عمومی تولید یک فیلم هم بالا برود و این مسئله ایست که که با سیاستهای ما برای رونق سینما و فروش فیلمها همخوانی ندارد .

سینما جولانگاه مانکن ها
از سویی دیگر سید رمضان شجاعی کیاسری عضو کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم ساری در گفت وگویی باانتقاد از وضعیت فعلی سینما مدعی شده است :سینمای ایران در حال حاضر جولانگاه مانکن هاست و باید از این وضعیت خارج شود .او گفته که :تیپ ،تصویر شکل وقیافه بخشی از جلوه های زیبایی کار است اماهمه کار نیست .کار اساسی و اصیل آن است که بتوانیم نیاز های فرهنگی جامعه را بشناسیم و با زبان زیبای هنر آن را به جامعه برای فرهنگ سازی ارائه دهیم .

تلویزیون عامل مهم افزایش دستمزدها
همچنین علی معلم مدیر مسئول ماهنامه سینمایی دنیای تصویر در یادداشتی که درروزنامه تهران امروز منتشر کرد دیدگاههای جالبی را دراین زمینه مطرح کرده است .

به اعتقاد علی معلم :نکته‌ای که در پردازش تلویزیون درباره موضوع عدالت در دستمزد بازیگران سینما به نظر می‌رسد این است که خود تلویزیون یکی از عوامل موثر در اخلال دستمزد بازیگران سینماست. فاش کردن رقم قرارداد بازیگران به این شکل باعث از بین رفتن اعتبار سینما می‌شود. هرچند که تلویزیون در فیلم‌ها و سریال‌ها و به طور کلی در مجموعه‌های نمایشی تولیدی خود به ضرب حضور بازیگرانی با دستمزدهایی که به ایشان پرداخت می‌کند سبب شده تا قیمت‌ها در سینما هم روند صعودی خود را طی کند و همین بازیگران با دستمزد‌های عجیب و غریب به سینما بیایند. بهتر بود تلویزیون جوال دوزی به خود می‌زد.

سینمای ایران هالیوود نیست
علی معلم درادامه یادداشته خود افزوده :مساله‌ای دیگر قیاس سینمای ایران با سینمای هالیوود است. قیاسی که تا صورت می‌گیرد بحث دستمزدها را اول از همه پیش می‌کشند. سینمای ایران به هیچ عنوان به سینمای هالیوود شبیه نیست که دستمزد بازیگر یک فیلم ایرانی مانند هالیوود 10 برابر عوامل سازنده فیلم باشد. در سینمای داخلی و فروش محدود داخلی اگر 45 فیلم در سال اکران می‌شود تنها 10 فیلم هستند که می‌توانند به سود واقعی خود بازگردند و به اصل سرمایه خود برسند و بقیه این فیلم‌ها با اما و اگر‌های بسیار، اگر بتوانند پخش تلویزیونی بگیرند به نتیجه‌ای در بازگشت سرمایه خود دست پیدا می‌کنند.

در مقایسه‌ای دیگر بین سینمای ایران و هالیوود باید گفت فیلم‌های ایرانی در زمان نمایش تا «رامهرمز» و «خوی» هم نمی‌رسند اما به عنوان مثال فیلم «گلادیاتور» با 6000 نسخه در دنیا اکران شد.

مساله‌ای دیگر معرفی بازیگران ایرانی به عنوان «سوپر استار» است. در حالی که ما در ایران به هیچ عنوان «سوپر استار» به معنای واقعی نداریم. به بازیگری «سوپر استار» اطلاق می‌شود که دست کم در منطقه یا در جهان شناخته شده باشد. به عنوان مثال «شاهرخ خان» یا «امیر خان» در بالیوود از پاکستان شناخته شده هستند تا کانادا. اختلال در فهم این‌گونه مفاهیم باعث شده که مشخص نشود این دستمزدها از کدام محبوبیت و کار سخت مطرح می‌شود، حتی برخی از این بازیگران چندین پروژه را با هم انجام می‌دهند و فرصت تفکر و مطالعه بر فعالیت خود را ندارند.

هرچند این موضوع در چارچوب سینمای ملی ایران و بازار محدود داخلی قابل بررسی است. به عنوان مثال اگر تولید یک فیلم سینمایی 400 تا 500 میلیون تومان بدون در نظر گرفتن ابعاد تاریخی، اجتماعی و... هزینه دارد دستمزد مجموع بازیگران آن نباید بیش از یک پنجم هزینه تولید باشد. رقمی بین 80 تا 100 میلیون که بین نقش اول و دوم و نقش‌های مکمل تقسیم می‌شود و از نظر اقتصادی باید قابل اتکا و توجیه باشد. متاسفانه وقتی تلویزیون بازیگران را عادت داده است به رقم‌های 40 میلیونی، سینما نمی‌تواند چنین مبلغی را تامین کند این امر اختلالی را به وجود می‌آورد که سطح دریافتی عواملی مانند نویسنده و کارگردان اختلاف فاحشی با بازیگران خواهد داشت. این شرایط و قیاس‌ها با سینمای هالیوود توهماتی ایجاد می‌کند که از جنبه اقتصاد صنعتی سینما قابل توجیه نیست.

فریاد یاهالیوود
به گفته علی معلم ،در کشور ما اقتصاد سینما دولت محور است. 80 درصد سالن‌های سینما در اختیار نهاد‌های دولتی قرار دارد، نگاتیو و پوزیتیو دست دولت است و برخی در این میان فریاد «یاهالیوود!» سر می‌دهند و انتظار دارند بازیگر سوار بر رویزرویز به لوکیشن مراجعه کند. از حق و عدالت به دور است که نویسنده‌ای چهار میلیون دریافت کند و بازیگری 50 میلیون تومان. مناسبات ناسالم و علاقه‌مندی تلویزیون به افشاگری باعث ایجاد چنین اختلالی است. چرا کسی نمی‌پرسد «بهرام بیضایی» بعد از چندین سال نوشتن چقدر دستمزد می‌گیرد؟ یا ناصر تقوایی دستمزدش چقدر است؟

[ جمعه پانزدهم آبان 1388 ] [ 11:28 ] [ مجتبی گروسی ]
[ دوشنبه یازدهم آبان 1388 ] [ 11:40 ] [ مجتبی گروسی ]
[ چهارشنبه ششم آبان 1388 ] [ 11:54 ] [ مجتبی گروسی ]
[ چهارشنبه ششم آبان 1388 ] [ 11:49 ] [ مجتبی گروسی ]
درباره وبلاگ

خبرنگار آزادم -اين وب سايت مخصوص سينماي ايران است در اين سايت شما از آخرين اخبار- عكسهاي فيلمهاي در حال ساخت-نقد فيلم-وحاشيه هاي سينماي وطن با خبر ميشويد منتظر نظرات زيبايتان هستيم -لطفآ براي اطلاع از جديدترين خبرهاي به موضوع مورد نظرتان مراجعه كنيد
وبرای نظر دادن به انتهای سایت مراجعه کنید
موضوعات وب
امکانات وب